Ndër brinjëve nevralgji


Kjo patologji është një gjendje kur ka ngjeshja e mbaresa nervore, të cilat janë të vendosura midis brinjëve. Sëmundja nuk përbën kërcënim për jetën e pacientit, por paraqitja e papritur e një njeriu ndjen frikë dhe panik, sepse dhimbja që ndodh gjatë një sëmundje demonstrim, janë akute në natyrë, ajo është përforcohet kur lëviz, të frymëmarrjes dhe të japë një shumë shqetësim dhe problemet. Dhimbje nevralgjike mund të simulojnë infarkt miokardi apo pectoris. Rimëkëmbjes mund të vijë si papritur si fillimi i sëmundjes, por më së shumti shërim ende vjen në një trajtim të duhur dhe adekuat iniciuar. Me ndihmën e një mjeku, pacientët trajtohen vetëm kur dhimbja bëhet mjaft e padurueshme dhe shkakton vuajtje serioze dhe dhimbje të dobët në një brinjë zakonisht paguan vëmendje. Pse nuk ka ndër brinjëve nevralgji?

Simptomat dhe Shkaqet


Arsyet janë të shumta, por nevralgji kryesisht ndër brinjëve lind nga bllokimi apo rrënjë kurrizore nervore apo nerva inatosur në hapësirën në mes të brinjëve. Nervat pinching mund të shkaktohet Struktura patologjikisht e ndryshuar e shpinë, të tilla si scoliosis, osteokondroza dhe patologji të tjera të ngjashme. Të gjitha këto sëmundje të çojë në shfaqjen e dhimbjes në ndër brinjëve nevralgji. Përveç këtyre sëmundjet e shtyllës kurrizore, dhimbje mund të shkaktojë dëmtime të njëjtën kurriz. Kur lëndimet rruaza mund të lëvizin, formuar contracture muskujve, i cili nën presion në një farë mase në nerva. Përveç lëndimeve dhe sëmundjeve kronike nevralgji karakter ushqyese janë shkaqet e zakonshme e sëmundjeve të zakonshme (ndërprerje hormonale, çrregullime endokrine, diabet dhe të tjerët). Jo vetëm të gjitha arsyet e mësipërme mund të jenë nevralgji. Mikrotravmatyzatsiya në neobdumannom heqjen ngarkesa të rënda, hipotermi.


Simptomat nevralgji ndër brinjëve:
1. ndër brinjëve nevralgji shpesh trillon një sëmundje serioze dhe të rrezikshme të tilla si angina apo infarkt miokardi. Megjithatë, këto simptoma janë sëmundje shumë të ndryshme kanë dallimet e tyre e pamohueshme.

2. Dhimbje Kur ndër brinjëve nevralgji rritur është i lidhur gjithmonë me aktivitet fizik. Me një frymëmarrje të thellë, me bends mprehtë bust kur teshtini apo kolliteni do të rrisë dhimbje, dhe dhimbja do të përhapet në mënyrë të qartë hapësirë ​​ndër brinjëve, e cila goditi një nerv.

3. hapësirë ​​Pranë ndër brinjëve në rast të ndër brinjëve nevralgji nuk do të përfshihen dhe prekje janë pa dhimbje. Për më tepër, përveç dhimbje mund të jenë shenja hyperesthesia, djegie, hidhërim e lëkurës janë nervore, mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash.


4. Dhimbje nevralgjike mund të manifestuar në zemër, e cila komplikon diagnozën e zemrës apo veshkave dhimbje. Ndryshe nevralgjike dhimbje Zemra dhimbja është konstante, natyra kynzhalopodobnoho, ajo shtrihet në gjysmën e majtë të trupit, krahun, shpatullat, kur dhimbja e tillë do të vuajnë gjendjen e përgjithshme. Kjo dhimbje është hequr nitroglycerin, lloje të ndryshme të aritmisë, tension të lartë gjaku.Trajtimi i ndër brinjëve nevralgji


Gjëja e parë që bëni është që të krijojë shkakun e vërtetë të ndër brinjëve nevralgji. Vetëm atëherë mund të flasim për trajtimin e mjeteve juridike popullore. Nëse trajtimi është filluar në fazat e hershme të sëmundjes, suksesi i shpejtë është i garantuar. Së pari, një kurs i masazh, akupunkturë ose metoda të tjera të filozofisë mjekësore Lindore. Këto trajtime janë shumë efektive në shumicën dhe për të eleminuar dhimbjet.


