Sëmundje e osteoporozës skelet njerëzor


Osteoporozën është quajtur mjekët heshtur epidemike. Kjo sëmundje është shumë pak e njohur shumica e qytetarëve tanë, por ajo është shumë e zakonshme. Gjëja më e keqe është se shumë prej nesh janë në dijeni të faktit se pacientët me osteoporozën, dhe naive të mendojmë se përkulur mbrapa është një shenjë kërrusem fituar ose më të vjetër.
Sëmundja e Osteoporozën skelet të njeriut karakterizohet nga densitetit të kockave të zvogëluar, e cila çon në një rritje të rrezikut thyerje të eshtrave. Kjo nuk është vetëm një rezultat i përkulur mbrapa vertebral fraktura, por kockat tjera dhe frakturat, në mesin e tyre - frakturë hip, pasoja më e rrezikshme e osteoporozës, e cila vret 15-20% e njerëzve.Në qoftë se një person ka osteoporozën, karakteristikat e tij, emërtuar zakonisht faza mjaft vonë sëmurë, por fillimisht disa kushtoj vëmendje për dhimbje në shpinë, kockat, shpinë. Dhe më kot, sepse ka një rënie në masë të eshtrave me kalimin e kohës, në heshtje. Dhe pastaj papritmas eshtra të thyer. Natyra e sëmundjes aktuale të skeletit të krahasueshme me hipertension gjithashtu ka një kurs shumë të butë. Pacientët nuk gjithmonë ndjehen presion në rritje, dhe për këtë arsye nuk marrin trajtimin e duhur deri sa papritmas nuk zhvillohet ndonjë komplikime të rënda të tilla si infarkt miokardi.

Mjekësi Botërore filloi seriozisht për të studiuar problemin e dekada më parë osteoporozën. Për fat të keq, sot në vendin tonë nuk ka statistika të hollësishme që do të japin një tablo të plotë të asaj se si e përhapur kjo sëmundje në skeletit tonë. Prandaj, mjekët veprojnë statistikat e brendshme të vendeve perëndimore, të cilat tregojnë se, për shembull, në SHBA rreth 10% e popullsisë është e ekspozuar ndaj osteoporozën.

Ky problem i vlerës mjekësore dhe sociale renditet e pesta, pas sëmundjeve të sistemit, onkologjisë, sëmundje kardiovaskulare pulmonare dhe diabetit. Përveç kësaj, ekspertët parashikojnë gjatë tridhjetë viteve të ardhshme, norma e rritjes së thyerje me 60%. Cili është shkaku i osteoporozës përhapur sëmundje njerëzore? Ironikisht, rritja e jetëgjatësisë dhe ekzistenca e banorëve moderne të qytetit në kushte të rehatshme. Kjo sëmundje e skeletit - Beach urbanizuar shoqërinë. Gjithashtu, janë të degradimit të rëndësishme dhe të mjedisit dhe ndryshimet negative në të ushqyerit të njeriut.

Parafytyruar në këtë çështje, mos harroni në lidhje me predispozicion gjenetik. Ajo rezulton se në disa raste një person në zhvillim osteoporozën për shkak të trashëgimisë. Shkencëtarët kanë zbuluar një gjen që është përgjegjës për zhvillimin e sëmundjes. Gjithashtu, thonë ata, dhe se nuk është i fundit në listën e shkaqeve të osteoporozën përhapur mbulon faktorë të tillë si kushtetutën e njeriut. Themeluar që brishtë, gruaja i këndshëm, flokëverdhë, të kuqe me flokë dhe të bardhë-skinned janë më shumë në rrezik të zhvillimit të sëmundjes se çdo tjetër.

Çka e shkakton sëmundje? Fakti që fillon në masë e kockave të rritet në ne nga lindja, dhe arriti kulmin e saj në moshën 20-25 vjeç, më pas për 45 të mbështetur në një nivel. Pastaj fillon normale reduktimin, fiziologjike e mases kockore. Prandaj është e rëndësishme të ushqyerit me shumë e kalciumit në eshtra periudhë hedhjen.

Besohet se një sasi e madhe e kalciumit janë produktet e qumështit vetëm. Megjithatë, kjo nuk është plotësisht e saktë. Kalciumi që përmban dhe perime, të tilla si lakër, marule, selino, leeks, bishtaja, dhe fruta si rrush, kajsi, portokall, mollë të thata, dhe kikirikë, bajame, fara luledielli. Por shumica e kalciumit është pjesë e peshkut.

Nëse një person i ri është ulur, në moshën e rritur ai me kusht osteoporozën sepse shteti i mases tonë kockave varet nga aktiviteti i aktivitetit të muskujve.
Për fat të keq, ekspertët thonë se sëmundja është shumë më i ri. Më parë konsiderohet sëmundje osteoporozën e njerëzve të moshuar, por tani ai vërejti në adoleshentët dhe fëmijët.
Zhvillimi i osteoporozës është ndikuar padyshim nga një numër faktorësh. Para së gjithash, kjo është pirja e duhanit, alkoolit dhe kafe. Dhe comorbidities të ndryshme që nuk janë mënyra më e mirë të ndikojë në shëndetin e kockave dhe të çojë në osteoporozën. Kjo është një sëmundje e traktit gastrointestinal, sistemin endokrin, gjaku, dështimi i veshkave, diabetit.


Ka disa lloje të osteoporozën. Një prej tyre është e lidhur me diagnoza shoqërues dhe mund të ndikojë në njerëz të çdo moshe. Nuk janë të ashtuquajturit osteoporozën idiopatike, ku janë vërejtur sëmundje të lidhura, një numër i madh i faktorëve të rrezikut, por problemi ka një rënie në densitetit të kockave. Në raste të tilla, trashëgim parat.
Besohet se osteoporozën - kryesisht sëmundje e grave që të seksit të drejtë të vuajnë nga atë më shpesh meshkujt. Fakti se fillimin e menopauzës apo menopauzës tek gratë fjalë për fjalë bie lidhur me ndryshimet në probleme hormonale. Kjo zakonisht ndodh në mes të moshës prej 45 deri 50 viteve. Nganjëherë gratë më të reja duhet të merren me këtë sëmundje.

Fillimin e menopauzës është karakterizuar nga një rënie e mprehtë në prodhimin e hormoneve seksuale në trupin e femrës, dhe mungesa e një ndikim negativ në densitetit të kockave. Si rezultat i zhvillimit të osteoporozës, duke çuar në thyerje.