Dorsopatiya shpinë lumbosacral


Dorsopatiyi - një grup i sëmundjeve të sistemit muskulor, shoqërohet me sindromën e dhimbjes jo të shoqëruara me sëmundje të organeve të brendshme. Në varësi të vendndodhjes së dhimbjes dorsopatyyu qafës së mitrës izoluar, lumbosacral dhe shpinë kraharorit. Dorsopatiya shpinë lumbosacral konsiderohet lloji më i zakonshëm i patologjisë.

Mesit Dorsopatiya dhe shpinë sakrale - SimptomatNë mënyrë tipike, pacientët me këtë karakteristikë të patologjisë:


 • konstante dhemb lokalyzyruyuschayasya dhimbje më të përqendruara shpinë lumbosacral;

 • forcimi i dhimbjes në kryerjen e lëvizjeve të menjëhershme nën peshë, teshtimë, kollë;

 • mpirje, dhimbje në këmbë;

 • muskujve dhimbje në këmbë të ulët;

 • dobësi e muskujve, parezë;

 • claudication për shkak të dhimbjes.


 • Lumbosacral dorsopatiya - faktorët e rrezikut


  Këto përfshijnë:

 • predispozicion gjenetik;

 • mbingarkesë gjatë aktivitetit fizik;

 • ngarkimit pabarabartë në shpinë;

 • qëndrim më të gjatë në një pozitë të pakëndshme;

 • mënyrë jetese i ulur;

 • sjellje;

 • ftohjet e shpeshta;

 • trashje;

 • , të ushqyerit e dobët e dobët;

 • rreziqet profesionale (puna në kushte të motit të kundërt, dridhje, etj);

 • zakone të këqija.


 • Diagnoza lumbosacral dorsopatiyi


  Kur iu referuar pacientët ankohen për dhimbje në mjeku lumbosacral zonës mbledh informata të përgjithshme dhe rishikim, duke rezultuar në një grup:


 • lokalizimin dhe rrezatim i dhimbjes;

 • Varësia në dhimbjen e lëvizjes dhe sjellje;

 • prania ose mungesa transferuar para lëndimet dhe sëmundjet e shtyllës kurrizore;

 • gjendja emocionale dhe psikologjike e pacientit.


 • Mjeku kryen një studim të plotë të shpinë në shtrirë në shpinë, ulur dhe në këmbë dhe në pjesën tjetër dhe në lëvizje. Tregues të rëndësishëm janë sjellje, pozita gluteal hulli, disponueshmërinë zgjatje të proceseve spinous, formë e jashtme dhe ton muskujt rreth shpinë.
  Kur diagnoza duhet të përjashtohen sëmundjet e organeve të brendshme që shfaqen dhimbje në rajon lumbosacral. Për të sqaruar arsyet, metodat e mëposhtme diagnostikuese:


 • Rreze-X të shtyllës kurrizore;

 • analiza të përgjithshme dhe biokimike të gjakut;

 • kompjuter, ose rezonancë magnetike të imazhit e shpinë.


 • Dorsopatiya mesit shpinë - trajtim


  Pavarësisht nga forma e vendosur të sëmundjes, trajtimi dorsopatiyi kryesisht të drejtuara për të ulur apo lehtësimin e dhimbjeve. Për ta bërë këtë, ndiqni tregojnë këto rekomandime:

 • Pjesa tjetër e plotë dhe pjesa tjetër shtrat.

 • Fjetur në një sipërfaqe të fortë, dyshek ortopedik.

 • Kufizimi i lëvizjes së shpinë (duke përdorur të hedhura).

 • Ngrohje të thatë apo të ftohtë në vendin e shkatërrimit.


 • Për dhimbje lehtësim mund të caktohet për llojet e mëposhtme të drogave:

 • Droga anti-inflamatore josteroidale;

 • Relaxants muskujve;

 • analgesics;

 • bllokada nga anestetikë lokalë.


 • Më vonë caktuar fizioterapi ndryshme:

 • fizioterapi;

 • masazh;

 • terapi manuale.


 • Shpesh, sidomos në patologjive kronike të lidhur me shkatërrimin e kërc në nyje, droga chondroprotectors-rekomanduar.

  Në disa raste të rënda, kur e trajtimit konservativ dorsopatiyi lumbosacral paefektshëm, tregon kirurgji, vëllimi i cili varet nga shkalla e lëndimit dhe manifestimeve klinike të sëmundjes.