Dysplasia kongjenitale hip


Mjekët ende nuk kanë arritur një konsensus në lidhje me shkaqet e dysplasia hip. Por shumica e mjekëve janë të prirur të besojnë se shkaku kryesor i anomalive kongjenitale - keqformime të embrionit dhe primare shkelje bookmarks zhvillimin e fetusit. Le të flasim për temën e dysplasia hip lindur.
Vëmendje e veçantë duhet të jetë të sapolindur të paguar që ishin në shkeljes, dhe fëmijët nga familjet të cilat me të cilat përballen tashmë devijime të tilla. Përveç kësaj, arsyeja mund të jetë mangësi vitaminë shtatzënë, çrregullime hormonale, sëmundjet ngjitëse, kryer gjatë shtatzënisë, kur përdorimi i alkoolit shtatzënisë, droga, duhani dhe predispozicion gjenetik. Sipas studimit të kryer nga Instituti All-rus i të Obstetrike dhe Gjinekologjike, më shpesh fëmijët me dysplasia hip janë të lindur për gratë me toksikoz hershme dhe të vonë, shkeljet e metabolizmit, ujë kripë, sëmundjet kardiovaskulare dhe sëmundjet reumatike të zemrës.Shenjat dysplasia
Zhvendosja kongjenitale është e vendosur në lindje, në raste të tjera, diagnoza është 3-4 muaj pas lindjes. Por çdo prind është në gjendje në mënyrë të pavarur për të provuar për praninë / mungesën e dysplasia.
Kthejeni fëmijën tuaj mbi barkun e tij dhe krahasoni vendndodhjen e creases në këmbë, zakonisht ato duhet të jenë simetrike, por nganjëherë asimetria nuk është një shenjë e dysplasia, kështu që i kushtoj vëmendje për simptome të tjera. Vendosni fëmijën tuaj mbi kurrizin e tij dhe shikimi krahasojnë gjatësinë e këmbëve. Vendi duart tuaja në gjunjë dhe këmbët fëmija u përhap larg, mocioni nuk duhet të ketë asnjë klikoni audible. Merrni kthehet fëmijën hip në dorë, lëvizja nuk duhet të shkaktojnë atë siklet. Duke vënë një fëmijë mbi kurrizin tuaj, bëj këmbët tuaja në gjunjë në një kënd të drejtë dhe u përhap në të dy anët, dhe ju nuk duhet të ndjehen të ndonjë tensioni apo kufizime.


Në dysplasia më vonë të jetës mund të jetë i vendosur në probleme, ndërsa në këmbë - rosë ecje e fëmijës, shprehu lakim të shpinë në shpinë mesit, nuk është zakon të ecin mbi shkoj vjedhurazi, me komplikacione të rënda gishtërinjtë kthyer jashtë apo dehur në. Këto simptoma nuk gjithmonë duket kompleks. Por nëse fëmijë tuaj aty, te pakten nje nga shenjat e displazia, menjëherë të treguar ortoped.
Një fëmijë me dysplasia hip kërkon kujdes të veçantë. Ju duhet të ndiqni rregullat për pidsadzhennyu saj, styling, veshur stirrups veçantë, transportit dhe karakteristika të ndjekin të ushqyerit. Dysplasia mund të trajtojë pa pasoja, më e rëndësishmja - durim dhe gjithmonë shkojnë të gjitha procedurat komplekse e përshkruara nga mjeku juaj.


Lloji dhe kohëzgjatja e trajtimit varet nga mosha dhe gjendja shëndetësore e fëmijës dhe ashpërsia e sëmundjes. Në fazat e butë e sëmundjes mund të përdoren electrophoresis, banjot parafine, banja deti, kalcium shtesë, masazh, palestër.
Në fillim të ndihmon të sapolindur swaddling të gjerë, si ta bëni atë të saktë, tregoni mjekut tuaj. Me këtë diagnozë, fëmijët nuk janë të inkurajuar për të marrë deri në këmbë. Ndalohet përdorimi prыhunkov dhe rrethoresh. Gomat e mundshme alokimit përdorimi i cili të dhënat këmbët në pozitë dhe holluar kërkon veshin konstante, të marrë autobusin mund vetëm ndërsa banje. Në raste të avancuara të gomave veshin për 10-12 muaj. Në qoftë se pas tre muajsh nuk ka përmirësim në veshin gomave, ju duhet të përdorni një tjetër metodë.


Kur subluxations përdorur një Freyka jastëk, i cili gjithashtu veshur vazhdimisht nga 1 deri 9 muaj. Orthopedists Fëmijët më të vjetër të përshkruajnë yzengjitë Pavlik dhe ushtrime të veçanta. Dolechennыy nuk ose nuk diagnostikohen në kohë zhvendosjen kongjenitale të përbashkët mund të çojë në pasoja serioze. Pas një viti e një fëmije me dislokimin e njëanshme vërejtur dobësimin e tyre, legen shtrembërim, atrofi të moderuar të gjymtyrë të ulët. Në dislokimit dypalëshe zhvillon ecje duck, dhimbje në hip dhe të ulët mbrapa, legen përkeqësimin e funksionit, atrofi të muskujve këmbë.


Në moshë më të vjetër nuk është shëruar dysplasia çon në displastike koksoartroza. Çdo prind duhet të jenë të vetëdijshëm se diagnoza e një fëmije mbi 6 muaj të trajtimit mund të zgjasë deri në pesë vjet, ose deri në fund të periudhës së rritjes së kockave. Në rastet më të rënda, operacioni është e mundur. Nëse sëmundja është zbuluar pasi fëmija filloi të ecë, atëherë shpresa për një shërim të plotë është ulur ndjeshëm.

Masat parandaluese
Për diagnozën e hershme të dysplasia duhet të shqyrtohet ortoped dhe neurolog në 2-3 muaj, dhe nëse është e nevojshme - ultratingull i nyjeve për fëmijët më të vjetër se 6 muaj, edhe në qoftë se nuk ka asnjë dyshim të sëmundjes. Çdo ditë për të kryer ushtrime të veçanta dhe masazh për një fëmijë duke përdorur një lëvizje rrotulluese në hip joints.


Nga ditët e para të jetës është më e mirë për të përdorur një swaddling të gjerë, e cila mund të kryhet si më poshtë: dy pelena deri disa herë dhe ka hedhur fëmijën në mes të këmbëve të përkulura në hip joints dhe caktuar për 60 gradë në anën. Në të njëjtën pozitë, këmbët pelena, pantallona pëlhurë me lajle apo të tretë të caktuar. Kjo metodë krijon një ndryshim uyazyka e nevojshme për zhvillimin e duhur të hip përbashkët dhe madje ndihmon për të rregulluar zhvendosje në fillim.