Kirurgji Laser për njerëzit dritëshkurtër


Paaftësia për të parë botën në të gjithë diversitetin e saj - me të gjitha linjat, konturet, dhe nuanca gjysmëton - gjithmonë të ofruar siklet dhe madje edhe vuajtje për njerëzit të shkurtër-kthjellët. Syzet atëherë njerëzimi ka shpikur, lentet e kontaktit dhe në fund operacionit lazer mirën për njerëzit të shkurtër-kthjellët.
Nga pikat shpikje për operacionet e syrit
Pikat e para erdhën në Itali në shekullin e XIII. Ata përfaqësonin dy lente që janë bashkangjitur me kapelë fusha. Nez vetëm tre shpikur ndonjëherë më vonë, atëherë njerëzimi shpiku monokël dhe dylbi teatri. Kjo ishte një zbulim i madh! Syze Tjetër përmirësuar në mes të XIX shpikur ndonjëherë syzet me kllapa, dhe një tjetër 100 vjet - lentet e kontaktit që janë futur nën qepallë të syrit. Megjithatë, ky progres nuk është ndalur. Pse lente përdorimit, në qoftë se ju mund të bëni lazer kirurgji për të korrigjuar thyerja sy me thyer dhe në këtë mënyrë të sigurojë ndihmë të paçmuar për njerëzit të shkurtër-kthjellët? Sot ajo nuk është më një fantazi dhe realitet i përditshëm. Kirurgji Laser kishte më shumë se 10 milionë njerëz, vizionin e tyre korrigjohet duke përdorur një lazer excimer.


Parimi bazë i funksionimit për njerëzit dritëshkurtër është efekti i trare në korne për të ndryshuar lakim të saj. Nëse një person është miop, kornea bëhet një lente negativ dhe imazhi është i fokusuar siç duhet në retinë, që do të thotë se pacienti nuk do të ketë nevojë për syze.

Kirurgji Laser pushtuar botën
Që nga mesi zgjasë përgjithmonë ophthalmologists mira filluan për të trajtuar problemin e përshtatjes duke përdorur operacionet microsurgical. Vini re se ata nuk i eliminuar shkaqet e miopi, vetëm rregullimin e lente natyrore sy, korrigjimi vizion të dobët. Si rezultat, ekspertët kanë zhvilluar disa opsione transaksione.

Më të famshme lazer radiale paraardhësi është keratotomiya, e cila është shkurtime mikroskopike bazë dhe prerje në korne. Shpikësi i kësaj metode - Svyatoslav njohur okulist Fyodorov. Radial keratotomyyu përdorur për një kohë të gjatë, por operacione të tilla kanë një përqindje të lartë të komplikimeve, si dhe shkurtime të thella në korne çon në një rënie në forcën e saj dhe pamjen e rrezikun e këputje. Shpesh pas operacionit, pacientët vuanin nga të paturit e para syve të tij të errët dhe spote të lehta.
Më vonë, Svyatoslav Fyodorov zhvilluar një operacion lazer dhe aparate për sjelljen e tyre.


Avantazhet e operacioneve lazer
Përparësia e operacioneve të tilla - sverhtochnost e tyre që nga pajisje lazer punon me programe të veçanta. Ata janë superiore ndaj "ore i punuar me dorë" Kirurgu-okulist. Përveç kësaj, ndryshuar tani operacione në terren, lazer ndikon kornea nuk është në qendër optike, dhe qendra vetë.
Lazer gjatë operacionit nuk djeg, dhe avullohet qelizat e panevojshme korneale rreth 1/8 e trashësisë së saj. Saktësia e avullimit është llogaritur në thousandths e një milimetër, dhe ndikimi temperatura nuk i kalon 38 gradë Celsius.


Operacionet lazer
Sot, dy operacioni эksymerlazernыe më popullore - "PRK" dhe "LASIK" jo vetëm miopi korrigjuese, hyperopia por edhe astigmatizëm dhe.
• LASIK, apo Laser Keratomileusis. Metoda kombinon microsurgical dhe lazer efekte. Fillimisht, kornea është e prerë hollë "kapak" shtendos atë mënjanë, dhe pastaj duke përdorur një lazer modelimit shtresat e brendshme të kornesë dhe për të krijuar profilin e saktë. Pastaj e "kapak" vendoset në vendin e saj, dhe ajo rritet me indet e kornea pas një kohe të shkurtër. Ky lloj i operacionit është komoditet të ndryshme dhe mënyra të butë lejon një ditë për të kryer operacione në të dy sytë, nuk kërkon vendosjen e zakonshëm, jep siklet për 2-3 orë, duke mos lënë plagët, plagët, shkurtimet në korne dhe rivendosjen e të parit për ditët e para .

• PRK, terapi fotorefraktsiyna. Kur operacione të tilla kryhen, në fakt, një veprim i ngjashëm: duke përdorur një lazer excimer avulluar shtresa e kornesë dhe ndryshon indeksin e saj thyes. Në terma teknike, këto operacione janë më të thjeshta, si ata e bëjnë në sipërfaqen e syrit, nuk çiklizmit shtresat më të thella të kornea. Megjithatë, gjatë dhimbje postoperative dhe shërimin e fundit Shiko më të gjatë, pasi që sipërfaqja e kornea është hequr shtresa natyrore mbrojtëse që nuk mund të shërohen shpejt. Një kirurg me një lazer heq epitelin në zonën qendrore të kornesë, lente formon me fuqi ndryshuar thyes, duke hequr një shtresë e kornea, e cila është e nevojshme për korrigjim. Operacioni u krye për herë të parë në njërin sy, dhe një deri në dy javë më vonë - në të dytin.

Metoda që ju zgjidhni varet nga mprehtësi se si të thyer, patologji kornesë dhe për praninë e sëmundjeve të tjera të syrit. Megjithatë, kirurgji LASIK është kryer shpesh, pasi ajo ruan anatomi kornesë është më i saktë dhe i butë.

Operacionet Kundërindikimet
• Prania e sëmundjeve autoimune.
• sëmundje sistemike që ndikojnë në procesin e shërimit.
• Cataracts, glaukoma, miopi progresive.
• Trashësia kornesë që nuk i kalon 450 mikronë.
• operuar më parë shkëputje retinës.

• semundja eshte diabeti.
• Përdorimi i një pacient stimuluesi.
• shtatzënisë dhe laktacionit.
• psikozat endogjene.
• sëmundje kronike dhe akute inflamatore e përparmë dhe të pasmë syrit ose slezootvodyascheho aparatit.
• Ndryshimi i dukshëm në fundus.
• Ndryshimet në retinë që kërkojnë koahulyatsyy lazer parandaluese.