Hemangioma shpinë - trajtim


Shumë të zakonshme (10% e popullatës) është hemangioma - një formacion beninje brenda rruazë, e shkaktuar nga rritja e enëve të gjakut. Në shumicën e rasteve (75%) gjendet hemangioma shpinë kraharorit dhe hemangioma e qafës së mitrës shpinë apo mesit patologji është mjaft e rrallë. Shumica e tumoreve të tilla prek gratë rruaza të moshës 20 - 30 vjet.

Shkaqet e hemangioma kurrizoreMjekët ende nuk kanë ardhur në një mendim unanim mbi shkaqet e hemangioma kurrizore, megjithatë, është se parakushtet për shfaqjen e tumoreve të tilla janë:


 • predispozicion gjenetik (rrezik rrit pesë herë);

 • nivelet e larta të estrogjenit qarkullojnë pas lindjes (kjo ishte një tumor në gratë ndodh në 3 - 5 herë më shumë);

 • hipoksi indeve lokal;

 • Shkelja e enëve të gjakut.


 • Simptomet e hemangioma kurrizore


  Në shumicën e rasteve të tumoreve nuk ka dhënë vetë ndjerë dhe zbuluar rastësisht gjatë shqyrtimit të shtyllës kurrizore.
  Në qoftë se hemangioma fillon të rritet në madhësi dhe të ushtrojë presion mbi rruaza nga brenda pacienti ndjen dhimbje në tumor. Siklet është më e keqe kur lakimi, kthyer, duke qëndruar dhe gjatë në këmbë. Dhimbje është shkaktuar nga fakti se lidhjet para dhe të pasme shumë të shtrirë me zgjerimin e rruazë, e cila përfundimisht fillon për të humbur cilësitë e tij biomechanical dhe bëhet i brishtë. Në këtë rast, rreziku i frakturave compression shpinë - trupi vertebral siç është shtrydhur në kanalin kurrizor, ka presion mbi palcës kurrizore, rrënjët nervore ngjeshur, fillon shkatërrimin e diskut intervertebral. Kjo thyerje e rrezikshme zhvillimin e mëtejshëm dhimbje të nervit shiatik, osteoarthritis dhe madje edhe paralizë të pakthyeshme.

  Hemangioma mund të shtrydh trupin e tij përsëri palcës kurrizore: një shtet i shoqëruar nga parezë, paraliza, ndjeshmëri shqetësim, dhimbje përgjatë nervave, organeve mpirje, e cila "menaxhon" nervore ngjeshur.
  Metodat e diagnostikimit dhe trajtimit
  Të dhënat më të besueshme mbi gjendjen dhe madhësinë e hemangiomas jep rezonancë magnetike dhe tomography llogaritur. Në varësi të formës së mjekut tumorit zgjedh trajtimit opsionin më të mirë. Për shembull, hemangioma epidural ose kurrizore kockave si një contraindication ka largimin e plotë të tumorit për shkak të rrezikut të lartë të gjakderdhjes.

  Trajtimet më të popullarizuara për hemangioma kurrizore:

 • Rrezatim (terapi rrezatimi). Në tumoret rreze grimcë të drejtpërdrejtë; Efikasiteti është 88%, por rreziku i madh i mbaresa nervore.

 • Embolization. Pacientët me hemangioma futur substancë të veçantë эmbolyzyruyuschee clogs enët e gjakut që ushqejnë me tumor.


 • Alkoolizmi. Injeksione etanol janë kryer nën kontrollin e tomography kompjuterike; ajo ul presionin e gjakut dhe devaskulyaryzyruet (znekrovlyuye) tumor.

 • Vertebroplasty Percutaneous. Në trup vertebral futur të ashtuquajturin çimentos kockave për parandalimin thyerje.


 • Nëse një hemangioma është rritur në një madhësi të konsiderueshme, dhe ka çrregullime të rënda neurologjike, duke pasur parasysh heqjen e saj të plotë kirurgjikale.
  Trajtimi i mjeteve juridike popullore hemangioma kurrizore janë jashtëzakonisht joefikase. Terapia emërojë një mjek - Vetë (sidomos chiropractic teknikat ngrohje) është e papranueshme për shkak të rrezikut të lartë të përhapjes së tumorit.