Trupi ulët-grade ethe


Mjekët janë tre shtete në të cilin temperatura e trupit:

Hipertermia është rezultat i mekanizmave të forta të tensionit të thermoregulation - vasodilatation, djersitje etj Nëse arsyet e shkakut, koha nuk është eliminuar, sëmundja zhvillohet me shpejtësi dhe përfundon në rreth dyzet e dy goditje gradë ngrohjes. Hipertermia humbjen e kripërave dhe ujit, metabolike të rënda, vjetërimit të qarkullimit të gjakut, sigurimi i pamjaftueshëm i oksigjenit në tru shoqërues. Si rezultat i ngacmim të mundshme, konfiskimet dhe humbja e vetëdijes.


Fever - temperaturë të lartë e trupit me origjinë të panjohur. Në njerëz, nuk ka shenja të ndonjë sëmundje. Treguesit arrijnë 38.5 gradë dhe mbahet për katërmbëdhjetë ditë ose më gjatë.
Temperaturë të ulët të keq - një gjendje në të cilën për një kohë të gjatë ndryshon temperaturën 37-38 gradë.

Shkaqet ethe të ulët të keq

Temperatura e trupit nuk rritet vetvetiu. Shumë sëmundje manifestohen për një kohë të gjatë vetëm ethe të ulët të keq. Përfundimisht do të ketë simptome të tjera dhe mjekët do të jetë më e lehtë për të diagnostikuar sëmundjen e cila shkaktoi temperaturë subfebrile trupit.


Ka një grup i sëmundjeve që shkaktojnë ethe të ulët të keq:

Inflamacion - infektive apo jo. Temperaturë të ulët të keq në shumicën e rasteve që lidhen me infeksionin. Së pari, mjeku duhet të përjashtojnë tuberkulozi. Për fat të keq, kjo sëmundje është shpesh asimptomatike, tregojnë vetëm ethe të ulët të keq.
Infeksion kronik qendrore - inflamacion i një organi të veçantë. Midis tyre janë bajame, sinusit, pezmatimi i shtojca mitrës, prostatitis. Në mënyrë tipike, këto sëmundje nuk shkaktojnë ndryshime në temperaturën e trupit, por në qoftë se sistemi i imunitetit është i dobësuar mund të shkaktojë shifrat subfebrile.

Sëmundjet kronike infektive - toxoplasmosis, bruceloza, sëmundje Lyme.
Artriti reaktiv - një grup të sëmundjeve në të cilat është dëmtimi i syve, nyjeve, uretrës. Keqe mund të infektojnë mukozës dhe lëkurës. Arthritis është rezultat i një infeksion të shkaktuar nga klamidia, gonokoku, salmonelës ose yersynyey.
Sëmundje infektive - mjekët përdorin termin si "bisht temperaturës". Njeriu, i cili pësoi sëmundje, edhe pas rimëkëmbjes vërejtur ethe të ulët të keq. Ajo mund të ruhet për një kohë të gjatë. Mjekimi zakonisht nuk është kryer. Është e rëndësishme të bëhet dallimi në mes të bishtit të temperaturës dhe përsëritje të sëmundjes që kërkon trajtim të menjëhershëm.

Sëmundje noninflammatory - endokrine dhe sëmundje imune, Çrregullime të sistemit të gjakut dhe sëmundjeve të gjakut.
Patologji somatike, vëmendje e veçantë duhet zgjidhur anemi mangësi, në të cilin temperatura ngrihet, dhe hyperthyroidism. Kushti i parë tregoi nivel të ulët të hemoglobinës, kundër një sistem të dobësuar imunitar shpesh një temperaturë të ulët të keq. Tirotoksikozë shoqëruar nga nervozizmi shtesë, paqëndrueshmëri emocionale, djersitje, palpitations, humbje peshe.

Sëmundja Addison - një sëmundje e sistemit endokrin, në të cilën lëvore veshkave prodhon pak hormoneve. Një nga karakteristikat e tij është një temperaturë të ulët të keq.
Sistemik lupus - temperaturë të ulët të keq në javët e para janë e vetmja shenjë e jashtme. Pastaj organet e prekura dhe sistemet e lëkurës njerëzore, joints.
Temperatura e trupit është rritur shpesh në gratë gjatë menopauzës, kur ndryshimet hormonale të shkaktuara nga kalimi i ciklit menstrual.
Rritja e aktivitetit fizik, stresi emocional mund të shkaktojë ndryshime në temperaturën e trupit.


