Higjiena e përditshme e zonave intime


Higjiena shumë i kujdesshëm e përditshme e zonave intime po aq e dëmshme sa mungesa e saj. Më të mirë të të gjitha - thotë artë. Trupi juaj në vetvete mund të mbrojtur veten nga infeksioni. Shkopinj të dobishme acid laktik pranishëm në vaginë, duke siguruar një mjedis acid. Kështu, ata bllokojnë rritjen e baktereve që shkaktojnë infeksione intime. Megjithatë prishin microflora natyrore vaginale është jashtëzakonisht e lehtë. Para se kjo mund të rezultojë, për shembull, rroba sintetike në modë. Kjo nuk është breathable, duke krijuar një "efekt sauna" nga e cila nuk është shumëfishimi i baktereve të dëmshme. Çfarë duhet higjiena e përditshme e zonave intime?


Në mesin e arsyeve të tjera, shkelje e microflora të zonës vaginë dhe intime - shqetësim të tepruar për higjienë (ose mungesa e tij). Kozmetike zgjedhura dobët dhe pajisje, si dhe higjienës shtesë janë duke kontribuar në irritations dhe inflamacionet. Megjithatë, e gjithë kjo mund të shmanget. Ju vetëm duhet të mbani mend disa rregulla të thjeshta. A ju pëlqen një gënjeshtër të gjatë në një banjë me shtimin e kripëra aromatike, shkume dhe vajrat?

Për fat të keq, ujë ngurtë chlorinated, dhe produktet që përmbajnë ngjyra mund të ndikojë në mukozën e vaginës. Merrni një dush jo më shumë se dy herë në javë. Çdo ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, myytesya dush. Nëse ju bëni atë shpesh, ju rrezikoni të larë larg florën bakteriale natyrore. Podmyvaniya shtesë është e nevojshme vetëm gjatë menstruacioneve. Blood - një terren ushqyes për bakteret, të cilat shumohen shpejt në të. Mundohuni të ndryshojë pads çdo 4 orë. Dhe gjatë larja Parandalimin pastrues në vaginë. Shmangni washcloths. Në banjo të ngrohtë dhe i lagësht është shndërruar në një vatër e baktereve dhe kërpudhave që mund të merrni me lehtësi në zonën intime.


Varieteteve Shumica e soaps dhe dush xhel, madje edhe ato që janë të dizajnuara për lëkurë të ndjeshme mund të ketë reaksion alkaline. Ajo shkatërron florën bakteriale të dries vaginës dhe irriton veshje e guaskës. Përdorin drogat projektuar posaçërisht për higjienën intime. Zgjidhni ato sipas moshës dhe nevojave, të tilla si ushqim ose hydrating tuaj. Shiko për informacion mbi paketimin: "pH fiziologjik". Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar që fondet përmbante bacil laktik acid, dhe lisi leh ekstrakt.


Ju mund të keni dëgjuar se për higjienë të mirë të përditshme herë pas here kanë nevojë për të larë me ujë vaginë tuaj edhe më të thjeshtë. Mendimet më të rremë! Gjinekologët thonë se douching rrit rrezikun e kontraktuese infeksionet bakteriale me 40%! Larjen e vaginës është e mundur vetëm në situata të jashtëzakonshme. Por ky proces duhet të jetë një gjinekolog. Ujitjes vetë, të tilla si uthull, duke çuar në infeksion. Pra, ju shkatërrojë bakteret e dobishme e acidit laktik. Flora meta në vaginë rivendoset vetëm pasi 72 orë. Douching nuk rekomandohet për gratë më të vjetra se 40 vjet.


Kozmetike të përzgjedhura në mënyrë të paligjshme, higjiena e përditshme tepruar, vizitat e shpeshta në pishinë dhe të brendshme sintetike mund të shkatërrojnë bakteret e mira në vaginë. Në situata të tilla, për të mbushur bacil acid laktik dhe parandalimin e infeksionit, të probiotics. Por kos nuk është e mjaftueshme. Duhet probiotics gjinekologjike, të tilla si tableta vaginale apo hynoflor vahinorm. Ato përmbajnë lactobacilli laktik, bifidobacteria, të cilat ju lejojnë për të rivendosur florën vaginale. Megjithatë, para se të blesh një makinë, është e nevojshme të konsultoheni me një gjinekolog.