Martesat e suksesshme dhe marrëdhëniet në familje


Kolektive pa ndjenja! "Unë nuk dua të qëndrojë vetëm" Njeriu i grave - "Unë dua të jem një të tillë." Miliona vjet të evolucionit kanë qenë dhe gra (të paktën në vendin tonë), vetëm për të marrë të drejtën për vetë-mjaftueshmërinë. Nëna e alarmuar janë ende duke u përpjekur sa më shpejt të jetë e mundur të martohen vajzat e tyre me ata "nuk është një vajzë e ul" dhe vajzat janë të detyruar mbi idenë arkaike se ata duhet të jenë në gjendje për ta mbajtur atë të pastër dhe kuzhinier, dhe më pas, thonë ata, nuk do të martohet . Vajzat rriten pas dy ose tre hobi lehtë shkollor-universitar u takua me një njeri që bie në dashuri dhe dukej gati për një marrëdhënie serioze. Çfarë një të lumtur martesa dhe marrëdhëniet në familje?


Këtu është një grua e re dhe tregon tentacles e saj duke u përpjekur për të kufizuar të jetës viktimë të mjerueshme, instinktet e saj janë: mbani, nuk e le të shkojnë. Çfarë-jo, por im! Custom! Edhe në qoftë se një i ri i bën planet dhe qëllimet e tjera, gruaja duhet të jetë i sigurt se ajo nuk do të largohet. Ndonjëherë dy e dimë se ata nuk punojnë - por me një ngarkesë të lamtumire. Pas një seri histeri ai tha: "Unë duhet të jetë i vetëm." Sa? Dy javë, një muaj, disa muaj, gjashtë muaj, ai beson se kjo është një mënyrë e butë për të lënë, dhe ajo - që ai të vijë në vete e saj dhe kthimin. Gjashtë muaj apo një vit i "mozhotrepstva" të përbashkët - ky nuk është rasti më i keq, sepse disa "edukuar", për dekada të tëra.


Disa dashuri për të gërmoj nëpër libra në thellësitë e errëta të nënndërgjegjeshëm e njëri-tjetrit, për të analizuar shkaqet e konfliktit të tyre. Arsyeja është e thjeshtë: unë dua që ju të kuptoni më mirë. Ajo vjen si gjithë Frojdianizmit të ndërpersonale vulgare për sovershenneysheho absurde kur çdo gjë bëhet e komplikuar kështu që është më mirë për të thyer me "dashuri" në ferr, por ndjenja ime më e thellë pengon komunikimin. Kjo nuk është e lehtë për të pjesë me dikë që e di të gjitha sekretet tuaja, sepse ky njeri është pothuajse i njëjtë me veten. Përveç kësaj, sapo ju aq mirë e njohin njëri-tjetrin - të gëzojnë këtë ndjenjë të mahnitshme, kështu që nuk ka! Kjo është ku fillon lufta e vërtetë, e cila ka për qëllim - për të bërë më të dhimbshme dhe të pakëndshme partnerin e tij, të shkatërruar e saj si një person. Kjo vlen veçanërisht për gratë, ata janë të lumtur për të shkelni psikikë ndjeshme mashkullor. Ndoshta terapi familjare dhe ka rezultate pozitive, por vetëm nëse ajo menaxhon profesionale.


Çfarë do të bëni për një familje të lumtur? Së pari, nuk përzihem në thellësitë e njëri-tjetrit. Dhe së dyti, në qoftë se marrëdhënia e drejtë me diçka palë në mënyrë të përsosur e ju merrni - tundin hap tij të dorës më tej. Përndryshe, kur ju më në fund, pas qindra e netë pa gjumë shishe qetësues dhe paketat e cigareve, dhjetra litra alkool dhe lotët ende roziydetesya, ju do të jetë shumë frustruese dhe shumë, shumë të lënduar që ju lejojnë vetes që dikush si shumë më afër.

