Temperatura 38 - çfarë duhet të bëjmë


Rritja e temperaturës është një nga simptomat kryesore që janë të sëmurë. Shumë njerëz e dinë se në qoftë se ajo arrin 39 gradë, atëherë të jetë i sigurt për të marrë ndonjë antipiretik, pini çaj të nxehtë me raspberries dhe të shkoni në shtrat.
Gjithkush e di se për ethe - një reagim mbrojtës. Pra, ai e goditi infeksion lufton e tij. Ajo është në gjendje të zhvillojnë proteina mbrojtëse - interferon, xhiruar poshtë të nxehtit në 38 gradë nuk është i rekomanduar. Por në temperaturën e trupit mbi të 38 gradë dhe njerëzit fillojnë të pyesin se çfarë të bëni dhe kur për të filluar për të pirë ilaçet.


Çfarë ndodh nëse temperatura është 38 gradë?


Në mënyrë për të kuruar efektivisht personin, duhet përcaktuar shkakun gjendje e sëmurë. Temperatura 38 mund të ndodhë kur:

 • ftohjet;

 • dhimbje të fytit;

 • helmimi;

 • semundjet virale;

 • mbinxehje;

 • pezmatimi i organeve të brendshme;

 • alergji.


 • Nëse ju keni një sëmundje të përbashkët të ftohtë ose viral, në 38 duhet të respektohen djersitje. Në këtë rast, ju duhet të bëni në vijim:

 • Vishen rroba të lehta, të bëra mundësisht të prodhuara në mënyrë natyrale: pambuku apo liri.

 • Shko në shtrat dhe të fshehur një batanije të lehta. Kur koka është më e mirë për të vënë një jastëk të bërë nga materialet artificiale që nuk do të thithin lagështi.

 • Në krye të vënë një leckë ngjyhet në ujë ose uthull zgjidhje. Si ngrohje ajo duhet të ndryshohet.

 • Vazhdimi për të pirë pije të ngrohta. Ajo është e mirë për të përdorur këtë çaj butë, TEAS bimor apo komposto frutash. Kjo është e nevojshme për të parandaluar dehidratim. Ju gjithashtu duhet të monitorojnë numrin e urinimit (zakonisht çdo 2 orë) dhe ngjyrën e urinës (nuk duhet të jetë e ndritshme të verdhë ose portokalli) përçarje të mos humbasë e fshikëzës dhe veshkat.

 • Si po gropa do të ndahen, duhet të ndryshojë rrobat e thatë. Të jetë i sigurt për të fshirë të thatë të gjithë trupin e parë, dhe vetëm pastaj të vishen. E njëjta gjë vlen edhe për shtrat. Kjo do të parandalojë paraqitjen e acarim dhe për të eleminuar mundësinë e sëmundjeve në dispozicion për të shtuar një tjetër.

 • Rregullisht hedh në dhomë. A nuk përfshijnë moisturizer, siç lëshuar në palë do të jetë një shumë e baktereve, të cilat dobësuar trupi nuk mund të luftojë dhe gjendja vetëm mund të përkeqësohet.

 • Ndiqni gjendjen e përgjithshme. Nëse filloi marramendje, presioni ra, impuls pjesëmarrjen dhe ka konvulsione duhet thirrur një ambulancë, ose shkoni në klinikë.

 • Përfshijnë në dietën e vitaminave ose shtojcave biologjike me magnez dhe kalcium për të plotësuar rezervat e tyre në trup, pasi ato janë larë në urinë. Për këtë qëllim, ju mund të përdorni avokado e pjekur.


 • Masat paraprake
  Por ajo që nuk mund të bëhet në 38:

 • Ukutuvaty një batanije të ngrohtë apo rroba të ngrohta për të veshin.

 • Kryerja e procedurës së ngrohjes: fasha, Llaçe mustardë, mbytje dhe për të marrë një dush.

 • Pirja e alkoolit çaj shumë të nxehtë ose kafe.

 • Nëse temperatura rritet dhe gjendja mbetet e qëndrueshme, nuk përdorin ilaçe ethe-uljen. Ajo vetëm zgjasin trajtimin e sëmundjes.


 • Nëse helmuar ngritjen e temperaturës në 38 gradë dybek janë të nevojshme, siç është aq e dehje, kështu që ju duhet për të ndihmuar në menaxhimin e këtij kushti. Zgjedhja e barnave antipiretik varet nga simptomat që mbizotërojnë: të vjella, nëse - atëherë qirinj apo shtënë nëse diarre - tableta apo pluhura.
  Mbani në mend se shuar ilaçet e temperaturës mund të shpërthejë nga 4 orë vetëm.