Diagnoza e trupit intervertebral osteokondroza


Për diagnozën diferenciale është e nevojshme në shpinë X-rrezeve nëse është e nevojshme - Studimet magnetike (MRI). Kjo ju lejon për të përcaktuar me saktësi shkallën e ndryshimeve patologjike në rruaza, gjendjen e kurrizit dhe nervore rrënjët kurrizore. Nëse Onkologji në procesin e anketimit u përjashtua (dhimbje mund të shkaktojnë metastaza largët në kockave), shkaku i dhimbjeve në shpinë mesit shpesh mund të jenë faktorët e mëposhtëm. Cila është diagnoza e sëmundjes intervertebral degjenerative disk në trup?
• osteokondroza intervertebral dhe faza e saj e ardhshme të zhvillimit - deformimeve spondylosis. Kjo dëmton disqe intervertebral pushtetit, ata humbasin elasticitetin, tkurret, fryrje. Ka një shtim të të ashtuquajturve osteophytes (outgrowths-vertebral kockëmadh spines në çdo anë), trauma dhe ngjeshja e rrënjët nervore, enëve të gjakut, të cilat në mënyrë të pashmangshme shkakton dhimbje.


• Spondylolisthesis - ndryshim (offset) rruaza përpara dhe poshtë. Shpesh rruazë pestë mesit rrëshqet nga sakrale parë, i shoqëruar nga dhimbje. Spondylolisthesis zhvillimi kontribuojnë për punë të rënda fizike, shtim në peshë, osteokondroza.
• intervertebral shpinë hernie lumbosacral. Ajo shkatërroi shell e një fryrë intervertebral disk dhe ai squeezes rrënjët nervore dhe palcës kurrizore, ka dhimbje e dhimbshme vazhdueshme.

Po në lidhje me trajtim për trupin? Fatkeqësisht kërcor, duke përfshirë disqeve intervertebral, si edhe nervor, praktikisht nuk rivendoset. Sepse e mundur vetëm për të stabilizuar shkatërrimin e mëtejshëm të kërc, përmirësuar disqet e ushqimit dhe për të zvogëluar presionin mbi rrënjët nervore. Relief sjell teknika inteligjente aplikimit të terapisë manuale. Por ndikimi i tillë duhet të kryejë personi të aftë, ose mund të përkeqësohet edhe më tej gjendjen. Gjithashtu përdorni masazh (duke përfshirë mjaltë), i veshur me rripa të veçanta mbështetëse, corsets. Megjithatë zona nuk duhet të merrni kryer shumë larg, është e rëndësishme për të forcuar shpinën muskulare dosed ushtrime fizike për të mbajtur shpinë në gjendje të mirë.


Një rezultat i mirë mund të japë trajtimin e trupit me shushunjat (hirudotherapy). Kjo përmirëson diskun intervertebral kërc fuqia, përtëritje e tyre. Përfitime të mëdha mund të sjellë përdorimin e kurseve Apitherapy (djeg bee). Në mungesë të efektit të qëndrueshëm pozitiv të trajtimit konservativ, prania e dhimbje të forta mbrapa në disa raste duhet të mbështetet në kirurgji, gjatë së cilës osteophytes janë hequr, të fiksuara patologjikisht luajtshme rruaza hequr mbresë ind dhe rruaza të dëmtuara. Kjo mund të ju jap një rezultat të shpejtë pozitiv, por ndonjëherë ka komplikacione pas operacionit, kështu që ajo duhet të kryejë neurokirurgu shumë përvojë ose vertebrologist (shpinë specialist).


Për të përmirësuar qarkullimin e materialeve të ndërtimit në disqe intervertebral dhe për të rivendosur strukturën e tyre duke përdorur chondroprotectors (barna që kanë një efekt mbrojtës në kërc) dhe rregullisht hani pelte, pelte. Është e këshillueshme për të humbur peshë: në më pak ngarkesës në shpinë, disqe ngadalshme shkatërruara intervertebral. Për të lehtësuar heqjen dhe dhimbje prapa mund të përdorin mjetet e mëposhtme.

• tretësirë ​​e eukalipt (farmaci) - fshij në zonën e lënduar dy herë në ditë.
• Zvarrit trumzë (bar BOGORODSKAYA) - bari steamed zbatohen gjatë natës për të mbështetur si një kompresë. Apo fshij infuzion të freskët vodka barishte lulëzuar (plotësoni bankare gjysmën e parë, pour vodka deri në krye, të lënë për dy javë). Megjithatë, katër herë në ditë pi 1 tbsp Bogorodskoe infusions herbs (1 tbsp deri 1 tbsp. Ujë të valë).

• lule ose buds e pres jargavan, përzierje në mënyrë të barabartë me buds thupër dhe lulet e yarrow. Insistojnë grusht përzierje deri 05 litra vodka, dy javë tendosje. Rub në pika të lënduar dy herë në ditë. Për të hequr ndezjen, duke hequr kripërat e tepërta nga trupi tarifat dobishme rregullta zbatohen.