Faktorët dhe parimet e gjumit REM


Ndoshta shumica prej nesh i pëlqen të fle. Dhe 100% duke besuar se më shumë gjumë të vysypayemosya më të mirë. Disa fle 6-7 orë, tjetri duhet të jetë të paktën 10. Sa kohë ka një person duhet të fle për të pushuar trupin dhe forcat shkulte?
Gjumi - është çelësi për shëndetin. Pas disa studimeve, hulumtuesit arriti në përfundimin se, në mënyrë që trupi jo vetëm që kishte një tjetër, por ju ndiheni energji, freski dhe vitalitet rritje, ora mjaftueshme 5! Megjithatë, në mënyrë që të fle për një kohë të shkurtër, ka faktorë dhe parimet gjumit REM, e cila është për t'u ndjekur.Metodat gjumë REM
Njësi në mbarë botën janë njerëz të cilët mund të bëjnë pa gjumë. Për të gjithë të tjerët, është e rëndësishme për shkak se trupi nuk mund pa pushim. Para se të lexoni gjumë faktorët dhe parimet REM, ju duhet të dini në lidhje me shumë metoda të zhvilluara nga ekspertët në mënyrë që të ketë mjaft njerëz dhe 5 orë të shërohem dhe të performancës.
1. A nuk bie në gjumë me një "rëndë" kokë të plotë të ideve, përvojave dhe planeve. Para se të shkojnë në shtrat, të dëgjoni për 15-20 minuta të këndshme, muzikë qetësues. Mundohuni të relaksoheni dhe të akorduar në një mënyrë pozitive.

2. Mos hani para se të shtrat, sepse trupi në vend të tjetër dhe të fitojë forcë të jetë e detyruar për të punuar - të tretet ushqimi.
3. Nëse jeni të prirur për të reaguar ndaj stimujve të jashtëm që parandalojnë ju fle, earplugs përdorimit dhe qorrazi. Ajo do të jetë një jastëk të merrni të relaksuar të veçantë, e cila është e mbushur plot me qetësimin e bimëve aromatike (livando, HOPS kone).
4. Edhe në qoftë se ju jeni duke përdorur për të marrë një dush në mëngjes, të marrë një zakon të mirë për të vizituar banjo para gjumit. Ju mund të marrë një dush apo të pushojnë për 15-20 minuta në një banjë të ngrohtë me barëra qetësues. Uji ka energji të fuqishme dhe është në gjendje të "larë" të dhënat e akumuluar për ditë, emocionet negative dhe përshtypjeve.

5. provuar se një njeri i derdhur ftohtë e keqe se sa të ngrohtë, kështu që fle nën një batanije të ngrohtë. (A nuk e ngatërruar trupin në shtrat me ajër të pastër në dhomë).
6. Në të vërtetë, për të zhvilluar zakonin e trupit për të fjetur për 5 orë, ajo është e mjaftueshme për të vetëm 1 muaj. Gjëja kryesore që ju jeni në atë tuned.
7. Në një fundjavë të organizojmë një skuqje të lëkurës "në rezervë", pra le të trupit mundësinë për të fjetur deri në 8 orë.
8. propagandistik i jeteses shëndetshme Paul Bragg argumentuar se 2 orë gjumë pas mesnatës, të barabartë njëri në veri. Kjo do të thotë se të përpiqet për të shkuar në shtrat para se të 24:00. Gjatë kësaj periudhe kohore trupi mirë zbrazjes.

Këto rregulla të thjeshta janë ulur në një - gjumë të shëndetshëm. Kjo kërkon vetëm tre pika: parametrat për cilësinë e gjumit, organizimin uyazyka krevat dhe fle.

Faktorët gjumit REM ose një gjumë për 5 orë
Për të fjetur në 5 orë, asgjë të veçantë këtu është e rëndësishme - që nga kjo kohë trupi kishte për të marrë një gjumë i rëndë, dhe për këtë duhet të marrë parasysh një numër faktorësh të lidhura.
Ajri i freskët
Kjo është një nga faktorët kryesorë që kontribuon jo vetëm të shpejtë, por gjumë të shëndetshëm. Merrni një shëtitje nge para gjumit jashtë. Hiking kontribuojnë në ekzaltim disponimin tuaj, përmirësuar mushkërive njom e gjakut me oksigjen, e cila ka një efekt i dobishëm për normalizimin e aktivitetit të zemrës dhe frymëmarrje. Mjafton 20-30 minuta më këmbë, por para se të sigurt për të hedh në dhomë. Në qoftë se trupi duhet të jetë e ngrohtë, ajri në dhomë duhet të jetë i freskët dhe të ftohtë.

Ushqim të shëndetshëm
Edhe në qoftë se ju nuk jeni një tifoz i ushqim të shëndetshëm, konsumi kufiri gjumit e ushqimeve yndyrore dhe alkoolit. T'i zëvendësojë me lëng, pije frutash, çaj qetësues bimor apo qumësht të ngrohtë me mjaltë. Në këtë rast pista gastrointestinal nuk do të jenë të mbingarkuara, dhe ju mund të shpejt dhe me saktësi të fjetur.
Ushtrim
Për 3-4 orë para gjumit të marrë një disa ushtrime të thjeshta fizike. Kjo do të ndihmojë lehtësimin e tensionit muskujve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe të zvogëlojë hormonet e stresit.

Lehtësia shtretër
Shumë shpesh ne nuk vysypayemosya jo sepse ne nuk duam të fle dhe të bjerë në gjumë për një kohë të gjatë, por për shkak gjumë të keq. Për trupi ndjehen rehati maksimale gjatë gjumit, është e këshillueshme për të fjetur në një dyshek ortopedik, duke marrë parasysh të gjitha kthesa e trupit dhe për të parandaluar tensionin e muskujve.

Gjumë Parimet shpejtë të shëndetshëm
Para se të shkojnë në shtrat duhet të kuptojnë parimet themelore të gjumë të shëndetshëm.
1. A nuk shikojnë përpara transferimit shtrat apo filmave që provokojnë tensione dhe shpërthim emocional - detectives, filma horror, katastrofa, krimit, etj Krijo një muskujt e vogla të ngarkesës si not apo çiklizmit. Kjo lodhje këndshme kontribuon në rënien e shpejtë në gjumë dhe ëndrrat pa këqija.

2. Mos fle para se të shkojnë për të pirë duhan, pini çaj të fortë ose kafe - ajo excites sistemin nervor dhe trupi nuk ka një mendje për pushim dhe fle.
3. Ju lutem, ndalo një moment heshtje dhe të përpiqen për t'u çlodhur. Meditoni. Qetësi dhe thellësisht thith dhe nxjerr frymë ajër. Paramendoni veten në breg të një plazh apo një kopsht i harlisur me lule e bukur dhe zogjtë schebetanem. Ajo zbut nervat, përmirëson disponimin, përcakton një mënyrë pozitive.
4. Rregulli nuk bie në gjumë nën një dritë të ndritshme dhe të lartë të shëndosha TV dhe llambë të lehta ndrydhur dhe muzikë qetësues të punës. Ajo relakson muskujt, përshtat për të fjetur dhe të heq tensionin.


Mos harroni, në mënyrë që të fle nuk është e detyruar të flenë për 10-12 orë. Ndonjëherë, pas një ëndërr të tillë që në vend të ndjehen nuk flinin, të tronditur dhe të lodhur. Për REM plotë gjumi është i nevojshëm jo aq shumë: në dhomë gjumi - të errët dhe të ftohtë; ajër - të freskët; krevat - si e butë; stomak - bosh; Mendimet - pozitive.