Xanthoma - trajtim, heqjen, format, shkaqet


Xanthoma (gojë yndyrshëm, papyllomatoznaya fibromë) - një depozitat pjesshme në disa inde dhe kolesterolit të lëkurës dhe triglycerides të shkaktuara nga disa çrregullime të metabolizmit lipid. Baza morfologjike e neoplasms veprojnë quajtur qelizat ksantomnыe, të cilat përfaqësojnë një shumë - fagocitet ose mononuclear përmbajnë përfshirjes yndyror shkume citoplazmë.
Ka ksantomы përgjithësuar dhe lokale. Të përfshijnë tuberoznuyu lokal (knotted) dhe Xanthi ksantelazmu.
Arsyet Xanthoma


Sëmundje pavarur Ksantomы nuk janë - ata janë një simptomë apo të rezultojë fituar apo gabimet lindura të metabolizmit lipidet. Big knotted ksantomы shpesh shfaqen në sëmundje të veshkave dhe diabeti. Krateroobraznыe ksantomы shpesh ndodhin kur abuzimin e alkoolit, si dhe lezione inflamatore të pankreasit.
Gilcë xanthoma zhvilluar për shkak të bllokimit të kanalet biliare. Përveç arsimit të të dhënave mund të zhvillohet pas operacioneve të rënda dhe si rezultat i sëmundjeve të ndryshme të mëlçisë. Ata janë gjithashtu një shenjë e sëmundjeve të tilla si sindromi i Lawrence, sindromi Toytshlendera sindromi Brook.Format klinike Xanthi


Flat xanthoma (xanthelasma) është një ngadalë në rritje tumoreve beninje, duke përfaqësuar një të shquar në mënyrë të qartë ose të rrudhur pak, pak më të larta ose të verdhë pllaka sheshtë që shpesh janë rregulluar mjaft simetrike në mukozën e gojës, veshëve dhe në lëkurë e cepin e brendshëm të qepallave. Dalë arsimimin e të dhënave zakonisht gratë e moshuara që vuajnë nga sëmundje të mëlçisë ose çrregullime të metabolizmit lipid. Vlera e këtij lloji të Xanthi varion nga disa milimetra deri në pesë centimetra apo më shumë. Herë pas here mund të ketë një formë të përgjithësuar sheshtë Xanthi.

Shpërthyes Multiple (nyjet) janë ksantomы me gjysmësferike të shumta të verdhë ose pa dhimbje banesë nodules madhësinë e një mjegull të vogël, me një eritemë të vogël lëvizje. Këto tumore zakonisht janë të shpërndara në mjaft gjithë lëkurë, por akoma më shpesh ata mund të shihet në sipërfaqet zgjatues e gjymtyrëve ulët dhe të lartë. Në fazën fillestare të zhvillimit të tyre, pacientët shpesh ndjejnë një kruarje të lehtë. Shpesh formimi i shpërthimit Xanthi nxit pranimin e barnave kontraceptive.

Tuberoznaya (gunga) xanthoma duket si një dendur formimin qetë polusharovydnoe pa dhimbje, deri në disa centimetra në diametër, kafe, të verdhë ose portokalli, e cila është zakonisht të lokalizuara në nyje dhe mollaqe.
Gilcë ksantomы - ngadalë në rritje formimin ngurta tumorit, të vendosura në tendons zgjatues e gishtave dhe tendons Akilit. Shpesh asimptomatike, por pas trauma dhe inflamacion të mëvonshëm shpesh janë të dhimbshme.

Ksantohranulemы - zakonisht të vendosura në bagazhin e sipërme, lëkurë e kokës dhe fytyrës, me shfaqjen e lezioneve të vogla në diametër 0,1-2 centimetra. Herë pas here të dhënave u nxito të rralla, por shpesh ato janë të shumta. Forma e ksantohranulemы hemispherical (rrallë të sheshtë), me sipërfaqe të verdhë të qetë dhe qëndrueshmëri të butë. Rastet e regjistruara të lezioneve sistematike. Shumica e të dhënave Arsimit myyazytsilno zhduken.
Ksantomы shpërndarë - është granuloma mjaft të rralla hystyotsytarnыe idiopatike e etiologji të panjohur, të manifestuara me elemente të shumta, madhësia e një mjegull në mes, pastaj shkrihen në një të dendura pllaka banesë nga e kuqe-kafe në portokalli. Zakonisht kjo formë e Xanthi është për shitje në mukozës në folds e lëkurës mbi sipërfaqet flexor e nyjeve të mëdha.


Diferencial diagnoza Xanthi bërë me histiocytosis X, retykulohystyotsytomamy dhe psevdoksantomoy elastike.


Trajtimi Xanthoma


Pavarësisht xanthoma mund të zhduket vetëm nëse eliminimi i saj ka shkaktuar zhvillimin e çrregullimeve metabolike. Gjithashtu tregohet Kufizimet dietë alkool dhe yndyrna shtazore. Hequr kirurgjike vetëm një ksantomы pak.
Mjekimi është bërë zakonisht Xanthi droga kolesterolit-uljen lypotropnoho veprim (Methionine, clofibrate, lipoic acid, Lypamyd, Parmydyn) vitamina эnterosorbentamy komplekse dhe Art. Në disa raste plasmapheresis është treguar.

Ksantomы mëdha vetme treguar heqjen përdorur Cryotherapy, electrocautery ose kirurgji.
Këto subjekte të angazhohen në vetë nuk duhet të jetë. Në rastin e nodules vogla të verdhë, ata nuk mund të përpiqen për të marr disa ointments apo yndyrat dhe duhet të kontaktojnë një dermatolog. Mjeku në shqyrtim dhe hulumtim të mundshme shtesë përpiqet për shkakun e vërtetë të Xanthi dhe varësisht nga rezultatet e arritura të përshkruajnë trajtim të duhur. Në mungesë të një diagnozë të saktë do të caktohet në një dietë, e kombinuar me futje e drogës vazhdojnë monitorimin e efektivitetit të këtij trajtimi.