Çfarë duhet të bëni me një hernie qafës së mitrës


Intervertebral hernia - një dukuri mjaft të zakonshme dhe shumë njerëz është dashur të merren me atë në përvojën e tyre. Një tjetër lloj i praktikës mjekësore qëndron shpinë herniated qafës së mitrës. Sëmundja e lidhur kryesisht me strukturë të veçantë anatomike dhe parametrat funksionale të shtyllës kurrizore.

Në kushtet e përhapjen e sëmundjes zë pozitën e dytë në mesin e llojeve të tjera të hernias të shtyllës kurrizore dhe është e dyta vetëm për hernie mesit, edhe pse në praktikë shpesh nuk diagnostikuar. Priren patologjike kryesisht njerëzit në moshën e mesme dhe të vjetër. Duke u kthyer statistikave botërore të sëmundjes, çdo banor dvotysyachnyy e planetit tonë po vuan nga kjo sëmundje, dhe përfaqësues meshkuj shumë më tepër.


Çfarë është sëmundja dhe shkaqet e saj


Vëllimi i qafës, siç e dini, pak. Në përputhje me rrethanat - dhe diametri i vogël i kanalit kurrizore e shpinë. Pavarësisht nga madhësia e vogël, ai kalon nëpër shumë enët e gjakut dhe nervat e kanaleve, densiteti i rritur i cili shpjegon nevojën për të furnizuar trurin me oksigjen dhe marrjen impulset mbaresa nervore. Prandaj, zhvillimi i proceseve patologjike, është destabilizimi i normal dhe puna ekipore të gjithë këtë mekanizëm kompleks.

Intervertebral segment hernie qafës së mitrës përfaqëson një disk thyej apo shpinë, ose më mirë, kërc tij, unazë fibroze. Siç e dini, shpinë qafës së mitrës e njeriut përbëhet nga shtatë rruaza në mes të cilave është disk intervertebral. Në hernie tij është zgjatje, i cili është shoqëruar nga ngjeshja e rrënjët nervore. Kur nervore zatysnenni dhe dhimbje formuar.
Shkaku kryesor i kësaj sëmundjeje është edhe një dëmtim kronike ose sëmundje e shpinë.

Simptomat dhe shenjat karakteristike


Simptomet e hernie zakonisht shfaqen papritmas dhe ndryshojnë në mënyrë specifike ku formuar hernia, rrënjë nervore dhe e cila ishte clamped. Në fazën e parë mund të jetë:


 • dhimbje të fortë dhe të mprehtë në qafë, e cila gjatë disa sëmundje mund të largohem;

 • dobësi dhe dhimbje në muskul trekëndësh, parakrah, biceps, triceps, pjesa e jashtme e bërryl;

 • dhimbje koke të shpeshta në lidhje me qarkullimin e gjakut dhe furnizimit të trurit;

 • rritur nervozizëm e pacientit;

 • Hedhur presionin e gjakut dhe tringëllimë në veshët;

 • Dhimbje në krahët heqjen horizontale korrigjohet;

 • mpirje e duarve dhe gishtat dhe ndjesi shpimi gjilpërash është një shenjë e sëmundjes progresive;

 • një rënie të konsiderueshme në lëvizjen e shpinë qafës së mitrës dhe amplitudë të kufizuar të rrotullimit të kokës në anën;


 • Duhet të theksohet se simptomat dhe shenjat e sëmundjes janë tipike për këtë sëmundje. Ata mund të shfaqet në mënyra të ndryshme dhe ndryshojnë në pacientë të ndryshëm, varësisht nga karakteristikat e tyre individuale të organizmit. Prandaj diagnozë mund të jetë me përvojë vetëm specialist pas inspektimit , studiuar simptomat dhe rezultatet e hulumtimeve shtesë.

  Metodat e diagnozën e sëmundjes


  Kohët e fundit, diagnoza e shpinë qafës së mitrës diskale ishte mjaft e vështirë në aspektin e hulumtimeve shtesë të sëmundjes. Teknologjisë moderne mjekësore tani mund të bëjë një analizë të detajuar dhe për të marrë sa më shumë informacion në lidhje me sëmundjen mbi bazën e teknikave të tilla si rezonancë magnetike. Me hulumtimet që ju mund të me saktësi të mjaftueshme për të njohur vendndodhjen e hernie, shkallën e lokalizimit, madhësisë dhe parametra të tjerë zgjatje, dhe të përjashtojë disa patologji të tjera të shtyllës kurrizore që kanë simptoma të ngjashme dhe janë të shoqëruar shpesh nga një hernie.


  Në prani të ankesave të pacientit, pikëpamja e tij për nevojën për të konfirmuar diagnozën dhe pacienti është dërguar për analizë. Në disa raste, njerëzit janë të gatshëm t'i nënshtrohen MRI vetë-ekzaminimit ose CT scan duke përdorur agjentëve kontrast. Ajo zbulon hernie në një fazë të hershme, kur trajtimi mund të jetë konservator, masat kryesore të cilat janë ushtrime ushtrime terapeutike.
  Lidhur me CT, në rastin e një hernie rruaza të qafës së mitrës është përdorur shumë më pak shpesh si më pak efektive dhe informative në krahasim me MRI. Gjithashtu ju lutem vini re invazivitetin e kësaj metode të administratës së mesme kontrast, ndërsa si një metodë e MRI - plotësisht i pafajshëm.

