Eritemë nodosum e ekstremiteteve të ulëta


Eritemë nodosum është një lloj i vasculitis alergjik. Kjo sëmundje karakterizohet nga formacionet gunga te extremiteteve te ulta. Shënuar dhe marrëveshjes së tyre simetrike në të dy këmbët.
Shkaqet e sëmundjes
Statistikat tregojnë se nodosum eritemë sëmundje e gjymtyrë të ulët, të predispozuar kryesisht njerëzit e dy gjinive 20-30 vjet. Eritemë diagnostikuar më shpesh me gunga në gratë që marrin kontraceptive orale apo droga të tjera hormonale, si dhe gjatë shtatzanisë. Grupe të ndryshme të mjekëve dhe shkencëtarëve theksojnë marrëdhënie pamjen e eritemë në këmbët e tij dhe të sëmundjeve të caktuara: • tuberkulozi;

 • Infeksionet me streptokoke;

 • sarkoidosis;

 • Histoplazmoza;

 • venat me variçe;

 • thrombophlebitis.


 • Simptomet e eritemë nodosum të ekstremiteteve të ulëta


  Para shfaqjes së eritemë nodosum në këmbë përkeqësim të përgjithshëm të vërejtura:

 • ethe;

 • joints dhemb;

 • dobësi.


 • Pastaj këmbët atje formimi qendror i një dritë ngjyrë rozë. Në prekjen ata kanë një ethe dhe e dhimbshme në prekje. Me zhvillimin e ngjyrës eritemë sëmundja bëhet ngjyrë vjollcë, dhe një javë bëhet vjollcë. Pas shërimit të pigmentim lëkurës në vend formacioneve raft të gjatë.

  Eritemë ka dy lloje:

 • akute;

 • kronike.


 • Për formën akute karakterizohet nga eritemë mësipërme shenjat e etheve me performancë të lartë. Shërim të plotë është rreth tre në katër javë.
  Për haraktereren kronike eritemë është vasculitis alergjik. Ky lloj i sëmundjes ka një kurs të gjatë me relapses shpeshta. Numri i njësive të vogla, por ato mbahen në muajt e protyazhenyye.

  Trajtimi i eritemë nodosum


  Për trajtimin aktuale e eritemë nodosum shumica e barnave të përdorura zakonisht përmbajnë kortikosteroidet. Nevoja për aplikimin e tyre përcaktohet nga mjeku, pasi përdorimi i tyre mund të çojë në pasoja të padëshirueshme. Përveç kësaj, përdorimi i gjerë i terapisë fizike:


 • Ngrohjes fasha;

 • phonophoresis;

 • UHF;

 • diatermi.


 • Për të reduktuar manifestimet e dehje emëruar antihistamines përgjithshme pritjes dhe antipyretics.
  Përveç kësaj, një person i diagnostikuar me eritemë nodosum treguar në shtrat dhe në disa raste ajo është antibiotikët të përshtatshme.
  Trajtimi i eritemë nodosum e ekstremiteteve të ulëta gjatë shtatzënisë është vetëm nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore, sepse në këtë periudhë kundër sfondit të rrezikut të lartë të komplikimeve të sëmundjeve të zemrës. Por, pavarësisht nga kjo, në disa raste, sëmundja vetë është shtatzënë pas tremujorit të dytë apo të tretë.

  Receta tradicionale
  Përdorimi i infuzione dhe decoctions për recetat e mjekësisë tradicionale jo vetëm siguron efekt terapeutik në eritemë, por gjithashtu ju lejon për të forcuar trupin dhe për të reduktuar rrezikun e përsëritjes së sëmundjes.
  Recetë №1:

 • Një lugë gjelle lule të thata Arnica Montana në një termos dhe derdhi ujë të zier.

 • Pastaj ju duhet të bllokoj termos dhe të lënë gjatë natës.

 • Të nesërmen në mëngjes, tendosje infuzion dhe të marrë pesë në gjashtë herë në ditë për një lugë çaji.


 • Recetë №2:


 • Muzik njëqind gram rrënjët e Arnica malor dhe të përziera me derri yndyrë dhe vënë ligështohen në zjarr të qetë për 2-3 orë.

 • Pastaj vaj rezultuar ishte ftohur dhe përdoret për fërkim zonat e prekura.


 • Për trajtimin e eritemë alergjik tufë bari i përshtatshëm mbledhjen, knotweed, prerja e artë dhe helmarinë, të marra në pjesë të barabarta:

 • Hidh një lugë çaji barishte filxhan përzierje me ujë të valë.

 • Insistojnë orë.

 • Merrni këtë supë gjysmë filxhan tri herë në ditë në një stomak bosh.