Apendiksit gangrenizuar


Pezmatimi i shtojcës - nuk është një sëmundje e rrezikshme nëse vëmendja e duhur mjekësor, natyrisht. Por ka komplikime të kësaj sëmundje, e cila mund të shkaktojë të rrezikshme për jetën. Për shembull, apendiksit gangrenizuar. Ky ind nekroza shtojcë cecum, pasojat e të cilit mund të jenë shumë serioze.

Arsyet apendiksit gangrenizuarApendiksit akute gangrenizuar ndodh kur inflamacion shtojcë shkuar pa u vënë re më shumë ditë dhe filloi vdekjen e indeve, gangrenë. Për shkak të kësaj, mbaresa nervore humbasin ndjeshmërinë dhe dhimbje ndaluar. Si rezultat, nuk është yyazytsirnist lartë se një njeri mjek të kthehet më vonë, ndjenja lehtësim, pacienti vendos se rreziku kishte kaluar. Ky është gabimi më i rëndë - sëmundja mund të zhvillohet në një gangrenizuar apendiksit-perforatyvnыy, duke rezultuar në derdhur shtojcën përmbajtjes dhe peritoneum fillojnë peritonit.

Në mënyrë për të parandaluar një rezultat të tillë, ju duhet të kontaktoni spitalin menjëherë pasi të keni ndiqnin simptoma:

 • dhimbje të mprehtë tërhequr në rajonin e duhur çapokor, edhe në qoftë se ata ishin në disa orë;

 • përzier dhe të vjella, nuk sjellë lehtësim;

 • marramendje;

 • rrahje zemre të shpejtë;

 • ethe.


 • Kirurgji në kohë do të parandalojë apendiksit gangrenizuar me peritonit.

  Pasojat e apendiksit gangrenizuar


  Siç kemi thënë, efektet e sëmundjes mund të jenë shumë të pakëndshme - pa heqjen në kohë të shtojcë përflakur kërcënojnë pacientit:


 • dehje;

 • Helmimi i gjakut;

 • purulent abscesi i zgavrën e barkut;

 • thrombophlebitis;

 • formimin e tumoreve dhe madje edhe vdekje.


 • Dhe rreziku gangrenizuar apendiksit qëndron në faktin se nekroza që vrau mbaresa nervore, duke e bërë diagnoza shumë e vështirë. Edhe gjaku nuk ka gjithmonë të ndihmojë zbulimin e sëmundjes. Njerëz të moshuar apendiksit gangrenizuar mund të zhvillohet pas një cecum sulm në zemër, në këtë rast të zbulojë sëmundjen edhe më të vështirë - nuk ka dhimbje në fillim, si ethe. Për fat të mirë, shtojcë miokardi është shumë e rrallë.

  Apendiksit gangrenizuar dhe periudhën postoperative


  Nëse ju apendiksit gangrenizuar, periudha postoperative mund të ndryshojnë me kalimin e kohës. Kjo varet nga operacioni fazë është kryer. Nëse një pacient ka kërkuar ndihmë për 3 orë pas fillimit të dhimbjes, rimëkëmbja do të marrë 2-3 ditë dhe nuk do të ndryshojnë nga mënyra normale pas appendectomy. Në rast se ka filluar punching, por përmbajtja e shtojcën peritoneum nuk kishte kohë për të marrë të bëhet trajtim konservativ, e cila mund të zgjasë nga disa javë deri në një muaj. Apendiksit me peritonit kërkon pushim shtrat dhe një dietë të rreptë për 3-4 javë.

  Pacienti është rekomanduar vidyazykatysya nga të hahet yndyrna shtazore, ëmbëlsirat dhe peksimadhe pjekje. Ju duhet të hani shumë ushqime bimore, produktet e qumështit dhe drithëra. Shmangni manaferrat dhe salcat e papjekur, fruta të freskëta dhe lëngje prej tyre për të shmangur ndërlikimet në mëlçi, pancreatitis dhe cholecystitis. Ajo duhet të maksimizuar kujdeset për të gjitha organet e tretjes.
  Për disa muaj pas operacionit pacientin që pësoi një apendiksit gangrenizuar, nuk mund të heqë peshat dhe bëni shumë orë të punës. Kjo rëndë kufizojnë lëvizshmëri fizike nuk është e rekomanduar, tregon fizioterapi, duke ecur dhe ekspozimit të zgjatur në ajër të pastër.