Shenjat dhe heqjen dhjamë Hiatal


Sëmundjet më të shpeshta të traktit gastrointestinal, deri kohët e fundit janë konsideruar gastrit, ulçerë sëmundje, pancreatitis dhe cholecystitis, të cilat pacientët e nevojshme një dietë të lehta. Kohët e fundit, megjithatë, raste më të shpeshta të sëmundjeve dhe si hernie hiatal.

Fillimisht ajo ka simptoma të butë, dhe i shoqëruar vetëm nga simptoma urth, duke e bërë të vështirë diagnoza e hershme. Shumë nuk i kushtoj vëmendje për simptomat dhe besoj se kjo i vogël, dalin periodikisht siklet mund të zgjidhë vetëm. Por sot urth në shumicën e rasteve sinjalet filluan të shfaqen probleme shumë të rrezikshme dhe të rënda shëndetësore. Mjeti kryesor i kësaj sëmundjeje u konsiderua një dietë, por simptomat tipike të pakëndshme dhe shenjat u kthye shpejt. Sot, parimi i trajtimit të kësaj sëmundje ka ndryshuar në mënyrë dramatike.


Çfarë është patologji


Sëmundja është kompensuar një pjesë të caktuar të stomakut dhe të zorrëve sythe të me anë të dhjamë, anatomike zhvillohet në pjesën e poshtme të ezofagut, në zgavrën e kraharorit. Në ligaments normale të operimit NËN krijon një pengesë të depërtimit në yndyrë gjoks zgavër poddyafrahmalnoy dhe organeve të barkut, të cilat janë direkt nën diafragmë.
Formimi i hernie hiatal shkakton dështimin e mekanizmave natyrale zapyratelnыh funksionit, lokacionit ku ka një kufi ezofag dhe stomak. Në të njëjtën kohë pacientët kanë simptome uljen muskul unazor.

Shkaqet e patologjisë


Yyazytsirni çojë arsyet e mëposhtme:

 • mbipeshë;

 • pranoj dhe forma të tjera të sjellje të pahijshme;

 • vazhdueshme kollë ose të vjella të shpeshta;

 • kapsllëk të shpeshta, fryrje, shtatzënia, të shkaktojë një rritje vnutrybryushynnoho presionit;

 • një predispozitë gjenetike për dobësi lidhur blerë pëlhura apo dobësi;

 • Dietë të pahijshme ose mungesa e tij në sëmundjet e traktit gastrointestinal;

 • zakone të këqija, veçanërisht pirja e duhanit;

 • organet e tretjes dyskenyzyya, të cilat mund të jenë për shkak të sëmundjeve të traktit gastrointestinal inflamatore (ulcerative sëmundje, cholecystitis, gastro, etj);

 • defekte aperture diafragma e natyrës lindur (stomakut kraharorit, ezofagut të shkurtër).


 • Duke pasur parasysh dobësinë e ligamenteve dhe tonin e muskujve të ulët, sëmundja është e pranishme në pothuajse 5% të popullsisë së rritur të planetit, 50% e të cilave - njerëz të moshës 50 vjeç .

  Klasifikimi sipas llojit


  Në praktikë mjekësore ka miratuar të ndryshme mëposhtëm hernie hiatal:

 • ose të ndryshueshme axial në të cilën departamenti stomakut zemrës lëviz përgjatë boshtit të ezofagut mbi diafragmë dhe gjithashtu mund të marrin pjesë në formimin e mureve të SAC hernie;

 • paraэzofahealnaya në të cilën kardio është vendi i tij natyror në zgavrën e barkut, dhe kompensuar nga hapja esophageal e diafragmë është e ekspozuar stomak ose zorrët.


 • Formimi paraezofahealnyh mjekët dhjamë shpesh duhet të merren me shkeljen e hernia. Prandaj, ky lloj është më e rrezikshme dhe kërkon trajtim të menjëhershëm.