Temperaturë të ulët të keq Diagnoza

Nuk ka metodë specifike diagnostike nuk ekziston, që nga ethet e ulët të keq mund të tregojë praninë e sëmundjeve të ndryshme. Dhe studimi, asnjë shpallje. Në këtë rast, mjekët diagnostikuar hipertermia primare. Zakonisht mjeku përshkruan gjakut, urina, një ultratinguj e organeve të brendshme, të mushkërive X-ray, analizën e hormoneve. Bazuar në rezultatet e trajtimit të pacientit është përshkruar.

Metodat për matjen e temperaturës:


gojë - një mënyrë e përshtatshme për të ndryshuar, por performanca e kohëve të fundit ndikon në marrjen e lëng të ftohtë apo të nxehtë, norma e frymëmarrjes, dhe kështu me radhë p,..

rektumit - temperatura është pak më e lartë se në gojë, përveç kësaj, pas tendosje të konsiderueshme fizike ose vaskë të nxehtë, normat mund të ndryshojnë lart që të dy ose më shumë shkallë,
në kanalin e veshit - metoda më e saktë për uyazyka përdorur një termometër të veçantë, matje jo-pajtueshmërisë mund të shtrembërojnë rezultatet
në sqetull - mënyra më pak të besueshme, si lëkura është thermoregulation kryesore të trupit dhe shumë gjëndra djerse underarm.


Trajtimi i etheve të ulët të keq


Nuk është gjetur shkaku temperaturë të ulët të keq, trajtimi është kryer. Ndoshta vetëm eliminimin e simptomave duke përdorur ethe-uljen e drogës. Por këto masa janë të padëshirueshme, si temperatura në vetvete nuk është e rrezikshme, dhe përdorimi i barnave mund të komplikojë procesin e diagnozës.

Temperaturë të ulët-vjeçare në një fëmijë

Në fëmijët, temperaturë të ulët të keq - një gjendje në të cilën performanca tejkalon normën, por nuk ka ethe. Treguesit e 37-38 gradë mund të mbajë fëmijën për një kohë të gjatë jo, shoqëruar me simptoma të dukshme. Ata nuk shkaktojnë parehati të fëmijës dhe nuk ndërhyjnë me jetën. Nëse ka temperaturë të ulët klasën e për më shumë se dy javë, mjekët konstatojnë subfebrilitet.


Një kusht i tillë nuk mund të konsiderohet normale, ethe gjithmonë sinjalizon malfunctions trupit. Temperaturë të ulët të keq mund të jetë një manifestim i sëmundjeve të ndryshme që nuk ka studime gjithëpërfshirëse sondazhit zbulojnë vështirë. Ajo mund të jetë një infeksion i organeve të brendshme që është e fshehur, infektimi krimb, anemi, beriberi rëndë, kushteve alergjike, sëmundjet e trurit.

Ulja fëmijë në ethe të ulët klasën e antipiretik do të thotë e pamundur. Rezultati nuk është e do, për më tepër, do të kontribuojë në dobësimin e imunitetit. Subfebrilitet mund të diagnostikuar nëse prindërit për një kohë të gjatë duke shikuar fëmijës normat ditore fiksim, pa simptoma të tjera. Në qoftë se ndryshimet në performancën nuk ndodh, duhet të konsultoheni me një pediatër i cili do të vendosë çfarë të bëjë tjetër. Zakonisht i kryer ekzaminimin gjithëpërfshirës - analizat e gjakut, konsultimet e specialistëve uzkoprofilnyh.


Në çdo rast, për të trajtuar ethe të ulët të keq në një fëmijë është një domosdoshmëri, ky shtet është e vështirë për të trupit. Gjithashtu i drogës është i rëndësishëm Gjumi saktë dhe pushim rutinë: fëmijët me ethe të ulët të keq kanë shumë këmbë në ajër të pastër, jo punë jashtë orarit, gjumë.