Këmbë Broken për të bërë


Një nga shkaqet më të zakonshme të trajtimit të traumave te mjeku është fyell e këmbës thyer. Kjo është një strukturë mjaft komplekse në trupin e njeriut, siç është një barrë të konsiderueshme për qëllime të rishpërndarjen dhe pesha e tkurrje të muskujve. Kaq të çuditshme vjen keq, por pa marrë parasysh se sa të fortë ishin kockat tona, pa thyerje, ata nuk na garantojnë.

Kjo ndodh në 10% të rasteve të të gjitha llojeve të lëndimit kockave. Zakonisht dëmtim i tillë ndodh në jashtë sezonit, për shkak se rruga është shumë e lagësht dhe i mbuluar me akull. Arsyet mund të jetë një goditje e rëndë, duke goditur gjymtyrët nën rrota e makinës, edhe pse në këtë rast ka edhe shpesh një këmbë të thyer, etj


Thyerje këmbës në traumatologji ndarë në llojet e mëposhtme:

 • Frakturë të hapur e këmbës. Karakterizohet nga indeve të dëmtuar patate të skuqura kockave integriteti. • Frakturë mbyllur. Integriteti i dëmtimin e indeve nuk është prishur. • Thyerje me zhvendosjen e eshtrave. Kjo specie është më e rrezikshme për shkak se ajo është e lëndimit e mundur për patate të skuqura kockave janë jo vetëm në fushën e dëmtimin e indeve, por edhe enët e gjakut, veçanërisht me rëndësi jetike.


 • Komplikime të tilla është një rrjedh gjak shumë i madh , e cila, nga ana tjetër, parakohshëm me kusht ndihma e parë mund të çojë në vdekje.

  Simptomet e lëndimit kockave


  Ashtu si me çdo lëndim, dëmtim në këmbë të ulët gjithashtu ka një numër të karakteristikave dalluese. Duke folur në lidhje me llojet e thyerje, ka disa dallime. Shenjat e zakonshme të çdo lloj lëndimi janë:

 • Shkelja e naturalness në rregullimin plagosur gjymtyrë;

 • në fushën e lëndimit, ku nuk ka të përbashkët, një këmbë tepruar mobiliteti;

 • paraqiten në vendin e ënjtje lëndimit dhe dhimbje. Kjo ndodh edhe kur ka një hendek komunikimi apo kyçin e këmbës ndrydhje kyçin e këmbës;

 • shqetësuar funksionale aftësinë plagosur gjymtyrë;

 • nëse thyerje me zhvendosje, duket bruises dhe bruises.


 • Si për të mbyllur-thyerje, ajo mund të identifikojë kriza karakteristike kur ju klikoni mbi zonat e dëmtuara. Hapi përcaktohet lehtë nga prezenca e fragmenteve kockore tek plaga. Thyerje me rezultatet e zhvendosjes në dislokimin e këmbës në çdo drejtim.

  Ndihma e parë në kockat e dëmit


  Në mënyrë tipike lëndimeve të ulët këmbë viktima nuk është në gjendje për të ndaluar gjakderdhje, për të rregulluar faqen thyerje pa ndihmën e dikujt, që ndihet dhimbje dhe shoku si rezultat, një shumë të stresit. Pra, ai vetëm duhet të ndihmojë me këtë.

  Sigurimi i skemës së ndihmës së parë është veprimi tjetër. Qe duhet mpirë parë këmbë ndonjë analgjezik - në formën e tabletave, ose injeksion. Hapi tjetër është duke ndihmuar të ndaluar gjakderdhje të rënda. Nëse është e nevojshme, ju mund të aplikoni një fashë të shtrënguar mbi plagë. Çdo gjë përfundon trajtimin e indeve të dëmtuara, që është, edges plagë, dhe fiksimin këmbën dëmtuara.

  Fixing gjymtyrë duhet të marrë parasysh se viktima nuk duhet në asnjë lëvizur atë rast , për shkak se ajo mund të çojë në zhvendosjen e eshtrave, dhe si rezultat, komplikime të ndryshme. Në kthesën e këmbës duhet rregulluar nyjet më sipër dhe më poshtë lëndimit. Në asnjë rast nuk lejohet të ushtrojë të kockave plagosur. Ajo gjithashtu rrezikon pasoja të rënda.

  Ndihma e parë mjekësore për dëmin e tillë duhet të sigurohet menjëherë pas marrjes së saj. Ajo jo vetëm që duhet të rregullojmë në këmbë, por në këmbë. Ajo do të jetë mirë për të vënë gomave perebyntovav këmbë fashë sterile, por jo shumë me të shërohen. Nëse njeriu plagosur larg nga shtëpitë, ndihmë është veçanërisht e rëndësishme.
  Në këtë rast, gomave mund të përdoret ndonjë që ishte subjekt në dorë në formën e shkronjës "G" - ju mund të përdorni ndonjë shkopinj, bordet, edhe një çadër. Gjëja më e rëndësishme në këtë procedurë - të zvogëlojë rrezikun e lëvizjes këmbë, si në qoftë se ajo do të vazhdojë të lëvizë, ndihmën e parë do të sjellë vetëm dëm.