  Simptomat dhe shenjat karakteristike


  Para së gjithash, duhet të theksohet se shumë njerëz kanë sëmundje aperture diafragma mund të jenë asimptomatike, dhe kjo përmban një kohë të gjatë nuk mund të shfaqet në të gjitha. Pra, shumë patologji shpesh aksidentalisht në trajtimin e sëmundjeve oportuniste ose kur kalon ekzaminimet parandaluese mjekësore.


  Në funksionon dështimi sigurues dhjamë është hedhur përmbajtjen acidit në stomak në rajonin e ezofagut, e cila nga ana shkakton zhvillimin e zbaticë ezofag. Sepse sëmundja mund të shoqërohet me urth të shpeshta dhe kompleksiteti i kalimin e ushqimit nëpër vrimë e ushqimit në vendin e formimit hernie (disfagia). Zbaticë kanë aftësinë për të dalë menjëherë pas ngrënies, dhe në rastet e ndryshimit të mprehtë në pozicionin e trupit, sidomos gjatë natës, e cila është pasojë e rritjes së ton vagal.

  Në formacionet hernie simptoma të mëdha kryesore dhe manifestime të patologjisë është dhimbje në rajonin retrosternal dhe rajon epigastrike. Sepse pacientët shpesh gabimisht perceptojnë këto simptome si shenja të sëmundjes së zemrës. Ka dhimbje, zakonisht pas hahet, heqjen ngarkesa të mëdha, dhe pas përvojave të vështira. Kohëzgjatja e shqetësimit të tillë është rreth disa minuta, dhe nganjëherë më pak. Kur squeezing pacientët hernia qese tregojnë dhimbje në karakterin epigastrike dhemb, epigastrike ose rajonit retrosternal.

  Ekzaminim diagnostikues


  Siç e dini, hernia barkut, mundësisht ka një simptoma theksuara në mënyrë të drejtë dhe shenjat, të cilat nuk mund të thuhet në lidhje me hernie nën. Kjo është arsyeja pse në çdo, madje edhe manifestimet më të parëndësishme e siklet apo simptomat e përshkruara më sipër, duhet të kërkoni ndihmë të kualifikuar dhe diagnoza.
  Diagnoza, pavarësisht nga mundësitë e mjekësisë moderne diagnostikuese, është mjaft e vështirë. Shpesh kjo është për shkak të një kombinimi të këtij lloji të simptomave hernie të çrregullimeve të tjera dhe çrregullime të traktit të tretjes, sistemit kardiovaskular. Në lidhje me këtë, sëmundja është konsideruar si një nga më të vështirë për të diagnostikuar.

  Pas studimeve manifestimet klinike, ankesat dhe simptomat e pacientëve, mjeku juaj mund të përshkruajnë hulumtime shtesë. Në këtë rast, është e domosdoshme për radiografi esophageal duke përdorur materiale kontrast - sulfate barium. Përveç kësaj Studimet lëvizshmëri esophageal kryer, e cila është përdorur эzofahomanometryyu dhe të përditshme pH-metry.
  Për të përjashtuar formimin e sëmundjes Ulçera apo tumoret pacientët kryera endoscopy, në të cilën, nëse është e nevojshme, një biopsi është kryer.

  Kështu, për një diagnozë më të saktë të pacientit është shpesh i plotë një studim të plotë të frymëmarrjes, ndihmon tretjen e ushqimit dhe sistemeve kardiovaskulare. Ajo përdor metodat e mëposhtme:

 • electrocardiography, e cila ndihmon në eliminimin e sëmundjeve të zemrës;

 • Organet X-ray të vendosura në zgavrën e kraharorit, e cila ndihmon eliminimin e sëmundjeve të mushkërive të tilla si pneumonia dhe të tjerët;

 • test i gjakut, rezultatet e të cilat ndihmojnë për të eliminuar mundësinë e anemia, infeksionet e pacientit dhe sëmundjet e pankreasit, zemrës dhe mëlçisë.


