Sa e rrezikshme bletë ose grenzë djeg


Gjithkush e di se çfarë është një djeg bletë, një bletë mund të djeg dhe jo vetëm afër parqe, por edhe në terren, pranë ujit, sidomos në sezonin e nxehtë. Por bletët nga natyra nuk janë agresive, dhe kur ata ndjehen rrezik, ata nuk e bëjnë djeg. Kur bletët djeg goditje e fortë mbetet në trup për shkak të faktit se bletët janë dhembjet Scherbyna, si një fuzhnjë, kështu që bleta nuk mund të tërheqë djeg nga lëkurën e njeriut, dhe ajo vjen me një gjëndër helmuese dhe pjesë të traktit digjestiv, kështu fluturues, bee vdes. Ndryshe nga bletët, Grerëzat më agresive, por pas një pickim nuk lënë stingers e tyre në trupin e njeriut, në mënyrë që dhimbjet e tyre nuk Scherbyna në mënyrë që ata mund të djeg në mënyrë të përsëritur. Sa e rrezikshme pickim nga bleta apo grenzat mund të shihet kur kemi parasysh përbërjen e bletëve dhe grenzë helm.


Kafshon rrezikshme bletët dhe Grerëzat që e grenzë dhe bee helm janë aminoacidet, peptides, norepinephrine dhe histamine. Në rastin kur një person shfaqet një reaksion alergjik të grenzë përmbajtjes helmit, ajo fillon të zhvillohet përzier dhe të vjella, dhimbje koke dhe dobësi të përgjithshme, dhe vendi i kafshimit shfaqet skuqje, kruarje, dhimbje dhe ënjtje. Grenzë dhe bee helm komponentët e ndryshme individuale si Ato përfshijnë, përveç histamine, acetilkolinės dhe kininov, hialuronidaza dhe Fosfolipaza A dhe B. Kur bletët Sting ka dy lloje të reagimit njerëzor, kjo alergjike dhe toksike ose konvencionale, dhe në varësi nga sasia e helmit që merr në trup, këto reagime mund të ndahen në grupe reaksionet toksike janë të ndarë në encefalit, myasthenia malinje dhe mononevrytы. Reaksionet alergjike ndaj stings e Grerëzat dhe bletët janë të ndarë në tre faza, reagimi i parë fazë është dridhura butë, ethe, zhvillimin Angioedema dhe urtikaria duket. Reagimi i fazës së dytë, kjo është ashpërsia mesatare, dhe në këtë rast, i pacientit zemra ritëm është i shqetësuar, zhvillojnë spazma e muskujve të lëmuar të mitrës, zorrët, bronke dhe fillon ënjtje e mukozës.


Më e vështirë është shkalla e tretë dhe në këtë formë të helmimit pasi u kafshuar nga bletët ose grenzat, shoku anafilaktik zhvillon, ajo është shkallë shumë e rrezikshme të sëmundjes dhe kështu vdekja mund të ndodhë brenda disa minutave, në qoftë se nuk është dhënë kujdes të menjëhershëm mjekësor. Reagim normal pas një goditje të bletëve dhe Grerëzat, e shprehur si eritemë ose edemë, të cilat mund të jo më shumë se njëzet orëve të fundit. Kafshon rrezikshme bletët ose grenzat, për personat që rrallë kafshoj, por bletarëve në rrezik të tillë nuk do të lindin për shkak të faktit se ata kanë zhvilluar imunitet ndaj helmit të bletëve dhe Grerëzat. Rrezik kafshoj bletët dhe Grerëzat është se mund të zhvillohet glomerulonefritin, sëmundje të veshkave është alergjik kur ata habitur makinë klubnychkovыy. Kur gjëmba grenzë mund të zhvillojnë reaksione alergjike të formave të ndryshme, ato mund të shprehet si simptome lokale dhe pastaj mund të shprehet manifestime të përbashkëta të anaphylaxis, po kërcënon të jetës gjendje patologjike e njeriut, pasi u kafshuar nga Grerëzat. Bee fitorja nuk është aq e rrezikshme për njerëzit, në qoftë se ajo nuk ka alergji ndaj bee helm, dhe në rastin ku depërtimi i helmit në trup mund të shfaqë hystamynopodobnoe, neurotoksik, hemolytycheskoe apo efekt hemorragjike, kështu që edhe një pickim mund të ketë pasoja të këqija.


Simptomat pas një goditje të Grerëzat dhe bletët janë të ndryshme, pasi që bletët kafshuar mund të jetë një vend të vogël të kuqe dhe nuk mund edhe të jetë ënjtje, por Grerëzat pickim, përveç hyperemia dhe ënjtje presion të reduktuar në mënyrë dramatike të gjakut dhe një person mund të bie të fikët. Kafshon rrezikshme bletët dhe Grerëzat se këto insekte mund të djeg në fyt apo qafë që të çojnë në vështirësi të frymëmarrjes, për shkak të faktit se shtohet indeve të buta të shpejtë dhe të fryrë. Ka një kategori njerëzish që janë veçanërisht të kafshon rrezikuara, dhe kjo është për shkak të faktit se Grerëzat dhe bletët erë keq dhe ata reagojnë ndaj tyre - në mënyra të ndryshme, në mënyrë që këto insekte mund të kafshoj njeri nëse erë apo shije është e mprehtë dhe kontrast pakëndshme. Për shembull, Grerëzat dhe bletët nuk mund të qëndrojë erën e djersës dhe të alkoolit, ata menjëherë bien mbi njeriun, dhe të vënë një kafshon pak. Ka pasur raste kur stings bee shkaktuan aq shumë sa që njeriu vdiq menjëherë. Mbindjeshmëri ndaj bee dhe grenzë helm gjendet në një njeri treqind, dhe reagimi zakonisht është e dukshme menjëherë. Me ndjeshmëri të lartë, temperatura mund të rritet, do të zhvillojë Angioedema, fenomen astma do të ndodhë duket koshere, të vjella dhe do të fillojë të vuajtje dhimbje koke të rënda, por më i rrezikshëm është zhvillimi i shok anafilaktik. Sidomos stings rrezikshme të bletët dhe Grerëzat në gojë, dhe kur një person swallows këto insekte, kur helmet mbindjeshmëri ndaj këtyre insekteve të gjithë mund të përfundojnë fatale për shkak ënjtje të laring dhe astma vijnë.


Sa e rrezikshme bletë ose djeg grenzë kemi thënë, është një reaksion alergjik ndaj një komponent i helmit të tyre dhe kur bletët ose Grerëzat njeriu kafshuar, është e nevojshme për të dhënë një ephedrine tillë pacient, prednyzalon ose diphenhydramine, veçanërisht ata njerëz që janë të prirur për reaksionet alergjike pas pickim nga bleta ose pers. Në këtë rast, kur kafshuar nga një bletë, goditje e fortë duhet të hiqen, mundësisht me qese helmuese, pastaj mëngjes lagur në vendin e peroksid hidrogjeni kafshoj, amoniakut, vodka, Këln ose kalium Permanganat, dhe pastaj në kafshimit të aplikojnë një kompresë të ftohtë. Ju gjithashtu mund të aplikoni një vë llapë e një përzierje e drogave të tilla si sode ushqim, qymyr druri, validol dhe aspirina, është grimcuar dhe të përziera dhe pastaj të lagur me ujë dhe kjo slurry ishte vënë në në mëngjes. Në rastin kur nuk ka droga në dorë, ajo mund të aplikohet në plagë përtypur delli gjethe, ose një gungë prej argjile lagësht, dhe, në raste ekstreme, gjymtyrë kafshuar mund të zhytur në ujë të ftohtë.