Largimi i plagët pas mjetet juridike në shtëpi puçrra fytyre


Puçrra në fytyrë nuk sjellin ndonjë kënaqësi ndaj çdo personi për të cilin ky sulm ishte një problem serioz. Këto struktura mund të prishin në mënyrë të konsiderueshme në sy, por gjëja e trishtuara, shpesh pas fytyre plagët fytyrës mbeten dhe në qoftë se ato janë të shumta, nganjëherë së bashku ata krijojnë një pamje mjaft të shëmtuar. Scars mbetur pas fytyre (gropa, gunga, vrazhdësi) është një defekt serioz kozmetike, dhe në qoftë se në puçrra rinisë së tij dhe të njerëzve u shfaq rregullisht usiyuyuchy gjithë lëkurën e më vonë ata mund të ruhet për një jetë. Pak njerëz e duan këtë, sepse pas mjete heqjen mbresë puçrra në shtëpi mund të jetë e nevojshme për ata që kanë nevojë.


Në mënyrë për të hequr maksimale efektive, e konsiderojnë disa metoda efektive zbutjen mjete popullit të lëkurës. Pas të gjitha, ajo është një mbresë? Asgjë si defekti i formuar në vendin e lëndimit të formimit të indeve, i përbërë nga ind lidhës, përmes të cilit restauruar integritetin e zonës së dëmtuar të lëkurës. Ta themi thjesht, trupin, vetë-rigjeneruese dëmtuar puçrra të lëkurës, kërkon në radhë të parë për të mbrojtur atë kundër depërtimit të agjentëve infektivë, të mbrojtur veten nga komplikimet e mundshme. Kjo mund të krijojnë scars si ind lidhës "mbulon" zonën e dëmtuar, por nuk rivendosur atë në formën e vet origjinale. Ndonjëherë heqjen mbresë është e nevojshme pas ndodhjes së puçrra në rininë e tij, dhe mjetet juridike në shtëpi që ju mund të përpiquni edhe kur plagët janë formuar shumë kohë më parë. Shpesh duke përdorur mjetet juridike popullore mund të përmirësojë ndjeshëm lëkurën tuaj dhe pamjen e saj.


1. vaj ulliri dhe qepë. Për përgatitjen do të thotë marrjen e shpëtoj scars puçrra fytyre pas, ju duhet të marrë 1 qepë, copëtuar imët. Në një tigan të derdhësh vaj i parafinuar ulliri, vihet në zjarr, të ngrohtë, pour atë në një hark. Është thelbësore që lëng qepë lëshuar në vaj, ajo mund të shihet kur pjesë të qepëve të bëhen transparente në këtë pikë pan duhet të hiqni nga të nxehtit. Mjetet duhet të thahet, pastaj vendosni lyej lëkurën ku plagët janë formuar. Nëse plagët fytyre pas gjithë fytyrën usivayut mund të fshij naftës në të gjithë sipërfaqen e lëkurës. Scars do të kalojë shpejt në qoftë se ju përdorni mjet rregullisht, sa më shpesh të jetë e mundur.


2. vaj kamfor. Kjo ndihmon në luftimin e plagët e origjinave të ndryshme, duke përfshirë lehtësive nga ato që kanë lindur për shkak të puçrra fytyre. Ju duhet vajra kamfor thith një pjesë të garzë, aplikoni si një kompresë në fytyrë, të lënë gjatë natës. Efekti mund të pritet brenda një muaji të përdorimit të rregullt të fondeve.

3. Peas brumë. Për të përgatitur produkt të tillë do të duhet miell pea. Ndoshta e shitjes do të jetë disi e vështirë për të gjetur, atëherë ajo do të duhet të përgatisin veten. Miell Gorokhovaya duhet të jetë i holluar me qumësht të ngrohtë, duke marrë përbërësit në pjesë të barabarta. Brumë duhet të përdoret si një kompresë në vendet ku plagët. Compress mbetet fytyrës të paktën një orë. Procedurë të përsëritur duhet të jetë çdo ditë, për sa kohë që plagët zhduken.


4. Lakër fletë. Lakra është i njohur për vetitë e saj shëruese, kjo është veçanërisht e dobishme për lëkurë dhe të përdoret për të përmirësuar statusin e saj në maska ​​të ndryshme dhe si një produkt të veçantë. Lakër të dobishme për trajtimin e plagët pas puçrra fytyre, ka shumë të vitaminës E nevojshme për rigjenerimin e lëkurës, ajo ka anti-inflamator dhe plagë-shërimit pronave. Ju duhet të marrë lë lakër (2-3 copë.), Me kujdes bluaj ato në një slurry shtetërore, të përzier me mjaltë (1 tbsp) dhe në masë rezulton për të përgatitur një kompresë, e cila vë në lëkurë, plagët e prekura. Compress fytyrës zgjat për 2 orë, dhe është shumë e dëshirueshme për të përsëritur procedurën dy herë në ditë. Me sa duket, për shumë ajo mund të jetë e vështirë, sepse keni për të bërë këtë në mëngjes para se të punës dhe në mbrëmje para gjumit.


5. Mbledhja bimor nga plagët. Për të përgatitur ilaç e plagët mbetur pas të rinjtë fytyre, duke përdorur të ndryshme bimor. Këtu është një prej tyre. Në pjesë të barabarta Masa: qumështore gjelbërim, barëra që luleradhiqe, lule Calendula, gjethe delli, lëng Rowan, lëng i pelin, lëng celandine, lëng i Kalanchoe. Bazuar në këto komponentë është e nevojshme për të përgatitur një tretësirë, Gjirin e vodka dhe u largua për të mbush në një vend të errët për 2 javë.

6. Trajtimi i vajrave plagët. Vajra të ndryshme mund të përdoret si një përmirësim të lëkurës dhe të shpëtoj nga plagët. Më të dobishme në këtë kuptim është e vajra të tilla si misri, detit buckthorn, shypshynovyy. Për të përgatitur ilaç e tyre këto vajra duhet të ngrohtë deri 400 ml dhe shtoni 100 gram beeswax - atëherë shpenzimet do të jetë efikasitet më të lartë. Në temperaturë të ulët të nevojshme për të gatuaj 10 minuta. Peremishavshy kujdes. Pas ftohjes duhet të vihet me kujdes në garzë apo leckë, bashkangjitur plagët, të përsëritur 2 herë në ditë për 3 javë. Trajtimi i vajrave është më efektive se sa duke u shpëtoj scars duke përdorur bimor, kështu që ju mund ta përdorni atë për të hequr qafe të gjurmëve të vjetra dhe të dallueshme të puçrra fytyre.


7. yndyrë baldosa. Një mënyrë efektive për të hequr qafe e scars - një yndyrë Badger. Nëse është e nevojshme, të zëvendësojë atë sallo nutryane. Mjetet Përgatitur kjo: 100 gram yndyrë ose yndyrë mërzit, shkrihet rreth ngrohjes ulët, shtoni 10 g beeswax, 2 lugë Propolisi dhe vaj esencial pishe (4 pika). Llokoçis deri sa, deri përzierje është e qetë, pastaj i hedh në një kavanoz që mbyllet kapak. Shitore në frigorifer.