Sëmundje Onyhodystrofyya gozhdë në njerëz


Zakonisht një llak thonjsh që maska ​​defekte, duke përkeqësuar ndjeshëm gjendjen e tyre, si rezultat që thithin më. Një tjetër opsion - vetë. Njeriu vendos që ai kërpudhat, dhe fillon të përdorë droga reklamohen ose janë sjellë lehtësim të përkohshëm, ose nuk japin një rezultat. Vetëm si mjetin e fundit ne do të shkojmë tek një specialist. Le të flasim sot për artikullin onyhodystrofyya sëmundjes gozhdë në njerëz;
Procesi Onihodistrofii vazhdon ndryshe - ajo fillon me anët e gozhdë apo edge pa pagesë sinuseve liruar akumuluar shkarkimin, gozhdë mund të bëhem më i dendur (onyhohryfoz) ose hollues (oniholizysom). Ngjyra e saj ndryshon nga e verdhë në të verdhë të ndritshme ose gri pjatë gozhdë shkatërruar. Pas një faktor traumatik (këpucë të ngushta, ngarkesës peshë) ose kalojnë këmbët banesë në procesin e zhvillimit të më shumë, por shpesh vuajnë dhe thonjtë. Ata që janë të ballafaquar me dukurinë, në çdo rast nuk hezitojnë për të apeluar tek mjeku. Fillimi më parë në kërkim për shkakun e çrregullimit dhe trajtimit, të yyazytsirnist lartë që thonjtë do të kthehet në pamjen origjinale. Onyhodystrofyey të trajtojë të vërtetë e vështirë, por është e mundur.Mendimet e ekspertëve se si t'i qasen kërkuar arsyet diagnostike njeri onihodistrofii veç e veç. Në disa spitale të fillojnë në një ekzaminim të gjatë dhe të mundimshëm klinike përfshin mjekët nga fusha të ndryshme. Gjithë procesi të tjera të çon vetëm mjekun podoloh ose mykolog. Por pacienti i parë gjithmonë jep gjak nga një venë. Zakonisht kjo analizë e sigurt hormonet, sheqer dhe minerale. Është i duruar shumë e rëndësishme durim dhe dëshira e tij për t'u shëruar, nuk duhet të flasim rreth asaj se si i madh siklet psikologjik i cili shfaqet në njerëzit me defekt të tillë e qartë. Më parë të përshtatshme për terapi radikalisht - vetëm hequr të gjitha pjatë gozhdë. Dëmtimi nga pika ishte i madh - travmuvalasya thonjsh zone matrix, dhe 90% e thonjsh ri rrit deformuar tashmë.


Nail distrofia pasqyrohet në ndryshimet në pjatë gozhdë, shtrat gozhdë dhe rollers. Natyra fenomen heterogjene nga probleme gastrointestinale dhe anemi në nervor, endokrin dhe çrregullime mendore. Më shpesh Psychosomatics onihodistrofii fajësuar. Ndonjëherë katalizator janë plagosur pjatë gozhdë, duke përfshirë manicures të kryera në mënyrë profesionale dhe Alternative. Të agjentëve terapeutik në njerëzit depërtuar më lehtë indeve duhet rregullisht çdo tre javë, duke bërë manikyr mjekësore hardware dhe pedikyr. Me gozhdë hequr grimcave të dëmtuara, ajo bëhet më e lehtë për të marrë frymë dhe të perceptojnë terapi. Kur kequshqyerja po vuan jo vetëm gozhdë, por shtratin gozhdë. Ne do të kemi aplikuar me përpikëri drogë dy herë në ditë të huaj që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe indeve ngopur me vitamina dhe mikroelemente, dhe të marrë ilaçe të njëjtin veprim. Shërim para Folësi shfaqet pas 8-12 muajsh të trajtimit. Kjo ndodh se pacientët thonjtë shembur në bazë, por edhe në raste të tilla nuk duhet të humbni shpresën. Përpjekjet e një mjeku me përvojë, durim dhe qëndrim pozitiv duhet të kthehen në thonjtë tuaj duken të shëndetshme.


Vizualisht dalluar onyhodystrofyyu i fungale të përballojë jo çdo aftësi - simptomat janë krejtësisht identike. Edhe duke qenë pothuajse i sigurt i diagnozës, mjeku gjithmonë fillon me pacientin në gozhdë pjatë hulumtimet laboratorike fragment, gozhdë lëkurës roll dhe sekrecionet. Nëse rezultatet tregojnë se kërpudhat është me të vërtetë nuk ka onyhodystrofyya për të filluar kërkimin për sëmundje, e cila çoi në çrregullim. Nëse është e nevojshme, puna mund të përfshihet endokrinolog, kardiolog, ortoped, neurolog, allergist-immunologist, fleboloh dhe mjekët e tjerë. Në trajtimin multistage janë metoda të rëndësishme që stimulojnë microcirculation në gjymtyrë - një fizioterapi, masazh, anhioprotektoriv pritja. Pas analizat e gjakut ilaçe të përshkruara që përmbajnë këto elemente janë të zhdukur, si zink, squfur, hekur, acide yndyrore polyunsaturated, vitamina B dhe E. duart dhe këmbët duhet të mbrohen nga kontakti me lëngjet agresive në shtëpi për të përdorur pajisjet mbrojtëse . Ndryshimet distrofike e pjatë gozhdë mund të shkaktohet nga patologji të enëve të gjakut, të tilla si pamjaftueshmëria deje për shkak të arteriosklerozës ose përmes veshur të ngushta, këpucë e rëndë, takë të lartë.


Në raste të tilla, gozhdë kthehet presion. Një faktor i rëndësishëm - mungesa e vitaminave dhe mineraleve, prezenca e metaleve të rënda në trup. Ndër arsyet e një infeksion bakterial që shkakton inflamacion kronik të rrokulliset gozhdë - paranyhyy. Ndodh që onyhodystrofyya zhvillimin e sëmundjeve kronike të organeve të brendshme, veçanërisht mushkëritë, zemrën dhe veshkat. Shpesh mjeku diagnozat një problem në punën e tyre është pamja e pjatë gozhdë dhe emëron ekzaminim të hollësishëm - CT, MRI, scintigraphy veshkave. Thonjsh distrofi kontribuojë gjithashtu në sëmundjeve të sistemit muskulor, duke përfshirë dhe një disk herniation llojin e këmbëve të sheshtë - valgus hallux, ku një gisht shtyn në tjetër që jep ushqimin e indeve. Natyra dhe onihodistrofii është alergjik. Dhe fenomen teen mund të jetë kalimtare në natyrë dhe në fund të kompensuar vitamina dhe ushqim të ekuilibruar.