  Para se të gjitha veprimet i viktimës duhet menjëherë të hiqni këpucët e tyre , pastaj për shkak të ënjtje nuk do ta bëjë këtë me lehtësi. Transportit duhet të kryhet duke përdorur një barelë për të edhe një herë të mos të shqetësojnë këmbën e prekur.

  Trajtimi për lëndim shin


  Pas sigurimit të ndihmës së parë, të transportuar pacientit në një institucion mjekësor, ku ai ishte menjëherë pas diagnozës, të përshkruajnë trajtim. Para së gjithash, në fushën e thyerje administruar analgjezik. Herbs ri-trajtuar për të eliminuar çdo mundësi e ndotjes. Për të hequr ënjtje vënë akull dhe pastaj një autobus të veçantë për të sigurt rregulluar këmbën.

  Nëse ndihma e parë është dhënë mjaft profesionalisht, dhe ishin ngujuar gju, hip dhe kyçin e këmbës nyjet e këmbëve, ju mund të jeni i sigurt se ky ndryshim nuk do të ndodhë. Kështu, ne mund të parandaluar jo vetëm lëndime më të vështirë, por përkeqësim gjendjen fizike të pacientit. Pas të gjitha këto veprime të bëjë pacientit x-rrezet, për të përcaktuar natyrën e dëmit dhe për të siguruar asnjë mbeturinat ose kockat e të cilit nën lëkurë.
  Thyerje e këmbës trajtohet nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të traumave . Nëse gjakderdhje shumë gjak merr në krye të gju të përbashkët, pastaj kalojnë birë - një procedurë të projektuar për nxjerrjen e të lëngshme tepërt. Në përgjithësi, duhet theksuar se trajtimi i frakturë varet nga kompleksiteti i saj. Një kohë të gjatë për të shëruar thyerje të hapur dhe të kompensuar. Nëse dëmtimi është i karakterit të mbyllur, viktima është një mundësi në fund të trajtimit normal brenda 2-25 muajve vënë këmbë mbi këmbë.

  Nëse dëmtuar radiografi shin zbuluar asnjë zhvendosjen e eshtrave të afërm me njëri-tjetrin, trajtimi konsiston në krijimin e hedhura normale për 3-4 javë. Gjatë kësaj periudhe, përputhshmëria është një parakusht në shtrat për të përshpejtuar procesin e kockave.
  Në fund të afatit të lejueshëm të rritet dhe për të shkuar, por vetëm me ndihmën e patericave, kohëzgjatja e cila është pak më shumë se një muaj duhet të kryejë procedura specifike për lehtësimin e dhimbjeve.

  Thyerje e kockave shin me zhvendosjen shpesh mund të jetë rezultat i përpjekjeve individuale vpravyty patate të skuqura kockave. Nëse ky lloj i lëndimit, nëse procedura është e nevojshme emëruar skeletik shtrihen për qëllim ruajtjen e fragmenteve të kockave. Pas një kohë, kur pacienti fillon të çohesh, që do të thotë se kockat janë ndërfutur, mbivendosur suva dhe lejohet të lëvizë me paterica.
  Në raste shumë të rënda të thyerje apo kur trajtimi konservativ nuk ka prodhuar rezultatet e dëshiruara, duke përdorur metodën operacional. Kirurgjisë është i nevojshëm në qoftë se, përveç lëndimit shin vërejtur enëve të gjakut dëme, muskujt dhe tendons. Kryesisht, kjo ndodh në ndryshim apo trauma të hapur.

  Gjatë operacionit, përdorni vida të veçanta metalike dhe pllaka të lidhë ose respektivisht bashkëngjitni patate të skuqura kockave. Këto objekte janë të përjashtuara nga gjymtyrë të dëmtuara, jo më parë se një vit. Pastaj mbivendosur fashë elastike. Vetëm atëherë lejohet ngarkesën në këmbën e dëmtuar.

  Periudha Rehabilitimi


  Ajo duhet të kihet parasysh se trajtimi për heqjen e suva mbaron. Hapi i ardhshëm është thyerje rehabilitimi fyell e këmbës. Detyra e tij - sa më shpejt që të jetë e mundur për të rivendosur lëvizshmërinë dhe ndjeshmërinë e gjymtyrë dëmtuar. Ajo duhet të kihet parasysh se edhe në rastin e procesit të trajtimit dhe rehabilitimit pa komplikime, ngarkesa në këmbë fillon të rritet jo më parë se tre muaj .

  E gjithë kjo është bërë për të zvogëluar rrezikun e shkrirjes pahijshme e eshtrave. Garanton të plotë mjeku përshkruara aftësitë funksionale rimëkëmbjes 5-6-javë plagosur gjymtyrë në mënyrë të plotë.