Deformimeve spondylosis


Deformuar spondylosis është një sëmundje kronike e shpinë, e karakterizuar nga ndryshimet degjenerative në rruaza mesit me pamjen e osteophytes - rritje kockëmadh. Osteophytes janë formuar në skajet e organeve kurrizor dhe mund të arrijnë madhësi të mëdha, të cilat shpesh shkakton iritim dhe bashkim përfundimisht në ligament gjatësisë organeve ngjitur kurrizor. Simptomat e sëmundjes shkaktuar nga stenozë kurrizore për shkak të presionit mbi fibrave nervore dhe nerva periferike osteophytes. Shumica e rasteve janë diagnostikuar në të moshuarit. Zhvillimit të kësaj sëmundjeje kryesisht në rajonin e mesit, në raste më të rralla mund të prekë edhe pjesë të tjera të shtyllës kurrizore.Simptomat deformuar spondylosis

Simptomat varen nga shumëllojshmëri, torakale, mesit apo deformimeve qafës së mitrës spondylosis.

Simptomet e spondylosis mesit:

- dhimbje në më të ulët mbrapa, kur lakimi, drejtimi dhe potyahyvanyyah;
- ndjenja e shurdhim në pjesën e prapme;
- dhimbje kur lëviz në "ulur".


Në shumicën e rasteve, mesit spondylosis lokalizuar në rruaza katërt dhe të pestë. Shfaqja e kësaj sëmundjeje të njëjtën kohë me zhvillimin e osteoarthritis shpesh çon në mbyten dhe dhimbje të nervit shiatik nervore mbaresa. Si rezultat i kësaj, simptomat kryesore që shoqëron dhimbje dhe mpirje në këmbë.


Simptomet e spondylosis qafës së mitrës:

- dhimbja gjatë lëvizjes së qafës;
- dhimbje në kokë, kryesisht në pjesën e pasme të saj;
- dobësi në duar;
- marramendje;
- paresthesia.

Shenjë e spondylosis është gjirit dhimbje të mprehtë në mes dhe të ulët pjesë e shtyllës kurrizore që i jep në gjoks. Ky lloj i sëmundjes në krahasim me dy të parët, është e rrallë.

Në fazat e hershme të sëmundjes pacienti zakonisht nuk përjetojnë dhimbje. Në zhvillimin e spondylosis rritet dhimbje dhe fillon të shqetësojnë edhe gjatë natës dhe të palëvizshme.


Shkaqet e deformuar spondylosis

Formimi i osteophytes - një lloj reagimi mbrojtës ndaj trauma mëparshëm ligament gjatësisë disk dehidratuar. Spondylosis zhvillon më shpesh për shkak të çrregullimeve metabolike që çojnë në depozitat e tepërta kripë. Shkaku kryesor i sëmundjes janë:


 • predispozicion kushtetuese;

 • aktivitete të rënda fizike;

 • plagosje

 • sëmundjeve infektive;

  Në një moshë të re sëmundja mund të zhvillohet për shkak të lakim të shpinë, e cila çon në shpërndarjen asimetrike të ngarkesës në disqe kurrizor.


  Spondylosis e shpinë kraharorit - si rezultat i çrregullimeve metabolike në unazë fibroze të disqe intervertebral dhe për këtë arsye me makinë humbet elasticitetin dhe bëhet i paaftë për të kryer funksionin e amortizimit. Për të kompensuar për këtë proces janë formuar në skajet e rritje kurrizor kockave.

  Mesit spondylosis zakonisht zhvillohet në sfondin e mbingarkesës fizike në rajonin e mesit. Shfaqet më shpesh në njerëz veprimtaria profesionale e të cilëve është e lidhur me punë e vështirë.

  Spondylosis qafës së mitrës zakonisht zhvillohet për shkak të aktivitetit të ulët. Kjo kryesisht ka të bëjë me njerëz që janë joaktiv, mënyrë jetese i ulur. Kjo sëmundje gjithashtu mund t'i atribuohet sëmundjet profesionale.


  Diagnoza spondylosis

  Për shkak të natyrës së manifestimeve të sëmundjes, ajo është diagnostikuar më shpesh nga rastësia. Spondylosis zbuluar pas shpinë spondilohrafiyi në dy parashikimet, rezultatet e të cilave janë rritje të dukshme të indeve rreth disk në formë të fjalimeve, kreshta, acarimin, lidh trupat ngjitur vertebral. Në rast të shenjave të tilla dhe simptomat e manifestimeve neurologjike në pacientët, dhe për të përcaktuar peshën dhe natyrën e ndryshimeve dhe vlerësimit të ligamenteve të caktuar më shumë teste. Këto përfshijnë të imazhit dhe myelography.


  Trajtimi i spondylosis

  Deformuar spondylosis - është një proces i pakthyeshëm. Trajtimi ka për qëllim të reduktimin intensitetin e saj, dhe në të mirë - eliminimin e plotë të dhimbjes dhe restaurimin e normale shpinë aktivitetit motor. Baza për trajtim të suksesshëm është fillimi i saj në kohë. Sëmundjet e lënë pas dore mund të shkaktojnë përparimin e deformimit të disqe intervertebral dhe zhvillimit ishias.
  Trajtimi i integruar i spondylosis përfshin disa metoda:

  Terapia Manual.
  Reflexology - ndikimi në pikat aktive.

  Fizioterapia.
  Mykrofarmakopunktura - droga pikë injeksion.
  Masazh.
  Ushtrime terapeutike.
  Terapia e barnave, duke përfshirë pranimin e barnave homeopatik për të përmirësuar metabolizmin dhe endokrine proceset në mbështetje të shpinë; Përgatitjet analgjezik; agjentë anti-inflamator.


  Zgjedhja e trajtimit të kryhet në bazë të llojeve të ekspertëve të sëmundjeve, lokalizimin e simptomave, dhe karakteristikat individuale të pacientit. Nëse spondylosis zapuschenosti dhe joefikasiteti i trajtimit konservativ është treguar kirurgji. Operacioni është për të hequr rritje kockave dhe, nëse është e nevojshme, i osteosynthesis - lidhje disqe intervertebral.