Heqja lythat me një lazer


Njerëzit shpesh lythat trembur, veçanërisht nëse ata janë të vendosura në një vend të dukshëm, vuajnë nga fërkimi ose në këmbë. Megjithatë, në asnjë ngut për të parë një mjek për arsye të ndryshme: nga frika e dhimbjes, për shkak të ngurrimit të ketë një mbresë të shëmtuar mbi lythat vend për shkak të rrezikut të rikthim. Sot nuk është një metodë që heq të gjitha ankthin e - heqjen e lythat duke përdorur një lazer.
Çfarë është parehati të shkaktuara nga prania e trupit ose të përballet me lythat, ata e dinë shumë. Por si të merren në mënyrë efektive dhe të sigurtë me ta, ne nuk e dimë të gjithë. Por, para se të flasim për mënyrën se si heqjen e lythat, duhet të kuptojë pse është e nevojshme për të hequr lythat?Çfarë lythat rrezikshme për shëndetin?
Lythat janë formacionet ngjitëse beninje të lëkurës në formën e papillae ose nodules dhe rritet në madhësinë e një ose më shumë milimetra. Lez arsimi shkaktuar papillomavirus njeriut. Në mënyrë të veçantë, varietetet e virusit, ka rreth njëqind. Disa prej tyre provokojnë kancerit: kancerin e qafës së mitrës, vaginë, rektumit, penis, - llojet e tjera nuk çojnë në malignancies. Kjo është arsyeja pse në shenjë e parë e paraqitjes dyshimtë e lythat në trup, të shihni një mjek i cili e bën një diagnozë, përshkruajnë trajtim dhe tregoni se si formimin e lythat.


Shfaqja e lythat dhe llojet
Meqenëse Warts - sëmundjeve virale, mundësinë e infeksionit varet nga forca e sistemit imunitar të njeriut dhe praninë e traumave mikro të lëkurës. Lythat transmetohet në disa mënyra: direkte dhe indirekte. Në rastin e parë, infektim ndodh nëpërmjet objekteve që ne përdorim në shtëpi apo nëpër rroba. Me burim të drejtpërdrejtë të transmetimit patogjen - kontakt të drejtpërdrejtë me personin e infektuar.
Lythat Moderne mjekësi ndan në tri lloje kryesore:Lythat zakonshme janë lloji më i zakonshëm. Kjo papules ose nodules jo, origjinë inflamatore. Fillimisht, këto lythat janë të pangjyrë, dhe disa elemente të errësojë, bëhet rritja sipërfaqe të përafërt dhe të pabarabartë në madhësi. I pari ishte një lez - më i madh, ajo quhet prindi. Më poshtë gjenden zakonisht në gishta, rreth thonjve. Në disa raste, lythat e zakonshme zhduken, ndërsa të tjerët kanë nevojë për të hequr ato.

Rinore apo banesë lythat të paraqiten në adoleshencë dhe moshën e rritur e hershme dhe janë të rrumbullakosura papules rozë ose mish-colored, të vendosura në faqet dhe duart. Sipërfaqja e tyre është në përgjithësi e qetë, ata janë të dhimbshme në të prekur. Vazhdimi sëmundje nga disa muaj deri në disa vjet dhe e cila myyazytsilno sepse heqja e lythat në këtë rast nuk është e nevojshme.
Lythat shputës janë formuar në zonat e presionit të lartë dhe fërkime në këmbë dhe të duken si elemente të dendura papular harmonishëm mishin apo kafe. Nëse sipërfaqja e lythat tilla poskoblyt, ajo fillon të shkërmoqet, papillae hapur hypertrophied të lëkurës. Lythat shputës janë të dhimbshme, për këtë arsye kërkojnë trajtim. Nëse ata nuk janë hequr në kohë, sëmundja merr një natyrë të zgjatur, dhe njerëzit për një kohë të gjatë të humbasin efektshmërinë.
Sot ju mund të shpëtoj nga lythat pa dhimbje në afat të shkurtër. Para se heqja e tyre ishte operacion i komplikuar, nuk garanton një rezultat pozitiv. Por pamja e heqjes lazer e lythat ndryshuar. Tani ajo është procedurë e shpejtë efikase që shmang rifillimi, dhëmbëza, dhimbje dhe jep rezultate të qëndrueshme.

Metoda e heqjes lythat me një lazer
Terapia Laser - mënyra më e butë, pa dhimbje dhe efektive për të trajtuar lythat. Duke përdorur një lazer për të shpëtoj prej tyre mund të jenë pasojat e mos lënë plagët dhe shenjat në lëkurë. Ajo është hequr lythat është rezultat i avullimit të trupit të tyre. Kjo procedurë është jo-lëndim dhe gjakderdhje për shkak të saktësi lazer, rreze e vogël diametër dhe aftësinë e tij për të kontrolluar ndikimin e rëndë të thellë. Gjatë operacionit, bakteret vdesin nën temperaturë të lartë. Lythat fjalë për fjalë avullon, ose prerë një bisturi lazer. Pas heqjes së strukturave zakonisht mbahen disa kohë para se të zhduket përgjithmonë. Shëruar plagët nën koren steril thatë formuar e cila zhduket brenda 10-14 ditëve. Disa ditë më vonë në një lythat largëta faqen formuar lëkurë të shëndetshme.


Kështu, heqja e lythat, e cila është kryer me një lazer jep efekt të shkëlqyer kozmetike. Më e rëndësishmja, në këtë operacion janë praktikisht ka contraindications dhe ajo nuk shkakton efekte anësore.

Gjërat të marrin në konsideratë ata që janë të ballafaquar me problemin e lythat arsimit? Asnjë mënyrë ju nuk mund të fshini vetë, duke përdorur mënyra popullore. Ata nuk e mbrojnë kundër ri-shfaqjes së defekte, plagët, komplikime dhe dhimbje. Profesionistëve të shëndetit besuar mund të jetë vetëm, veçanërisht tani në arsenalin e mjekëve ishte metodë efektive dhe të sigurt për të hequr lythat.