  Metodat për të luftuar sëmundjen


  Gjëja më e rëndësishme në trajtimin - nuk është për të humbur kohë dhe fillojnë trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur . Kjo ndihmon të shmangur pacientit kirurgji dhe pasojat e mundshme të pakëndshme për shëndetin e tyre.
  Hape universale me hernia, për fat të keq, nuk ekziston. Megjithatë, teknologjia moderne terapi manipuluese mund të ndaluar përparimin e sëmundjes në fazat e hershme, eliminimin e dhimbje dhe simptoma të tjera, në mënyrë efektive të kryejë parandalimin e komplikimeve. Një varg i madh i metodave konservatorë të trajtimit mund të çojë një pacient me fazën akute të sëmundjes. Trajtimi i mëtejshëm mund të përfshijnë vetëm ushtrime të veçanta për të forcuar muskujt dhe të shtrihen në shpinë qafës së mitrës.

  Metodat më të zakonshme të trajtimit konservative për këtë diagnozë janë:

 • fizioterapi;

 • Sesionet e masazh terapeutik;

 • chiropractic;

 • metoda alternative të trajtimit;

 • Trajtimet popullore duke përdorur tarifat e bimëve.


 • Gjatë fazës akute të sëmundjes është kuptuar në dhimbje dhe parehati në shpinë qafës së mitrës, e cila pengon lëvizjen e plotë stërvitje dhe kthen kokat. Është e nevojshme për të hequr ato në fazën fillestare të trajtimit, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut, duke hequr refleks vrull e indeve, përshpejton rigjenerimin e kërc dhe kockave. Herë pas here edhe duhet të i kushtoj vëmendje për sëmundjet kronike të shtyllës kurrizore, të cilat mund të jetë shkaku kryesor i hernia.

  Statistika sëmundjet - zhgënjyes dhe mjekët nuk mund gjithmonë të përballuar plotësisht me të. Ndërsa nuk do të arrijë një efekt pozitiv terapeutik të zbatimit të vendimit të trajtimit konservative në lidhje me arsyeshmërinë e kirurgjisë. Gjithashtu trajtimi operativ është treguar kur një intensitet të madh të simptomave në pacientët, veçanërisht dhimbje dhe mpirje në gjymtyrë, duke treguar një të rëndësishme rrënjët kufizim nervore. Pas operacionit pacienti pret kurs të gjatë të trajtimit konservativ dhe periudhës së rehabilitimit.

  Rezultatet fikse pozitive terapeutike përmes rrjedhës së terapisë fizike. Pacientët, siç mund të jetë rasti, i emëruar stërvitje tonik. Në mënyrë tipike, kohëzgjatja e kësaj faze të trajtimit është 1-3 muaj, në varësi të klinikës dhe fazën e sëmundjes në të cilën pacienti hyri në spital. Gjatë kësaj periudhe parashikon restaurimin e plotë të mbaresa nervore dhe stabilizimin e gjendjes së përgjithshme të pacientit.
  Gjatë trajtimit nuk rekomandohet për të aplikuar ndryshime të papritura në temperaturë , sauna, përdorimi i një dush kontrast, fërkim dhe ngrohjes fasha. Bllokada të ndryshme në sëmundje sindrom dhimbje nuk është e justifikuar dhe mund të prodhojë vetëm efektet afatshkurtra nuk janë të vazhdueshme dhe kanë kontribuar në rritjen e dhimbje në të ardhmen.


  Pasojat e mundshme dhe parandalimin e sëmundjeve


  Trajtimi i vonuar mund të kthehet në një specialist për një pacient, pasoja shumë të tmerrshme. Rreziku i kësaj sëmundjeje që është hernia mund peredavyty një të arterieve, i cili është mundësuar nga trurit. Si rezultat kjo mund të shkaktojë të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut dhe goditje .
  Një pasojë tjetër e rrezikshme e sëmundjes është zhvillimi i inflamacion të muskujve apo lidhje të qafës së mitrës. Kjo mund të çojë në dhimbje të nervit shiatik qafës së mitrës, e karakterizuar nga një sëmundje të dhimbshme dhe të vështira.

  Në këtë lloj të hernie ndonjë kthesë e fortë e kokës apo hedhur mund të kufizojë rrënjët nervore dhe humbje të ndjeshmërisë së trupit, nëse jo - paralizë.
  Kështu, për të parandaluar pasoja të padëshirueshme dhe kanë një shpinë të shëndetshme mund të, nëse e kohës, duke vërejtur shenjat dhe simptomat më të vogla, kërkojnë mjekësore çojë ndihmë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe aktive, ushtrime rregullisht kryejnë tonik dhe të kalojë provimet periodike mjekësore.