Duhet të keni blerë në shawarma rrugë


Pjatë Lindore mish quajtur shawarma ose shaverma (doner qebap) - një tortë të veçantë (pita), e cila është e mbushur me mish të skuqur copëtuar në mënyrë të veçantë, erëza të ndryshme, salcat, duke shtuar sallatë të freskët perimesh. A duhet të blej shawarma në rrugë, ju do të mësojnë nga ky nen.
A duhet të blej shawarma rrugë dhe atë të rrezikshme?
Aktuale "Rruga" shawarma takon kategorisë së ushqimit të shpejtë - një vakt të nxehtë, të përgatitur shumë shpejt, jo më shumë se dhjetë minuta. Nga ushqimi i tillë më shumë dëm sesa të mirë në qoftë se ju vendosni që të ketë një vakt në rrugë ose në treg të disa habitateve nëntokësore. Ju mund të ndodhë çrregullim, diarre, sëmundje akute infektive të traktit gastrointestinal, dhe problemet e tjera të këtij plani.Në shawarma keni blerë është rreth 120 gram yndyrë dhe yndyrë normë ditore për një person nuk duhet të kalojë 70-80 g. Nëse ju vazhdimisht të marrë këtë kurs, ju mund të shpejt të fituar peshë. Megjithatë, ekziston një blerje rrezik sëmundjeve të traktit gastrointestinal, dhe sëmundje kardiovaskulare.

Shaurma dobishme
Shaurma, natyrisht, është krejtësisht cilësi normale dhe ushqim të shëndetshëm. Kjo është për shkak se në qoftë se ajo është përgatitur nga të gjitha rregullat, dhe produkte me cilësi të freskëta në përputhje me standardet e higjienës dhe shëndetit. Për shembull, mishi i pjekur në hell, është më e dobishme se skuqur në vaj të nxehtë në vaj. Megjithatë, në një pjesë të mishit për trochanter është shtresa e yndyrë, edhe pse receta tradicionale arabe përdoret kurdyuchnoho copa proshutë. Mirë përdorimi mish diete - pule, mish viçi, mish gjeldeti.


Ne duhet të mbajnë në mend se ëmbëlsira - shkoni të ketë një afat - 12 orë. Smetankovymy shumë i dobishëm intensive dhe nuk mund të zëvendësojë majonezë dhe salcat kefyrnыmy, por jo më pak të dëmshme zëvendësim ketchup përgatitur fllad salcë domate. Rastësisht, në këtë shawarma nuk majonezë ose ketchup nuk duhet të zbatohet këtë opsion dyqan shawarma në Rusi.
Një shumëllojshmëri e zarzavate dhe perime të freskëta e bën këtë gjellë shumë e shijshme dhe e dobishme. Ajo do të mbushë trupin tuaj me vitamina dhe minerale, rritjen e imunitetit dhe erëza janë antibiotikët natyrore dhe mos shtoni kalorive shtesë.


Ju mund të gatuaj vegjetarian shawarma, në vend që të toppings mishit për të vënë një djathë të vogël me herbs dhe sallatë perimesh. Siç e dini, ushqimi i freskët nuk ka qenë person i keq, dhe hanë ashtu si në qoftë se nuk do të ha tepër, ju mund të shmangur trashje dhe sëmundje kardiovaskulare, duke përfshirë edhe sulm në zemër.
Shaurma mund të jetë gjellë dietë - bukë pita, mish ligët, shumë gjelbërim dhe perime të freskëta. Për shaurma sjellë përfitime, jo dëm, ajo mund të bëhet në shtëpi apo kanë kushtet në institucionet e tyre përkatëse, dhe jo në një dyqan të pista në rrugë. Por abuzuar këtë gjellë nuk është e nevojshme, ajo është më mirë për të marrë kohë, dhe një dietë për të përfshirë më shumë fruta dhe perime.


Kundërindikimet për përdorim shawarma
Siç është përmendur tashmë, shawarma, e cila është gatuar si duhet, e dobishme si çdo ushqim të zakonshme të nxehtë, por ajo ka contraindications për sëmundje të caktuara. Shawarma është e padëshirueshme për të marrë njerëzit me problemet e traktit digjestiv dhe janë të prirur për trashje. Ata që kanë sëmundje të mëlçisë, dhe nënat pleqsh duhet të kufizojnë përdorimin e aromave shawarma dhe hudhër, të cilat janë pjesë e saj. Gjithashtu, shpesh nuk japin fëmijëve shawarma në tre vjet.