Dorsopatiya shpinë qafës së mitrës


Dorsopatyyamy është një grup i sëmundjeve të sistemit muskulor dhe indit lidhës, simptomë kryesor i cili është dhimbje në mbrapa dhe gjymtyrëve dhimbjes nevystseralnoy (jo i lidhur me patologji të organeve të brendshme).
Dorsopatiya qafës së mitrës shpinë - dorsopatiya në të cilën ndikon në shpinë në qafë dhe lokalizimin kraharorit e dhimbjes përkatës. Ndonjëherë sëmundja është quajtur edhe vertebrale shpinë dorsopatyyamy i qafës së mitrës (nga latinishtja «rruazë» - «rruazë"), i cili thekson marrëdhënien e procesit patologjike e shpinë.


Dorsopatiya qafës së mitrës shpinë - Simptomat


Ndryshimet degjenerative në shpinë qafës së mitrës-kraharorit ndodhin këto karakteristika:

 • dhemb dhimbje në qafë dhe supet;

 • rritur dhimbje pas ushtrimit;

 • dhimbje në blades shpatullën dhe zemër;

 • reduktimin e aftësive motorike qafës (vështirësi në kthimin dhe tilting kokën);

 • lodhje dhe muskujve ngurtësi;

 • dobësi, mpirje në duar, humbja e ndjesi;

 • koordinimi i dobët i lëvizjeve.


 • Që nga rruaza të qafës së mitrës shkon përgjatë arteries vertebral, proceset patologjike në rast mund të grimcuar pjesërisht. Kjo çon në faktin se truri humbet oksigjen dhe ushqyesve kyçe. Ajo është shprehur nga simptomat e mëposhtme:


 • ngrirë dhimbje koke, marrje mendsh;

 • dobësi;

 • tringëllimë në veshët;

 • errësuar dhe "fluturojnë" me sytë;

 • humbjen e dëgjimit dhe vizion;

 • çrregullime të gjumit;

 • bie në presionin e gjakut.


 • Dorsopatiya qafës së mitrës-kraharorit shpinë - shkaqet


  Burimet e dhimbjes në dorsopatiyi lokalizimin e tillë mund të jetë:

 • ndryshuar patologjikisht disqe intervertebral;

 • shtylla kurrizore e komunikimit;

 • nadkostnychnaya joints pëlhurë;

 • okolopozvonochnыe muskujve vrullshëm.


 • Faktorët kryesorë që kontribuojnë në zhvillimin dhe përparimin e proceseve destruktive në shpinë janë:


 • lëndimet mekanike të qafës së mitrës;

 • sëmundjeve infektive;

 • çrregullime metabolike të gjithë trupin ose në sistemin shtyllë.


 • Vlera të mëdha ka edhe efektin e faktorëve negative mjedisore:. Temperaturave të ulëta, lagështi, skica, vibracioneve, dhe kështu me radhë D. Shkeljet në shpinë të kontribuojnë në ngarkesa të pabarabartë në të shkaktuar, për shembull, sjellje e keqe, transferimi pahijshme e ngarkesave dhe t E., dhe. dhe një mënyrë jetese i ulur. Arsyet e dorsopatiyi të përfshijë edhe predispozitë gjenetike.

  Dorsopatiya qafës së mitrës shpinë - trajtim


  Në thelb, qafën dorsopatiya trajtohen me metodat konservatore që synojnë:

 • tërheqja ose reduktimi i dhimbjes;

 • Çlirimi e mbaresa nervore;

 • lehtësimin vrull muskujve;

 • rivendosur lëvizjen e përbashkët;

 • pezullojë përparimin e proceseve patologjike.


 • Terapi si medikament mund të përshkruhet droga tilla (në formën e tabletave, injeksione ose mjete të jashtme - xhel, vajrave dhe kështu për D..);

 • Droga anti-inflamatore josteroidale;

 • analgesics;

 • Relaxants muskujve;

 • Anticonvulsants;

 • chondroprotectors.


 • Trajtimi përfshin fizioterapi, masazh, terapi manuale. Me rëndësi të veçantë janë ushtrim të veçantë në shpinë dorsopatiyi qafës së mitrës, të cilat synojnë të:

 • decompression e rrënjëve nervore;

 • korrigjimi dhe forcimin korse muskujve;

 • rritjen e mobilitetit të përbashkët;

 • duke siguruar aparat këpujë-muskujve fleksibiliteti i nevojshëm;

 • përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe të ushqyerit e disqe intervertebral.


 • Për ta bërë këtë, trajnim i rregullt në pajisje rehabilitimin, kryer ushtrime të përbashkëta.
  Trajtimi kirurgjik është emëruar në raste të rralla, kur terapia konservative nuk sjell përmirësim.