Keqësimi osteokondroza qafë


Pakëndshme ndjenjë dhimbje të padurueshme, ngurtësi e plotë ose të pjesshme, paaftësia për të lëvizur, mpirje të gjymtyrëve të sipërme dhe një jetë që sjell vuajtje dhe dështime të vazhdueshme, janë të mbushura me sëmundjen e fshehtë - osteokondroza qafës së mitrës. Por kjo është vetëm një pjesë e vogël e asaj që mund të ndodhë për një njeri, nëse ai zhvillon sëmundje tani, pasojat mund të jenë shumë më keq dhe nastier.

Megjithatë, ju mund të shmangur të gjitha këto, nëse ju e dini më shumë në lidhje me sëmundjen dhe duke e ditur arsyet e formimit të saj, çdo ditë nuk përmbushin kërkesat komplekse, të monitoruar shëndetin dhe të ushqyerit, dhe pastaj osteokondroza qafës së mitrës vetëm të kalojë nga dhe ju nuk e kishte shqetësuar. Në vetvete, sëmundja është ndryshime anormale në rruaza që çojnë në degjenerative indet dëme kërc dhe janë duke shkaktuar simptoma të mëtejshme dhimbje që në fakt personi spodvyhayut kërkojnë ndihmën e mjekëve.


Nëse një person e gjen sinjalet e para që ndodhin në osteokondroza përtypje në qafë, siklet, dhimbje, marrje mendsh dhe dhimbje koke të vazhdueshme, etj, duhet të shqyrtohen dhe të identifikojnë sëmundjen . Sëmundjet e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk të ndryshme nga pjesë të tjera të arterieve të mëdha përmbajtjes që shkojnë në tru, dhe përkeqësimin që mund të vijnë në shkaqe të shpeshta pinching mbaresa nervore dhe goditjen sosudykov.

Si për të ngrënë osteokondroza


Ushqyerit dhe dietë të luajë një rol të rëndësishëm në trajtimin e osteoarthritis, sidomos për ata që vuajnë nga mbipesha, sepse ajo është gjithashtu e ngarkesës vetë-peshë në shpinë dhe nyje të tjera të aparatit mbështetës. Specialistët në të ushqyerit e kanë bërë gjatë mendimet e tyre të njohura për popullin dhe produktet që nuk janë vetëm të dëmshme dhe të padobishme për trupin, por edhe të çojë në sëmundje të rrezikshme.

Por ai që përdoret për Cole, hamburgerë, etj, është vidyazykatysya vështirë e ushqimit shijshme dhe të fillojnë të hahet ushqime me origjinë natyrale. Kur osteokondroza kanë lënë zakone të këqija dhe profesion, në mënyrë që përsëri të ndjehen të shëndetshëm dhe të plotë.
Ju duhet të përjashtojë nga ushqimet tuaja dietë që promovojnë kullimin e kalcium, fosfor, magnez dhe elementeve tjera thelbësore të trupit. Produktet më të shquar të tilla si Kafe, sode, kripë dhe madje disa vitamina, si vitaminë A. Këto produkte në qoftë se është e pamundur për të përjashtuar nga dietë, ju duhet të paktën të reduktuar konsumin e tyre. Ushqimi nuk parashikon një dietë të rreptë, vetëm gjatë trajtimin dhe parandalimin e disa produkteve duhet të përjashtohen, dhe tjetri në të kundërt të shtoni në dietë.

Ne duhet të kujtojmë dy gjëra të rëndësishme nuk rënda : A duhet të hani shpesh dhe në doza të vogla në ditë të konsumojnë sa më shumë lëngjeve gjatë rëndim, faljen - regjimit të pijshëm është jetike për disqe intervertebral. Qafës së mitrës dietë osteokondroza synon produktet e konsumit që kontribuojnë në sintezën e indeve kërc. Ju duhet të hani ushqim pelte të tilla si pelte, pelte, pelte etj

Hani proteina është gjithashtu e rëndësishme si ajo ndihmon për të rivendosur sistemin e kërc skeletik. Përfshira atë në produktet e qumështit, mish, peshk, bishtajore, arra, patëllxhan dhe vezët. E dobishme që të jetë i frutave të freskëta, manaferrat dhe perime. Replace vaj luledielli rregullt mundësisht ulliri shumë i dobishëm. Për kockat duhet të konsumojnë më shumë vitamina, minerale dhe ushqyesve të tjera. Kjo vitamina A, B, C, D, fosfor, kalcium, magnez, etj

Mos harroni se një dietë të shëndetshme dhe dietë e duhur është një mënyrë e sigurt për shërimin dhe trajtimin e suksesshëm.

Rëndim


Kjo nuk është për t'u habitur, por ajo kontribuon në manifestimin e acarimit të simptomave të osteoarthritis. Të jenë shenja të sëmundjeve të qafës së mitrës mund të tendosje gjatë tendosje fizike, të ftohtë, hipotermi. Osteokondroza rrezikshme qafës së mitrës hequr në fytyrë compression rrënjë nervore e enëve të gjakut të cilat kalojnë nëpër rruaza të qafës së mitrës në zgavrën e kafkës.

Qafës ushqen trurin me gjak, në fazat e hershme të një spazma të mundshme refleks e enëve të gjakut, por në qoftë se ju nuk japin trajtim mund të ndodhë anijeve goditjen.
Në rast se shtrydhur arterie vertebral, e fillon të shqetësojë:

 • Marramendje;

 • Duart filluar të bëhet i heshtur;

 • Humbi vetëdijen;

 • Nuk është errësirë ​​në sy;

 • Formuar tingëllim në veshët;

 • Rritet ose zvogëlon presionin në të kundërtën;

 • Manifestohet vvd (distonia vegjetative-vaskulare);

 • Dhimbje koke të shpeshta.


 • Keqësimi mund të shmanget nëse të saktë të interpretuar shenjat e para të sëmundjes qafës së mitrës, dhimbje të ulët mbrapa, por është më e mirë për të parandaluar se sa për të jetuar me të dhe trajtohen.

  Si për të parandaluar osteokondroza qafës së mitrës


  Për të shmangur shfaqjen e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk, ne kemi nevojë parandalimit të vazhdueshme dhe të duhur. Ju duhet të kushtojnë një orë në ditë për ushtrime të veçanta terapeutike për qafë dhe shpinë në përgjithësi. Ushtrimi i ndihmon të forcuar muskujt e qafës dhe prapa, e cila do të ngarkesës në të gjithë. Ju mund të bëni masazh të pavarur apo të vizitoni një masazhator profesionale.

  Ajo duhet të rishikojë ushqimin e tyre, hedhin diçka, dhe diçka për të bërë atë. Përfshirja në dietë duhet ushqime vitaminë pasura me kalcium dhe vitaminë D, dhe minerale të tjera. ushqyesve. Harrojmë për zakone të këqija duhet të jetë, kjo nuk është vetëm pirja e duhanit dhe alkoolit, por edhe përdorimin e pijeve të gazuara, kafe, etj

  Është e nevojshme për të këmbimit shpinë, nuk dhunojnë pesha e tij e tepruar heqjen e ngarkesës. Ju duhet të ndjekin dispozitat dhe mbrapa, nuk rri shtrembër, për t'u ulur, të ecin, të qëndrojë. Prapa tij është zastuzhat e pamundur, sidomos në dimër kthehet gjithmonë duhet të jenë të mbyllura. Emocionet më pozitive, më pak depresioni dhe stresi, ashtu si parandalim do të harrojnë ose nuk e dini në lidhje me sëmundjen e qafës së mitrës.