 • Nëse është e nevojshme, mund të caktohet për disa procedura të tjera diagnostike në drejtim të shqyrtimit të sistemeve kardiovaskulare dhe respiratore.

  Trajtimit


  Trajtimi i hernie hiatal bëhet i ngjashëm me atë në zbaticë ezofag. Kjo është për shkak të faktit se në shumicën e rasteve kjo patologji në pacientët shoqëruar nga zbaticë e përmbajtjes stomakut. Trajtimi konservativ është përdorur edhe në të gjitha rastet kur kemi të bëjmë me hernias pakomplikuar rrëshqitje nën. Në përgjithësi, ajo është për qëllim të reduktimin ezofag, aciditetit të ulët në stomak, duke parandaluar presionin e brendshëm në bark, dhe ndryshimin e jetesës në aspektin e dietë pajtueshmërisë. Dietë në këtë sëmundje është kyç .

  Nëse mjekimi nuk sjell efektin e dëshiruar, dhe në disa raste të rënda të mjekut hernie në vendimin paraezofahealnyh rreth operacionit. Ky operacion është kryer, gjatë së cilës zhvilloi të rënë nga kategoria e peritoneum e qeses hernie qepi porta hernie, kryer forcuar me ind ose esophageal-diafragmës vet ligament një rrjetë të veçantë Protezë pacientit. Ka edhe mënyra të ndryshme të ndreqim në stomak në zgavrën peritoneale, e cila përdoret me sukses gjatë një operacioni.

  Në sajë të teknologjive të reja në kirurgji sot operacione të mundshme për heqjen e arsimit, mënyrë të ulët të ndikimit të përdorur metodë moderne endoskopik. Gjatë këtij operacioni punuar jashtë disa punctures të vogla të madhësisë, të cilat janë operuar përmes një zgavër futur një kamera miniaturë video, një tub të veçantë dhe mjet pune. Me ato qëndron ezofag, i hrыzhevыy stomakut dhe të mbajtur suturing e muskujve të diafragmë, në të cilën portë hernia ngushtuar në gjendjen normale anatomike.

  Pacientët të cilët kanë pasur një operacioni, ka një mjek, Gastroenterologji dhe të trajtohen në të dhënat klinike. Në periudhën postoperative për ta është e rëndësishme dietë, të ushqyerit e rregullt dhe të duhur.

  Pas komplikimet e mundshme të hernie


  Hernia Hiatal shpesh provokon dhimbje koronare. Kjo është për shkak të stimulimit të nervit vagus. Me kalimin e kohës, kjo mund të shkaktojë spazma e arterieve koronare. Kjo situatë është mjaft e rrezikshme, sepse pacienti mund të kthehet në komplikacione të rënda kardiovaskulare duke përfshirë infarkt miokardi .

  Tipar shumë i pakëndshëm i këtij lloji të hernia është belching ajrit ose përmbajtjen e stomakut, vëllim nganjëherë shumë të madhe. Pështypje një shumë e përmbajtjes stomak në natën mund të shkaktojë zhvillimin e pneumonisë aspirimi. Ky parashikim nuk ishte e mundur për shkak se procesi nuk është paraprirë nga stomaku shkurtim apo vjellje. Regurgitation ndodh kryesisht për shkak të tkurrjes esophageal.
  Efekte të tjera mund të përfshijnë:

 • Gjakderdhje arsimi;

 • vrimë e ezofagut e pacientit;

 • rrit rrezikun e kancerit esophageal. • Moti shërohet nga hernie


  Nëse pacienti ka marrë trajtimin e duhur, ata vënë re dietë projektuar seriozisht reaguar ndaj ndryshimeve në stilin e jetës së tyre, të cilat mund të shkaktojnë shkaqet e sëmundjes mund të rivendosur pothuajse tërësisht funksionimin normal të diafragmë tretjes aperture, harrojmë simptomat e pakëndshme të kësaj sëmundje dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës.