Arthrosis e hip


Ndër patologji kyçeve dhe sëmundjet ortopedike coxarthrosis më e zakonshme e hip përbashkët. Sëmundja ndodh shumë më të rinj dhe jo vetëm pensionistët në mesin e pacientëve dhe kirurg ortopedik mjekësore mund të zbulojë dhe të rinjtë 30-40 vjet.

Çfarë ndryshimesh ndodhin gjatë një coxarthrosis të përbashkët?Si rezultat i proceseve degjeneruese dhe të shëmtuar degjenerative të përbashkët ndodh për shkak se sëmundja është quajtur edhe deformimeve Arthrosis. Për shkak të ndikimit negativ është një reduktim në madhësinë e hapësirës së përbashkët, lëngu synovial bëhet e trashë dhe të trashë dhe nuk mund të ushqyer dhe të lyej sipërfaqen e përbashkët. Në krye të femurit gradualisht shfaqen rritje përafërt, cysts janë formuar, këto ndryshime të mëtejshme të plagosë të përbashkët.


Indeve të eshtrave që është nën kërc, deformuar përfundimisht. Dhimbje të vazhdueshme duke rezultuar në çalim. Muskujt e këmbëve nuk janë të përfshirë në fuqi të plotë, ata gradualisht atrofi. Sëmundja tenton të përparojë dhe shpesh çon në paaftësi. Gradualisht, në procesin patologjike përfshirë hip përbashkët dhe këmbën tjetër, zhvillimin coxarthrosis dypalësh e hip përbashkët.
Shkaqet Shkatërrimi i hip përbashkët eksploruar plotësisht, mund të ketë ndonjë nga këto:
 • Lëndimet, sprains dhe Zhvendosjet e përbashkët, kjo shpesh shkakton proceset degjenerative në një moshë të re;

 • Dysplasia lindur (shkelje e) dhe dislokimi kongjenitale e hip;

 • Atherosclerosis e arterieve që ushqejnë të përbashkët;

 • Shkelja e venoz dhe daljeve limfatik;

 • Sëmundjet infektive, dehje;

 • Çrregullimeve metabolike;

 • Mbipesha gjithmonë shkakton ngarkesë në rritje në të përbashkët;

 • Mënyrë jetese i ulur ose, anasjelltas, stresi i tepruar në nyjet e atletëve;

 • Stresi kronik çon në përçarje të rrjedhës së gjakut dhe vrull muskujve, e cila nga ana ndikon në gjendjen e përbashkët.

 • Pa mikrobe nekroza e kokës femurit;

 • Patologjia e shpinë dhe gjymtyrë (scoliosis, këmbët banesë);

 • Trashëgim.

 • Simptomet e Arthrosis


  Lëvizshmëria shqetësuar e këmbë prekur duket lodhje dhe dhimbje gjatë stërvitjes. Shumë pacientë të vështira të bëj, të bërë squats, veprim këmbë përpara dhe anash. Si progresion i Arthrosis zhvillon dobësimin e tyre, atrofi të muskujve, shkurtimin këmbët dhe legen shtrembërim. Simptomat varen nga shkalla dhe intensiteti i procesit. Në total janë 3 gradë të sëmundjes.
  Coxarthroses 1 shkallë. Ndryshimet në nyje nuk është shumë e bërë veten të njohur, keni dhimbje pas ushtrimit të madhe, drejtimin, zvarritje peshat. Ndonjëherë simptomat e para rezulton nga ngjitje shkallët. Lëvizja është ruajtur ose planifikuar kufizojnë fushëveprimin e tyre të vogël. Pas një pushimi të gjitha tregon zhduken. Në një fazë të sëmundjes, jo të gjithë pacientët i kushtoj vëmendje të shenjave të vogla, edhe pse në këtë fazë të trajtimit është më produktive.

  Coxarthroses 2 gradë. Është ngushtim të përbashkët hapësirë ​​dhe kockave rritje pamjen në skajet e zgavrën e përbashkët, deformim i mundshëm i kokës femurit, ndryshimet parë në X-ray. Dhimbje në 2 gradë janë të theksuara, të ndodhë në ngarkesë të ulët dhe të ruhen për një kohë të gjatë. Ata japin në ijë, kofshë, gju, ka një ndryshim të ecje, dhe më vonë - dhe çalim. Pacientët të bëhet e vështirë për të bëj hip, kthejnë atë brenda, nuk është dobësi e muskujve. Dhimbja e detyruar për të zvogëluar varg e levizjes në të përbashkët. Shëruar plotësisht nga sëmundja në këtë fazë është e vështirë, por e mundshme për zbatimin e masave për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe varg e levizjes kthimit në hip përbashkët.

  Arthrosis klasën e 3. Një njeri i çalë ndjeshëm, dhe ndonjëherë krejtësisht humbet aftësinë për të lëvizur pa ndihmën e paterica apo një kallam. Si rezultat i tensioneve të vazhdueshme të muskujve lind contracture (këmbë nuk mund të jetë vendosur plotësisht në hip), nuk është një shkurtim i sëmurë gjymtyrë. Nuk është një rishpërndarje të ngarkesës në shpinë, kështu që coxarthrosis klasën e 3 shoqërohet pothuajse gjithmonë me dhimbje në gjymtyrë të ulët mbrapa dhe të ulëta. Në X-ray shënoi zgjerimin e qafës femurit, një ngushtim të mprehtë të hapësirës së përbashkët dhe rritje të mëdha në të përbashkët. Arthrosis klasën e 3 shpesh çon në paaftësi, kuruar atë krejtësisht e pamundur. Shumë ndihmon vetëm kirurgji.

