Radio-përbashkët Hygroma zapyastkovohoHygroma jep bukurinë estetike dore, duke shkaktuar dhimbje. Plotësisht të kuruar sëmundje të vështirë, edhe në qoftë se ne përdorim metodën e operacionit. Hygroma - një lloj kist radio-i kyçit të dorës të përbashkët, që përmban lëngun lëngshëm. Mjekësia ende nuk është zbuluar plotësisht sëmundjen, edhe pse ju mund të them saktësisht se çfarë ndodh hygroma kur tendosje tepërt fizike, në trauma, artrit, hygroma i kyçit të dorës radio-të përbashkët është e trashëguar, dhe shpesh duket vetëm. Sëmundja manifestohet në njerëz të profesionit të cilëve i lidhur me lëvizjen e dorës (muzikantë, rrobaqepëse, sekretarët). Build-up që shfaqet, i jep një dorë për të bëj mirë.


Hygroma shfaqen në pjesë të tjera të trupit ku ka nyje. Tumoret beninje konsideruar dhe nuk mund të tregojë menjëherë.
Hygroma dore përbashkët - SimptomatSë pari në dore ka një fryrje e vogël, kur klikuar plotësojë të lëngshme nuk është ndjerë. Në këtë gjendje, tumoret mund të jetë më shumë se një vit. Duke rritur cysts mund të ndodhë dhimbje që rrit kur të përballen me hyhromoy. Luchezapyastnaya hygroma është më e dhimbshme ndryshe nga llojet e tjera. Sipërfaqe formuar rruaza të qetë dhe të sheshtë. Terren hygroma në mënyrë të vendosur, sepse rrotullon sipërme vetëm një pjesë e saj. Sëmundja shpesh bëhet kronike sesa jep siklet të fortë. Nëse nuk ndërhyjnë me trajtim, hygroma do të rritet gradualisht. Kur tumori ndikon pjezë duket dhimbje fije. Rreth fillimit të procesit inflamator tregon skuqje në vend hygroma.

Hygroma dore përbashkët - heqjaZakonisht trajtimi konservativ i Radios dhe i kyçit të dorës përbashkët paefektshëm. Rikthim parë në 80% të pacientëve të aplikuara. Metoda më e dhimbshme është topa razdavlenye, ndërsa presion rritet fluide fillimisht dhe të shpërndara në të gjitha indet dhe mund të infektojnë gjakun. Së pari, lot lëkurës, por së shpejti i madh dhe trash. Kjo metodë është pamja e rrezikshme e qelb. Një tjetër metodë është punktyruvannya kur fillimisht derdhur lëngu i lëngshëm dhe pastaj injektuar drogë anti-inflamator. Që nga shell është në të përfundimisht ndërton lëng përsëri. Vetëm heqja kirurgjikale plotësisht heq ndërtuar-up. Operacioni është kryer nën anestezi lokale dhe zgjat nga 20-30 minuta. Nëse hygroma të mëdha, nuk mund të bëjë pa anestezi, qepje hiqet pas 14 ditësh.

Hygroma dore përbashkët - trajtim
Në trajtimin e përbashkët radio-i kyçit të dorës së mjekut hygroma vëren madhësinë e kist, pamjen dhe shkaku i saj periudhave foto klinike. Pak hygroma bën thirrje për:
- Aplikacionet me parafinë;

- electrophoresis dhe ultravjollcë dritë;

- Administrimi i hormoneve apo lëngjeve suctioning.
Kur ekzemë dhe hyhrome në rritje:
- kalojnë një birë;

- hiqni lëngun purulent;

- antibiotikët administruara;

- vënë kullimit.