Seksioni cesarean dhe shërim pas operacionit


Arsyet pse një grua nuk mund të lindin për veten kirurgji të ndryshme dhe nganjëherë vetëm mjekët mund të shpëtojë jetën e fëmijës dhe nënës së saj. Seksion cezariane nuk zbatohet për shkarkimin e vështirë, por megjithatë, ne nuk duhet të harrojmë se ky operacionet e barkut dhe për këtë arsye duhet të ndjekin rekomandimet e caktuara të mjekëve.
Mos kini frikë, mos harroni gjëja kryesore - të bëhet një nënë, dhe fëmija juaj do të lindë i shëndetshëm. Fakti që ju mund të presin para dhe pas C-seksioni dhe rimëkëmbjes operacionet, lexoni artikullin.
Operacioni
Cezariane kryhet nën anestezi të përgjithshme ose anestezi epidural gjatë kur painkillers administruara kateteri epidural në hapësirën e shpinë. Pas injektimit, trupi juaj ndalesa përgjigjej stimujve të dhimbshme.
Pasi trupi juaj humbet ndjeshmëri në atë kohë, mjekët do të ndërmarrë operacionin. Hollësitë e Enciklopedi mjekësore të largohet nga ju të mjaftueshme për të dini se në prerje të barkut mur është bërë përmes së cilës fëmija juaj do të jetë i lindur. Mjeku duhet t'ju tregojë toddler tuaj, pas së cilës ajo do të vazhdojë procedurat e paslindjes, dhe ju keni një proces për të rivendosur barkut.

Pritini apo hall kllapa metalike sewn me fije të veçanta.


Komplikime Yyazytsirnist
Çdo ndërhyrje ku ka një shkelje të lëkurës dhe enët e gjakut të cilat mund të jenë të rrezikshme gjakderdhje. Fiziologjikisht, humbja e gjakut dhe do të nën lindjes normale, seksioni cezariane, por ajo rrit rendin. Prandaj, pa zgjidhje krovezamenyayuschyh nuk e bëjnë, ata do të administrohet intravenoz dhe në shumën e cila është e nevojshme për rivendosjen e furnizimit normal të gjakut.

Një tjetër problem delikat me të cilat përballen shumë nëna - kapsllëk dhe si rezultat, është manifestim i mundshëm i hemorroide.

Gjatë operacionit ndërprerë zorrë. Në këtë rast, mund të caktohet për fizioterapi që do të rivendosë grua rregullt karrige.
Komplikimet përfshijnë endomyometritis - inflamacion të membranave mitrës. Inflamacion promovon depërtimit në streptokokeve mitrës dhe staphylococci (patogjene). Në kontakt me zgavër ajrit është operuar në një rrezik të inflamacionit, si sterilitet absolut, për fat të keq, nuk mund të jetë e mundur.

Por kjo nuk do të thotë që ju patjetër do të jetë. Me qëllim të parandalimit эndomyometryta ju përshkruajnë antibiotikët. Pranimi Kursi do të varet nga operacioni dhe sëmundjet e trupit tuaj.


Periudha postoperative
Pas operacionit, një grua në punë gjatë ditëve të para ruhen në një dhomë të veçantë nën mbikëqyrjen e një mjeku-anesthesiologist. Përshtatja zhvillohet në të gjitha mënyra të ndryshme dhe mbikëqyrjen mjekësore është e nevojshme.
Në ditën e parë pas operacionit është e lejuar për të pirë vetëm ujë me lëng limoni. Për raste të tilla, shumë qendra perinatale blej kokteje të veçanta që të rikthyer nënat vitalitet.

Ditën tjetër, dieta juaj do të jetë pak më të pasur. Ju jeni i lejuar mish të zier ligët, prokruchene përmes një mulli mishit, supë pule, kos natyral pa shtesa, pa yndyrë djathë dhe lëng pa sheqer.
Vetëm pas karrige e parë të pavarur, ju mund të kthehet në dietë normale (zakonisht është 3-4 ditë).

Tashmë në ditën e dytë nëna ime transferuar në repartin dhe për të sjellë fëmijën. Ju ndoshta duhet të shkojë më gjatë për të shmangur adhesions padëshiruar - në ditët e para ajo është mjaft e vështirë. Nëse ju të gjeni të vështirë për t'u kujdesur për fëmijën, e 1-2 ditët e para ai do të sjellë për të ushqyerit dhe komunikimi të shkurtër, dhe pastaj të marr. Në këtë qasje, nënat e reja më shumë kohë për pushim dhe shërim të trupit më të shpejtë.

Çdo ditë infermiere ndryshon zakonshëm dhe zgjidhje antiseptik shtresë trajton. Qepje janë hequr 6-7 ditë pas seksion cezariane. Nëse damar u sewn materiale absorbable, temat e tilla do të zhduket 70-80 ditë pas operacionit.
Merrni një dush mund të jetë jo më parë se 7 ditë (zakonisht kjo kohë e mjaftueshme për të lë mbresë formuar).
Në mungesë të komplikimeve dhe shëndet të mirë, ju do të shkarkohet në shtëpi me fëmijën për 8-10 ditë.


Feeding një gji fëmijën
Pas qumësht cesarean shfaqet më vonë në gratë sesa tek lindjes. Kjo është për shkak të faktit se në bazë të lindjes normale, gruaja prodhuar dhe lëshuar në hormon gjakut përgjegjës për prodhimin e qumështit të gjirit. Intervenimi kirurgjik nuk i pengon që ju jepni gji. Në ditët e para, mungesa e prodhimit të qumështit, një fund të veçantë të ushqyerit formulën fëmijë.Nevojë për kufizime
Seksion cezariane nuk ka të bëjë që ju me aftësi të kufizuara, dhe pastaj ju të jetojnë një jetë të plotë. Sigurisht, ka disa kufizime që në ditët e para dhe ndoshta muaj do të pasojnë. Kjo masë, edhe pse një e domosdoshme, por e përkohshme. Çka është e mundur dhe çfarë nuk është e dëshirueshme për të bërë pas operacionit?
Mjekët nuk e rekomandojmë gratë pas cezariane heqë peshën më shumë se 2 kg për 2 muajt e parë. Rekomandimi i saktë, por çka nëse pesha fëmija pas lindjes janë zakonisht më shumë se 2 kg? Nëse keni ndihmëtarë është e mirë në qoftë se një pjesë ka të bëjë me kujdesin e fëmijës, të marrë përsipër. Nëse jo - të përpiqet për herë të parë (nëse është e mundur) të mos mbingarkoj trupin e peshë të tepërt.

Rimëkëmbjes reliefs e bukur e trupit pas lindjes - ëndrra e çdo gruaje. Gratë që lindi vetëm mund ta përballojë atë, pothuajse menjëherë. Në situatën e operuar pleqsh është disi e ndryshme. Për shkak të arsyeve objektive (të tilla si operacion i takon) mbi abdominals mund të punojnë jo më herët se 1-2 muaj dhe nganjëherë më vonë. Të sjellë përsëri në formë normale është e rëndësishme, por më e rëndësishme për të qepur e nuk e theu, dhe shërimi u krye pa komplikime.

Nëse ju indikacionet për seksionin cezariane, por ju jeni të frikësuar dhe nuk duan plagët në barkun e tij, mendoni për shëndetin tuaj dhe për shëndetin e fëmijës tuaj! Kjo është shumë më e rëndësishme!