Osteokondroza Sëmundjeve disqe intervertebral


Si shpinë të shëndetshme është aq e shëndetshme dhe trupi në tërësi. Një nga sëmundjet më të zakonshme sot është osteokondroza. Osteokondroza - humbje rruaza, disqe intervertebral dhe kërc.
Marramendje manifestuar, dhimbje koke, rrit presionin e gjakut, dhimbje në qafë (mpirje e duarve), në zemër, krahët, këmbët, mbrapa. Ndryshimet në shpinë më karakteristike të moshës së mesme dhe të vjetër. Por kjo ndodh që osteokondroza manifestohet në fëmijët e vegjël dhe madje edhe. Ky artikull do të flasim për disqe sëmundje osteokondroza intervertebral!Në sëmundja i qafës së mitrës shpinë bën vetë ndihet dhimbje koke të vazhdueshme, errësuar e syve mund të ndjehen gjuhën merren mendtë apo edhe mpirë, ndjeu dhimbje në qafë dhe klavikul. Në osteokondroza kraharorit shpinë manifestohet me dhimbje në brinjë, në mes të xhades blades, e cila rrit me një frymëmarrje të thellë. Qafës, kraharorit osteokondroza mund të shkaktojë dhimbje të ngjashme me një sulm në zemër. Por largojë atë vetëm me ilaçe të zemrës dështon.

Gjetur shpesh dhe mesit osteokondroza. Dhimbje ndodh jo vetëm në pjesën e prapme më të ulët, mollaqe, por ndihet në hips, mollaqe, gishtërinjtë mund të bëhet i heshtur. E vështirë të jetë i durueshëm për një kohë të gjatë në këmbë, duke ecur e tij të lodhur, ai ndjen dhimbje, lakim të shpinë fillon. Një tjetër problem njeriu modern - hernia intervertebral.

Kjo është ndërlikim më kërcënuese e osteoarthritis dhe disqe kurrizore kur ndërrime pelte kryesore disk ose bie përmes razorvavsheesya unazë fibroze.

Nëse pacienti duket hernie, dhimbje prapa për të lidhur të xhiruar dhimbje të mprehtë në gjymtyrë dhe lakim analgjezik e shpinë - si përgjigje ndaj dhimbjes. Pacientët e tilla shpesh ofrojnë një operacioni në shpinë. Para së gjithash, këto janë njerëz që janë ulur, joaktive jetesës - punëtorët e zyrës dhe një homebody, tifozët të ulen në kompjuter. Telefononi menjëherë vëmendjen tuaj: gjatë punës ulur për parandalimin e sëmundjeve të shtyllës kurrizore duhet të merrni deri nga kompjuteri dhe të kryejnë stërvitje të lehta të ngrohtë deri çdo 30-40 minuta.


Në rrezik si ata puna e të cilit përfshin heqjen e peshave, zgjatur duke qëndruar në një vend, hipotermi. Jo të gjithë e dobishme, për shembull, not në vrimë. Ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm! Para se të aplikoni forcim aq ekstrem, të konsultoheni me një mjek. Kujdesi duhet të jetë të lindë fëmijë me fëmijërinë e hershme. Mendoni se një fëmijë i vogël i cili ka shkuar vetëm për klasën e parë, shumë e vështirë për t'i bërë ballë ulur në një pozicion gjatë gjithë mësimit. Nëse ai ulet gabimisht, ajo mund të vazhdojë të ndikojnë në sjellje dhe shëndetin kurrizore.


Së pari, të jenë të kujdesshëm të vetë-trajtimin. Merrni kohën tuaj për të përjetojnë të gjitha recetave dhe teknikat. Së dyti, unë do të sugjeroja të gjetur një chiropractor të mirë - për të cilët ti ke besim. Pas mundësitë e mëdha të terapisë manuale. Me përfitim terapi fizike do të notit. Ka disa ushtrime komplekse. Këtu është një i tillë - ajo është treguar për ata që kanë dhimbje të ulët mbrapa nuk është i rrjedhshëm dhe ka dhimbje. Të gjithë ju duhet për të kryer ushtrime 5-6 herë.

Duart prapa kokës në kështjellë. Easy shtyjë kokën mbrapa, sikur të prirur me duart e tij, ndërsa ulja e mjekër. Mbajë këtë pozicion 2-3 sekonda, pastaj i relaksoni. Kthen kokën në anën, jo zavalyvayas kështu për krah. Bust anash me ndjenjën e shtrirë muskujt e shpatullave. Kushtet shpatullat mbrapa dhe me radhë. Në këmbë, duart në kështjellë, drejt mbi kokën e tij. Bust në çdo drejtim 5-6 herë. Duke qëndruar në të katër këmbët, stërvitje "cat" - një bend hark përsëri poshtë, atëherë hark lart. Shtrirë në shpinë, duart larg, supet presion në dysheme. Bëj gjunjët, të vënë një këmbë në distancë prej 30-40 cm larg. Ulët gjunjët pari në një drejtim, pastaj një tjetër.


Shtrirë në shpinë, bëj një këmbë dhe të kap me të dy duart mbi gju. Pull gju parë një shpatull, pastaj një tjetër. Bëni atë në mënyrë 5-6 herë me çdo këmbë. Shtrirë në shpinë, bëj gjunjët dhe shtrëngoj me të dyja duart. Forcojë në gjunjë përpara stomak. Mbani si 5-10 sekonda, pastaj relaksohuni.