Por situata e kundërt në marrëdhëniet familjare Gëzuar - idealizim. Ra në dashuri në shikim të parë, dy ose tre javë kanë qenë të ëndërruar që është pikërisht ajo që kemi dashur, dhe kjo është e mirë - dhe çdo gjë mpirje! Pra, besohet se nuk ka asnjë shans që të pendohen. Në qoftë se me kalimin e kohës bëhet e qartë se nuk ka një person dhe jo atij, nuk ka interesa apo qëllimet e përbashkëta, dhe madje edhe në shtrat ju keni preferenca të ndryshme, divorci është ende nuk ka urinë. Le të dashurin nuk ishte siç pritej, ende kjo është diçka që provokon të ëndërrojnë të idealit. Çfarë duhet të bëni? Run! Drejtuar nga ato ëndrrat e dhimbshme, të ulen, prisni do të kalojë. Por thjesht shkoni dhe të harrojmë ky njeri nuk mjafton: ne duhet të shkojnë edhe më tej. Nuk ka gjysmave! Njerëzit, ata qëllimi i parë. Në përgjithësi, shumë njerëz, unë betohem, dikush varur deri në një gjë - neyyazytsirno pushtimit budallaqe.


Mazoshist në familje të lumtur midis nesh shumë më tepër se sa ne mendojmë, sidomos tifozët vuajnë nga dashuria. Sa shpesh kemi dëgjuar e grave "Zakohuyusya vetëm budallenjve!" Apo nga njerëzit: "Më pëlqen bitches". Kjo është, këto fanatikë negative para-zgjedhur vetë, ku e komplikuar. Ata janë të mërzitur? Ndoshta nuk gjeti një rast të jetës së tij, vetëm për të kaluar kohën në absurditet të tillë si marrëdhënie padyshim e pamundur, ka njerëz të cilët për vite grindje, divorcit dhe ri-konvergojnë. Një ditë ata do të ndalet për të shijuar këtë vetë-shkatërrim, humbje kohe dhe forcë shpirtërore. Aq shumë dhimbje për asgjë! Dhe nuk kthehen vitet e humbura zakonisht kapem më shumë gra, dhe kjo është me anë të sjelljes ndaheshin të zgjasë një kohë të gjatë. Burrat kanë tendencë të heq se është e pakuptimtë: ata qasje racionale për çdo gjë në jetë, dhe t'i bëjë ata të shpërbërjes tragjedi qesharake. Ku një grua do të shkojë në tableta qetësuesve ose alkooli, ata do të jenë të angazhuar në sport apo karrierën.


Pse nuk kemi tërheqë një boshllëk dhe të kthehen përsëri dhe përsëri, ku ishin të pakënaqur? Mban një dorë, shpresë e brishtë se çdo gjë është e mundur, në anën tjetër - frika dhe të vendosë për të ndryshuar jetën e tyre. Paaftësia për divorc dhe gatishmërinë për të hap në të njëjtën grabujë - një shenjë e pasigurisë njerëzore në vetvete dhe madje, nga dhe të mëdha, disa prej përtacisë së tij. Të gjitha embarks në kursin e saj, nuk ka vullnet - këtu është mundimi i pafund.

Shkëputje - ajo gjithmonë lirimin një zgjedhje në favor të tyre, pa marrë parasysh se çfarë marrëdhënie keni në qoftë se ju të dashur dhe u tretur në një të dashur - përsëri e di veten, dhe ju do të keni më shumë forcë në qoftë se ndjenjat nuk ishin - do të zhduket nga sytë e padëshiruar objektit tratyvshyy humbur kohën tuaj dhe vëmendjen. Vetëm kështu ka ndodhur që një grua e quajtur vetmuar si një njeri martesë të lirë, si një institucion i shtetit për strukturimin rehatshme e shoqërisë në qelizë dhe menaxhimin më të lehtë. Kur një person - kjo është më e fortë, më të pavarur, ai mendon personalitetin e tij dhe gëzon atë. Martesa thërrisnin lavdërim dhe shoqërinë. Tani, sinqerisht, që me të vërtetë të kënaqur me martesën e tyre dhe kurrë nuk mendon se i lumtur vetëm? janë këto? Ndoshta pak dhe ata - ata të rralla me fat!