Çfarë ndodh nëse kolesterolit të lartë 5 mënyra për të reduktuarKolesterolit të lartë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe sulmeve të zemrës. Ju mund të kolesterol më të ulët me ilaçe, por ndoshta ju do të jetë e mjaftueshme për të ndryshuar stilin e jetës tuaj. Nëse keni filluar të marrë drogë, zbatimi i rekomandimeve të mëposhtme vetëm përmirësuar efektin e tyre. Prandaj, këto 5 këshilla do të jetë e dobishme në çdo rast.
1. Shpëtoj kilogram panevojshme.
Prania e madje edhe disa kilogramë shtesë mund të rrisin kolesterolin mbi normë. Reduktimi i peshës trupore prej vetëm 5-10% mund të përmirësojë ndjeshëm rezultatet.


Filloni me një qasje të kujdesshme ndaj ushqimit. Le të shikojmë disa nga problemet më të zakonshme dhe si të tejkalohen ato.
Nëse ju hani, kur ju ndiheni i trishtuar apo kur diçka ju irriton, më mirë një shëtitje në vend.
Nëse jeni duke shkuar për drekë nga shtëpia, zgjidhni atë të bazuar në përfitimet e saj, jo komoditetin e transportit. Sandwiches - kjo është e madhe, por më mirë jo tepër dembel për të bërë një sallatë.
Nëse ju përjetojnë dëshirën e padurueshme për të përtyp në diçka të shtrirë në divan duke parë TV, le të jetë karrota, jo patate të skuqura.

Shiko për mënyra për të përfshirë më shumë lëvizje në jetën tuaj. Për shembull, përdorni shkallët në vend të ashensorit, etj
2. Hani me përfitime për zemrën.
Niveli i kolesterolit është drejtpërdrejt e lidhur me produktet që hyjnë në trup. Çfarë mendoni, çfarë nëse kolesterolit është e lartë? Kjo është e drejtë, ju të kujdeset për menynë tuaj.
Zgjidhni yndyrna të shëndetshme. Yndyrna ngopura gjenden në mish yndyrore, gjalpë, produktet e qumështit, të rritur nivelin e kolesterolit "të keq". Mjekët rekomandojnë marrjen e jo më shumë se 7% e kalorive nga yndyra të ngopura. Për ta bërë këtë, zgjidhni gjeldeti ose pulë në vend të mishit të derrit, sallatë salcë me vaj ulliri në vend të majonezë, etj

Mbani konsumimin e trans fats. Ata janë në pasta, ëmbëlsira, biskota, margarinë dhe shumë produkte të tjera që kanë një jetë të gjatë raft. Nëse një aksioneve është një komponent i quajtur "yndyra bimore hydrohenyzyrovannыy", pastaj të përpiqet për të gjetur një zëvendësim.
Kolesterolit Limit. Jo shumë kohë më parë ka pasur studime që kolesterolit tepruar konsumuar me ushqim të vetëm nuk është zhytur në trup dhe është në transit nëpër zorrë. Por ky fakt është i ekspozuar për dyshim të madh, dhe mjekët dietë përshkruajnë pacientëve të tyre. Pjesa më e madhe e kolesterolit gjenden në mish dhe të brendshmeve (veçanërisht të mëlçisë), e verdhë veze veze produkteve yndyrë të qumështit. Lista e përafërsisht e njëjtë si në paragrafin e parë, kështu që rekomandimet janë të njëjta.

3. Lëvizja e rregullt.
Pa marrë parasysh nëse ju jeni mbipeshë, stërvitje në çdo rast mund të ndihmojë me kolesterol të lartë. Aktiviteti i moderuar fizik duhet të keni së paku gjysmë ore në ditë. Zgjidhni një lloje të duhura të ngarkesës dhe të fillojnë për të vepruar.
Dhe se motivimi juaj nuk është shuar në disa javë, lidhur me të dashurin e punësimit ose të regjistroheni për mësimet e grupit. Ndalohet pirja e duhanit nismën e tij nuk është aq e thjeshtë.
4. Harrojeni cigare.
Në qoftë se sporti nuk mund të hedhin, pastaj e duhanit domosdoshmëri. Një vit pas vidyazyka pirjen e duhanit, rreziku i kardiovaskulare përgjysmuar. Pas 15 viteve zakon tuaj të vjetër do të japë më asnjë efekt në zemër. Siç e shihni termi nuk është i vogël, kështu që nëse ju nuk keni një cigare në dorë, mbani në mend këtë fakt.

5. Përdorimi i alkoolit në moderim.
Disa studime kanë treguar se të pijshëm edhe një ndikim pozitiv në raportin e "keqe" dhe "të mirë" kolesterol. Megjithatë, ky efekt nuk është aq e dobishme për të rekomanduar alkool. Por ndikimi i sasive të tepërta të alkoolit studiuar gjatë dhe nuk ka nevojë për koment - hipertensionit, dështimi i zemrës, sulmi në zemër, goditje në tru


Çfarë ndodh nëse kolesterolit ime është ende e lartë?


Ndonjëherë një ndryshimet e jetesës nuk janë të mjaftueshme për të sjellë kolesterolit kthehet në normale. Sigurohuni që ju jeni duke bërë drejtë çdo gjë dhe për të vazhduar në të njëjtën frymë. Në të njëjtën kohë trajtojnë me kujdes rekomandimet e mjekut tuaj. Nëse ai do të përshkruajnë trajtim shtesë për ju, atëherë ndiqni rekomandimet e tij.