  Trajtimi i sëmundjeve


  Trajtimi duhet të drejtohen në zgjidhjen e disa probleme:
 • Reduktimi dhimbje;

 • Rritja e pastrimit në mes të kokës femurit dhe acetabulum;

 • Forcimi i kofshë muskujt, këmbët dhe shpinë;

 • Rritja e qarkullimit të gjakut dhe furnizimin e hip përbashkët;

 • Rritja e varg e levizjes.

 • Dietë
  Në një dietë të veçantë, ndërsa ekzistojnë coxarthrosis, të ushqyerit duhet të synojnë në uljen e peshës trupore nëse mbipeshë është. Kjo ndihmon për të reduktuar stresin në nyje.
  Produkte të dobishme:

  Kur arthrosis hip rekomanduar për të përdorur vajra bimore (ulliri, liri) dhe arra si një burim i acideve yndyrore të pangopura. Dobishme vaj peshku në det, e cila është e pasur me vitamina A, E dhe D, kalcium, fosfor. Të gjitha këto substanca janë shumë të dobishme për kockave dhe kërc. Frutat dhe perimet luajnë një rol të rëndësishëm në dietën e pacientëve, sidomos ato që përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës C (e përfshirë në sintezën e kolagjenit dhe elastin).
  Terapeutik
  Që nga Arthrosis 2-3 shkallë shoqëruar me dobësimin dhe atrofi të muskujve, ushtrim rekomandohet për të gjithë pacientët. Kompleksi përbëhet nga ushtrime në mënyrë që të ishte një ngarkesë e parë në një gjymtyrë të shëndetshme, dhe pastaj gradualisht lidhur me ushtrimet pacientit dhe këmbën.

  Në ushtrimin e parë kryhet shtrirë në barkun tuaj ose mbrapa, pastaj të shkojë në stresin e në këmbë dhe ulur në të katër këmbët. Të gjitha ushtrimet janë bërë në një lëvizje të ngadaltë dhe të qetë. Nëse keni kryer kompleks ka dhimbje, ajo mund të çojë në të çara në sëmundje të përbashkët dhe të rritur.
  Ushtrimi kryhet çdo ditë, mundësisht të rritet gradualisht ngarkesën me përsëritjen e lëvizjeve dhe përfshijnë ushtrime të reja. Mos u mundoni për të rritur varg e levizjes në joints dhimbshme. Me kalimin e kohës, ju mund të vazhdojë për të ushtrimeve me ngarkesë dosed. Përdoret fashë huyazykay ose një qese me rërë, e cila është e pezulluar të përbashkët kyçin e këmbës.

  Përgatitjet
  Pacientët janë caktuar grupet e mëposhtme të barnave:
 • Anti-inflammatories dhe painkillers. Përdorimi i tyre ndihmon redukuar inflamimin dhe dhimbje, por nuk është në gjendje për të krejtësisht të kuruar sëmundje. Përshkruajnë Diclofenac, brufen, naproxen.

 • Medikamente që rrisin qarkullimin e gjakut dhe heq vaskulare vrull (Trental, Nykoshpan).

 • Relaxants muskujve (Mydocalm) të ndihmojë për të zvogëluar rritur tonin e muskujve, por mund të shkaktojë marramendje dhe dobësi.

 • Droga hormonale. Ata administrohet me injeksion në të përbashkët prekur, duke i dhënë një efekt të shpejtë analgjezik. Megjithatë, ajo është e rekomanduar për të përdorur më shumë se 3 rresht Ukolov.

 • Chondroprotectors. Ndihmon riparimin e dëmtuara kërc, por nuk presin një efekt të shpejtë. Përdorimi i këtyre fondeve është mbajtur për një kohë të gjatë, efekti pozitiv do të shihet në perspektivë.

 • Trajtimi lokal (ointments, kremra). Ointments përdorimit mundur ngrohja, të tilla si Fynalhon, Gevkamen, Эspol. Fërkim këto objekte ndihmon për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në të përbashkët, pak zvogëlojë dhimbjen. Por shërimi i mrekullueshëm i këtyre vajrave nuk pritet, dhe jo efekti lind nga masazh zonën e prekur.

 • Masazh
  Ajo përmirëson qarkullimin e gjakut, pengon atrofi të muskujve, zvogëlon vrull e tyre. Është më mirë që të kthehet në një masazh profesional, por mungesa e tilla të dobishme për masazh veten. Për këtë qëllim rastyrayuschye goditje dhe lëvizjes në shpinë, kërbishtin, mollaqe. Pastaj të paguajë masazh e hip përbashkët. Majat e gishtave të bëjë cruciform dhe rrethore fërkim zonën e prekur.
  Edhe metoda shumë të mira të mjekësisë tibetian, domethënë pika akupunkturë masazh, mjetet juridike bimor tibetian dhe destinacion.

  Trajtimi kirurgjik
  Operacioni është treguar për klasën e 3 sëmundje, ndërsa kryerjen e pacientëve të përbashkëta arthroplasty. Para instalimit protezë hequr të gjitha zonat e dëmtuara të kërc dhe zëvendësuar ato me të reja. Operacioni "hip artificiale" ende konsiderohet si një metodë radikale për të harruar dhimbjen, por pacientët e rinj mund të kërkojë reoperation për të zëvendësuar pjesët e protezave për shkak të loosening e tyre gradual.