Masazh shpinë


Organi kryesor, të cilat shpesh janë një chiropractor, është shpinë. Jetese pasive, trashje, stërvitje neglizhimi, trauma dhe më provokojnë shfaqjen e dhimbjes, nerva hequr në fytyrë dhe degradimin e drives shtyllën kurrizore.

Indikacionet për masazh kurrizoreMasazh në osteokondroza jep rezultate shumë të mira. Mjeku, me teknikat e zgjedhura në mënyrë individuale të ndihmojë të relaksoheni muskujt, lirimin e mbaresa nervore hequr në fytyrë dhe enët e gjakut. Në aplikimin e teknikave të masazh terapeutik në shpinë qafës së mitrës është edhe dhimbje koke hequr dhe marramendje si rezultat i restaurimit të qarkullimit të trurit. Masazh shpinë kraharorit ka për qëllim shpesh në trajtimin e simptomave të nevralgji ndër brinjëve dhe osteokondroza.

Kur diagnostikuar me diskale masazh kurrizore mund të plotësojë trajtimin kryesore si anestezion. Metodat Chiropractic të jetë i tepërt:

 • me artrit;

 • kur çrregullime të muskujve (dhimbje, cramping);

 • gjatë kushteve të vështira që provokojnë shfaqjen e njësive të brendshme;

 • në marramendje të rregullt dhe dhimbje koke;

 • gjatë periudhës së rindërtimit pas lëndimeve apo sëmundjeve të rënda.


 • Me një zgjidhje të madhe të teknikave masazh, terapi manual mund të përdoret në gratë gjatë shtatzënisë me ënjtje rritur, dhimbje prapa, tonin e mitrës dhe kërcënimin e abort. Në procedurat tremujorin e fundit shpinë masazh mund të ndihmojë të përgatiten për organet e lindjes legenit.

  Kundërindikimet për shpinë masazh


  Kur hyrë në chiropractor rekomanduar që do të shfaqen për të vendosur një diagnozë të saktë me CT, MRI, X-ray dhe mjeteve të tjera të diagnostifikimit instrumentale.
  Pavarësisht një efekt të butë në trup, contraindications direkte për masazh shpinë mund të jetë:

 • infeksion i shpinë dhe nyje;

 • çrregullime mendore;

 • plagë të hapura dhe lëndime të freskëta;

 • Periudha pas operacionit;

 • kanceri;

 • Arteriet hipertensionit;

 • Sëmundjet virale infektive ose të shoqëruara nga ethet dhe dehje e organizmit;

 • aksident cerebrovaskulare;

 • sëmundje të rënda të sistemit kardiovaskular.


 • Kohëzgjatja e kursit dhe rezervime
  Kalimi në terapi mjekësore mjeku chiropractor duhet të jenë të durueshëm. Kohëzgjatja emëruar individualisht, dhe zakonisht përbëhet nga 5-15 procedurave. Përveç kësaj, pas trajtimit mjeku mund të rekomandojë teknika mbështetëse ose ushtrime për vetë-përdorim.

  Duhet të theksohet se duke vizituar sallon masazh nuk ka kufizime për moshën. Që nga teknika chiropractic nuk shkaktojnë dhimbje dhe janë të efektshme, kjo qasje mund të rekomandohet si një trajtim për foshnjat dhe për njerëz të moshuar.