Taktikë mjekësore është formuar nga dy komponente. Ju duhet së pari në mënyrë efikase dhe efektive të kryer anestezi, dhe pastaj për të trajtuar nervore.

Në tre ditët e para të sëmundjes kërkohet regjim shtrati. Shtrirë në sipërfaqen duhet të jetë solid, ngurtë. Kjo kërkesë arrihet më së miri duke vendosur një bord prej druri nën dyshek. Nëse dhimbja intensifikuar sulmet, rekomandohet ngrohjes e thatë. Për lehtësimin e dhimbjeve përdorur drogë jo-steroidal anti-inflamator, të cilat kanë jo vetëm efekt analgjezik, por edhe lehtësimin inflamacion lokal se sjellja drejtuar efekt terapeutik. Me teknikat terapi fizike mund të dallojë terapi magnetike, akupunkturë, terapi lazer. Duhet të këshillohen që të përdorin vitaminat komplekse, synon të përmirësojë kryerjen nervore. Për të parandaluar ofertë kronike proces nuk abuzojnë alkool, aplikoni ushtrim të moderuar dhe të përpiqet të shmangë stresin.


Ndër brinjëve nevralgji trajtohen mirë nga mjetet e mëposhtme:

+ Ngrohjes. Çdo gjë duhet të jetë në moderim, kështu patate vetëm të ziera në lëkurat e tyre ose me vezët për bashkëngjitje të problemit hapësirë ​​jo vetëm nuk do të bëjë, por do të shkaktojë më tej ënjtje rrënjë nervore dhe dhimbje në rritje. Nxehtësia duhet të jetë e thatë dhe të butë. Për një gradë pak më lart temperaturën e trupit. Ky ngrohtë dhe anestezinë e kohës dhe të mos lënduar. Burimi i ngrohjes i kësaj natyre mund të jetë një veshje leshi që mbledh ngrohjes trupit dhe krijon një mikroklimë të favorshme.


+ Bazuar veshkat Aspen mund të gatuaj krem ​​mrekullueshme. Veshkat duhet të jenë të thata, dhe pastaj bluaj dhe përzierje me vazelinë ose krem ​​vajrave konvencionale në raport: 10 gram. Veshkave rreth 40-50 gram. Vazelinë ose vaj. Vaj duhet të rubbed në fushat me probleme. Ju gjithashtu mund të marrë një zierje e buds Aspen dhe leh e Aspen brenda - kjo do të lehtësojë inflamacion, paralel për lehtësimin e dhimbjeve.

+ Ilaç popullore në vijim me të cilat për të kuruar nevralgji ndër brinjëve të përgatitur në bazë të jodit. Të qetë nga përzierje duhet të jetë tërësisht përzierje glicerinë dhe jod 1: 1. Atëherë ju duhet të njomet shtupë në përzierje dhe shpifjeve atë përsëri, duke u fokusuar në fushat e dhimbjes më të madhe. Në rajonin e shtyllës kurrizore nuk është e nevojshme që të aplikojnë përzierje. Pastaj veshin të brendshme pambuku dhe të shkoni në shtrat. Nëse nuk ka contraindications për përdorimin e jodit, kjo recetë mund të përdoret çdo ditë të tjera për 30 ditë.


Ointments në treg një shumë të drogës, këto krema janë shumë efektive në trajtimin e ndër brinjëve nevralgji, sepse ata kanë anti-inflamator pronave dhe lehtësimin e dhimbjeve. Këto të dhëna janë shpesh efektet dhe ngrohjen shtuar. Në pamjen e parë të simptomave nuk është e nevojshme për të bërë masazh, fshij një vend të dhimbjes, sidomos nëse personi i sëmurë ka kaluar dyzet kopje. Më mirë të prisni për mjekun, i cili me siguri përcakton se pacienti dhe të rekomandojë strategjinë e duhur të trajtimit.