Çfarë duhet të bëni me një tronditje


Tronditje struktura e dëmtimi të trurit traumatik ndodh më shpesh. Kjo është një dëmtim i butë shkaktuar nga një goditje në tru kafkë. Kjo dëmton marrëdhëniet midis qelizave individuale dhe pjesë të tëra të trurit, duke çuar në një shkelje të përkohshëm të funksioneve të saj normale. Edhe pse struktura e trurit nuk është vërejtur ndonjë ndryshim apo shkelje, jo-pajtueshmërisë me rregullat e trajtimit të tronditje mund të jetë i mbushur me pasoja të rënda.
Tronditje dhe mosha
Varësisht nga mosha e simptomave të tronditje viktimë ndryshojnë - në të rriturit është vërejtur pothuajse gjithmonë vetëdijen dëmtuar. Foshnjat në kohën e lëndimit shumë të zbehtë, atëherë ka një të shpejtë rrahje zemre, shqetësim, të vjella, përgjumje dhe sleepiness. Simptomat janë brenda 2 - 3 ditë.


Fëmijët e moshës shkollore dhe parashkollore edhe përjetuar tronditje pa humbje të vetëdijes (Përjashtimet mund të aplikojnë). Të moshuarit ndjehen dezoryentyrovku në kohë dhe hapësirë, por të mbetet në mendje.

Shenjat e para të një tronditje


Tronditje ndodh për shkak të lëndimit, goditje, goditje kokë, dhe kockat kafkë të mbetet e paprekur.
Menjëherë pas lëndimit ndodh:

 • të vjella (të vetme);

 • shpejtuar ose rrahje zemre të ngadaltë;

 • frymëmarrje të shpejtë.


 • Në shumicën e rasteve nuk është humbje e vetëdijes - një person mund të qëndrojnë në këtë shtet nga disa sekonda (të butë) për disa orë (të rënda).

  Pas kthimit në ndërgjegjen pacienti ankohet:

 • ankthi;

 • tringëllimë në veshët dhe të përzier;

 • marramendje;

 • dhimbje koke;

 • Mungesa e energjisë;

 • pagjumësi.


 • Gjendja përkeqësohet ngadalë, por pas dy ditë viktima merr më të mirë. Presioni i gjakut mund të jetë shumë i lartë, por temperatura e trupit me një tronditje mbetet në shenjë normale.
  Në raste të rënda, pacienti nuk mund të mbani mend se çfarë ka ndodhur para se të lëndimit (amnezi reaksionar), i shoqëruar nga një tronditje të lehta vetëm konfuzion.

  Çfarë duhet të bëni me një tronditje?


  Në qoftë se personi i dëmtuar është ende i pa ndjenja, ju duhet të përfundojë qëndrimin e saj tonik - në anën e djathtë. Kjo hedh kokën pak dhe të kthehet me fytyrën për tokë, krahun e tij të majtë dhe prirje këmbë në kënde të drejtë. Ju duhet të bëni të sigurtë që asnjë viktimë apo thyerje shpinë dhe gjymtyrë. Pastaj ju thërrisni një doktor. Nëse koka është plagë të hapura, procesi dhe fashë tyre.
  Nëse njeriu që mori tronditje është shëruar, ndihma e parë duhet të jetë për të siguruar atij një pozitë të rehatshme - shtrirë me kokën e ngritur pak. Deri në pikën e ndikimit mund të vënë akull, lëvizjet e papritur duhet të fshihen. Ne nuk mund të lejojmë që pacienti për të fjetur.

  Viktima duhet të marrë në spital. Mjeku me saktësi të përcaktojë peshën e concussions dhe të japë rekomandimet e duhura. Në raste të rënda të caktuara për trajtim spitalor.

  Trajtimi i tronditje të butë


  Pas pacientit traumave tregon pjesa tjetër shtrat për 1-3 ditë, ndërsa e ndaluar për të lexuar, të dëgjoni muzikë, të shkruar, të luajnë kompjuter ose telefon, të shikojnë TV. Nëse shëndeti është përmirësuar ngadalë, pushimi shtet të vazhdojnë 5-6 ditë.
  Ilaçe që janë të caktuar me një tronditje, që kanë për qëllim lehtësimin e dhimbjes dhe marramendje, normalizojë funksionin e trurit, duke eliminuar ankth dhe pagjumësi. Si painkillers përshkruara:


 • pentalhin;

 • analginum;

 • baralgin;

 • maksyhan;

 • sedalhin dhe të tjerët.


 • Për të luftuar reagim marramendje:

 • bellaspon;

 • Belloid;

 • Tanakan;

 • platifillin me papaverine;

 • mykrozer dhe të tjerët.


 • Si qetësuesve në trajtimin e përdorimit butë tronditje sanëz, Corvalol, Motherwort, valokardin. Që këto barna janë të zgjedhur atë që është më e efektshme për një pacient të veçantë. Pas trajtimit (5-10 ditë) duhet të paraqitet neurolog.

  Tronditje të rënda, të shoqëruar nga amnesia, trajtohen vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.