Teknika e injeksione vnutrishnomyazovyh


Nëse ju duhet të bëni vetes Injeksioni intramuskular, mos u bëni merak - kjo nuk është e madhe. Teknika e injeksioneve intramuskular është në dispozicion për çdo të rritur. Të vetmet Rregullat e higjienës duhet të ndiqen - për të prerë thonjtë të shkurtër (ose në kohën e injektimit të veshin dorashka sterile), duart para procedurës larë tërësisht me ujë dhe sapun.
Për injeksion intramuskular ju do të duhet:
- Shiringë sterile
- Ampula mjekësore me zgjidhje
- Diamond pa (ajo është bundled me ampula)


- Swabs pambuku, alkool fërkim.
Shishkë e barnave të administruara mundësisht para-ngrohtë (ju vetëm mund të shtrydh në duart), si një substancë të ngrohtë shkakton më pak dhimbje, zhytur më të mirë.

Teknika e injektimit.
1. Duke përdorur një diamanti pa butësisht heqë shishkë.
2. Nadrыvaem paketimin e shiringë, të largohen nga gjilpërë e tij. Në mënyrë të vendosur të vënë në një gjilpërë në një shiringë. Hiq kapak nga gjilpërë.
3. Me kujdes, pa e prekur buzë çarë e ampulë, vënë në gjilpërë dhe thirrni ilaçe në shiringë, pak më shumë se e nevojshme. Kjo orë që maja e gjilpërës nuk është kryer sipër lëngut, në mënyrë që të mos shfaqet në ilaçeve flluska ajrit. Profesionistë me përvojë për lehtësi kur të shtypni ilaçe shishkë ngadalë të kthehet mbi kokë poshtë, pa pasur nevojë për frikë - jo mjekësi derdhur.

4. Pasi të ilaçeve është e shtypur, e vënë kapak gjilpërë, kthehet në gjilpërë shiringë lart, butësisht trokitje e lehtë në atë shkundur. Nëse ajri ishte ende brenda, flluskoj do të mblidhen në krye të shiringë. Ajo duhet të shtrydh piston pa hequr kapakun. Momenti kur maja e gjilpërës do të bjerë një zgjidhje medicinale në cilindër shiringë ka flluska e ajrit mbetet, konsideruar fillimin e injektimit.

Një pikë shumë e rëndësishme në përgatitje për injeksione - gjilpërë sterile duhet të jetë sa më i vogël në pozicion të hapur, do të përpiqen në punës, përgatitore për të mbajtur gjendjen e saj nën një kapak mbrojtëse. Nëse ju aksidentalisht ra gjilpërë, shiringë, gjilpërë apo prekur duart apo objekte të tjera, ose në ndonjë mënyrë të bëjë këto mjete injeksion, menjëherë zëvendësuar ato me të reja, steril. Mos hezitoni mbeturinave të holla - ata janë asgjë në krahasim me komplikime infektive që ju mund të sjellë njeriun Ukolov instrumentet e tij sterile.


Ku për të injektuar saktë.
Në trup, vendi më i përshtatshëm për injeksione intramuskular konsiderohet mollaqe. Muskujt në këto zona të zhvilluara mirë në pothuajse të gjitha njerëzit këtu yyazytsirnist paktën plagosë një nervore ose gjakut anije. Por mollaqe duhet të zgjidhni vendi më i përshtatshëm. Për këtë qëllim, ajo është e ndarë në katër sheshe të njëjtën madhësi. (Në qoftë se ju për herë të parë jo vetëm për të lundruar atë me marrëveshje të përbashkët me pacientin, mund rozkreslyty këto sheshe të shkëlqyer e gjelbër në lëkurë ose jod). Për sheshin injeksion më e përshtatshme e sipërme e jashtme (kitara), ose më mirë qendra e saj.


1. Gjatë injeksion intramuskular të jetë i sigurt për të vënë pacientin në barkun e tij, në asnjë rast nuk do të vazhdojë të injektimit, kur ai është.
2. Para se të futur një gjilpërë në muskul butësisht masazh zonën e përzgjedhur - këtë veprim ju jo vetëm që do të relaksoheni muskujt tuaj, por gjithashtu të sigurohemi që nuk kone, vula që mund të ndërhyjnë me futjen e drogës.
3. Pomassyrovaly, muskujt relaksuar, ajo është tani me bollëk thith një top pambuku ngjyhet në alkool. Shtupë dytë, fshij lëkurën me alkool, dhe lëvizja e asaj kohe të bëjë vetëm në një drejtim.

4. Tani të marrë shiringë me gjilpërë lakuriq në të djathtën e tij, gishtit të madh dhe gisht tregues të dorës së tij të majtë butësisht shtrirje lëkurën në vendin e injektimit të parashikueshme - shpejt, si shumë të jetë e mundur, mundësisht në një kënd prej 90 gradë në një lëvizje të vënë gjilpërës në muskul. Si mprehtë dhe më të sigurt që ju të veprojë, aq më pak të pakëndshme, dhimbja ju shkaktojë pacientin tuaj.

Kujdes, pikë shumë e rëndësishme - në qoftë se pacienti është i mitur ose një person i moshuar, atëherë shpoj lëkurën me grip të muskujve nën lëkurë një dele të trasha, dhe gjilpërë është injektuar në të për ta mbajtur atë në zastromylasya periosteum (në fëmijët dhe muskujt e vjetra në mollaqe të dobët).

Sipas rregullave, gjilpërë duhet të hyjë gjatësinë e muskujve 3/4 - 1/4 e mbetur është e nevojshme për sigurinë në qoftë gjilpërës thyer gjatë injektimit. Nëse gjilpëra ka hyrë plotësisht, mos panik, mbani injeksion, çdo gjë do të jetë mirë.
5. Kur hyjnë në shiringë drogës dhe gjilpërë të përpiqemi për të mbajtur ende, mund të lëvizin vetëm me piston. Nëse ju të gjeni të vështirë për ta bërë këtë, ju mund të ndihmoni veten me dorën tuaj të majtë të mbajë shiringë. Piston se si për të lëvizur ligatinat, ngadalë. Administrimi i ngadalshëm drogës më pak e dhimbshme ajo e shpërndarë në mënyrë të barabartë, do të fillojë së shpejti dhe nuk do të plagosë indeve të muskujve.

6. Pas futjes së drogës bashkëngjitni faqe me leshi pambuku ngjyhet në alkool, dhe befas të largohen nga shiringë me gjilpërë. Swabs pambuku të lënë në vend mëngjes. Çdo gjë është e gjitha teknikë e injektimit intramuskular.

Disa rekomandime për teknikën e injektimit.
- Nëse ju doni të praktikoni para se të procedurës së ardhshme, të marrë shiringë bosh dhe mbështetëse, të përfunduar gjilpërë mbi të.
- Nëse ju keni një injeksione pak çdo ditë, mollaqe alternative pa kolit në të njëjtin vend.

- Në kohën shiringë me gjilpërë në krah ose prekni pistoni si ajo pa dashje mund të shtrydh mjekim më herët se është e nevojshme.
- Para futjes së shiringë nuk duhet të bëjë duart në shkallë të madhe, si ju mund të për shkak të kësaj humbasë. Për distanca normale midis gjilpërë injeksion dhe të lëkurës duhet të jetë 5-10 cm - kjo është e mjaftueshme.