Mënyrat e në rritje në masë të muskujve


Rozyazyka e rekrutimit të muskujve mund të duket një tallje në sfondin e luftës me peshë të tepërt. Megjithatë, ka njerëz që duan të gjejnë muskujt bukur. Këto përfshijnë atletët dhe bodybuilders për të cilin bukuria e trupit është e lidhur jo vetëm me harmoni dhe lehtësim forma. Konsideroni mënyra themelore për ndërtimin e muskujve.
Vini re se ju mund të rrisë vetëm peshën e trupit ushqim. Megjithatë, kjo është e mundur për shkak të depozitave yndyrë. Këto metoda janë të përshtatshme vetëm për sumo, dhe ne kemi nevojë për të njëjtën muskujve. Procesi i ndërtimit të muskujve është e mundur vetëm sportive kur rregullt. Përveç ushtrimit dhe ideal për të luftuar trashje, pasi ata të përshpejtuar procesin e humbjes së peshës më të shpejtë dhe të djegur dhjamin. Por, për rezultatet më të mira, ndërtimin e muskujve, ushtrimi aktiv duhet të jetë e kombinuar me një dietë të përshtatshme dhe të shëndetshme që synon rritjen e muskujve.Si muskujt rritet?
Gjithkush e di se rritja e muskujve është për shkak të proteinave. Muskujt tona janë të përbërë nga 20 proteina%, dhe kjo nuk është aq e vogël, nëse marrim parasysh se trupi është 75% përbëhet nga të lëngshme. Prandaj, si për të ndërtuar muskujve të përfshijnë përdorimin e një numri të madh të proteinave me prejardhje shtazore dhe bimore. Ndërtimi i muskujve në masë nuk është drejtpërdrejt proteina. Së pari, duke marrë në trup, ata janë të ndarë në komponentë të veçantë - aminoacidet. Pastaj këta njëjta amino acide në zorrë me gjak lagur me të përhapet në trup, pastaj mbledhur qelizat nga proteina aminoacide. Procesi i rritjen e muskujve të vazhdueshëm. Kështu ka një prishja reverse te aminoacide. Shumë prej tyre janë të ndarë në forma të thjeshta, dhe të tjerët, duke vepruar në lidhje me hyrje të reja aminoacidet bashkohen molekulat proteinike.


Ushqime që përmbajnë proteina
Ju duhet të dini se trupi i njeriut për vakt është në gjendje të asimiluar vetëm 30-40 gram proteina, dhe normë ditore llogaritet si 2 g proteine ​​për 1 kg të peshës trupore. Mish, peshk, mish pule, prodhimet e qumështit - burimi kryesor i proteinave. Përfitimet vetëm mish i ftohtë si fibrave se si të thellë të mishit dëme të ngrirë dhe shkatërron vitamina. Mishi është një produkt i rëndësishëm për bodybuilders sepse ajo është e pasur me minerale të tilla si zink, hekur dhe kreatinë. Përveç mishit përmban kolesterol të nevojshme për muskujt shërim mbingarkuar.


Peshk
Metodat e muskujve nuk mund të përfshijnë përdorimin e peshkut. Ajo përmban aq e rëndësishme sa vitaminë B12 është zhytur në këtë lloj të një shumë më të mirë se barnave farmaceutike. Vaj peshku i detit, burimi i Omega 3 acide yndyrore ndihmon thyejnë rritjen e muskujve poshtë yndyrë padëshiruar. Vaj farmaceutike peshku shpesh holluar me vajra bimore, duke e bërë këto barna të padobishme për njerëzit. Prandaj, vetëm përdorimi i produkteve natyrore të peshkut mund të japin trupin tuaj me omega-3 yndyrna.


Vezë
Përveç kësaj për të peshkut dhe mishit një mjet të mirë për ndërtimin e muskujve në masë vezë akt. Një herë është pjesë e kolesterolit vezë u konsiderua shumë e dëmshme, sepse atletët ngrënë vetëm proteina. Megjithatë, studimet kanë hedhur poshtë këtë deklaratë, dhe u kthye vezë në dietën e bodybuilders. Mos kini frikë nga ajo që verdhë veze kolesterolit ndikon në enët e gjakut. Pas bllokimit të enëve të gjakut është për shkak të yndyrna shtazore dietë oversaturation. Prandaj, për të parandaluar këtë ju duhet vetëm të kufizojë përdorimin e ushqimeve yndyrore. Për të ndërtuar vezë muskujve mund të hahen të papërpunuara, dhe si një koktej. Përgatitja ajo mund të jetë kështu: 2 vezë yolks (më të mirë) të trokas në një blender me 1-2 banane dhe bimëve.


Produktet e qumështit
Produkte të ulët-yndyrë qumështit janë vetëm material ideal për ndërtimin e muskujve. Sepse kos yndyrë të ulët djathë dhe të sigurojë trupin me sasinë e nevojshme të proteinave, ndërsa nuk ngarkimit yndyrna. Një efekt të vërtetë i mrekullueshëm ka serum, i cili më parë ishte konsideruar si një largim nga prodhimin e djathit. Por tani ajo është përdorur si asistent kryesor në ndërtimin e muskujve. Serum ka një efekt komplekse në indet e muskujve. Ajo është një burim i aminoacideve që direkt të çojnë në rritjen e muskujve. Por ajo gjithashtu përfshin peptides që dilates enët e gjakut. Përfitimet më të mëdha të hirrë nëse përdorimi i saj para se të ushtrimit dhe menjëherë pas.


Roli i karbohidrateve në muskul
Është e rëndësishme që trupi ka marrë karbohidratet të mjaftueshme. Për shkak se karbohidratet janë të karburantit energjia që na jep forcë për trajnim. Dhe në rastin e mungesës së energjisë, trupi fillon të shpenzoj indet e muskujve të energjisë, duke bërë çdo përpjekje për të ndërtuar muskujt padobishme. Para se ushtrimi është e mirë për të ngrënë karbohidratet komplekse - është bollgur, patate, fruta, bukë me krunde. Pas trajnimit ju mund të hani karbohidratet e thjeshtë - banane, mjaltë ose rrush. Kjo ndihmon për të reduktuar efektet shkatërruese hlyukohana, kortizolit, prodhuar në përgjigje për të ushtruar.