Operacioni në trajtimin e hernie intervertebral


Trajtimi operativ i hernie intervertebral aplikuar vetëm në forma të rënda, kur, për shembull, ka ngritur ndjeshmërinë dhe funksionin e gjymtyrë të trupit dhe, në qoftë se metodat konservative e trajtimit të dhënë nuk ka rezultate të prekshme. Sot theme - operacion në trajtimin e hernie intervertebral.
Syri (microdiscectomy)
Ky është një operacion Neurosurgjikale në të cilën heqja e hernie intervertebral ndodh nën zmadhim të lartë elektronike mikroskop. Kështu arritur dëmtimin minimale dhe maksimale të muskujve cilin ruhet kockat dhe ligaments. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme në pacientit në bark, me prerje të lëkurës (shtresë atëherë ajo është aplikuar kozmetike) 3-4 cm. Rreziku i komplikimeve është minimizuar, dhe pacienti është i lejuar për të ecur të nesërmen pas operacionit, dhe pacienti shkarkohet nga spitali për 4-5 ditë. Pas rreth dy javësh, ai besim mund të vazhdojë punën edhe fizike.Teknikë endoskopike
Ky operacion është kryer nën anestezi të përgjithshme duke përdorur një endoscope dhe instrumente të veçanta. Teknika lejon të mbani të njëjtin operacion teknikë kurrizore si në heqjen mykrohyrurhycheskom, por shkurtuar në madhësi 1-25 cm, dhe rreziku i komplikimeve postoperative është më pak se neurosurgeons. Pacienti mund të merrni deri në ditën e operacionit dhe shkarkohet nga spitali në ditën e 3. Dhe teknikë operacioni эndoskopydeskaya siguron një rehabilitim të shpejtë dhe shërim të shpejtë të punës së zakonshme të pacientit.


Birë lazer avullimit makinë
Kjo metodë është fluide avullimi (avullimit) lazer nga disk prekur intervertebral, duke shkaktuar atë ulur presionin e brendshëm, disk zvogëlohet dhe ul në vëllim. Kjo hernie si ajo është tërhequr, se kthimit të zhvendosur fragment në vendin e tij. Si rezultat, rreth 30% e pacientëve të hequr qafe dhimbje në shpinë, edhe të nesërmen, dhe menjëherë pas operacionit.

Pulpdekompressyya makinë

Operacioni është kryer duke përdorur një pajisje të veçantë (pulpdekompressora). Efekti pozitiv është për shkak të faktit se të paturit e një gjilpërë shpoj me sytë baza, depërton me makinë dhe fillon për të pushuar vetë deheneratyvnuyu indeve. Kështu, kur disk zgavrën e formuar (rreth 1 cm kub) presioni ajo zvogëlon një mesatare prej 300 mm Hg. Art. Dhe hernia nën pasme elastike gjatësor është i lidhjeve mbrapa dhe lehtësimin fundi clamped rrënjët e nervave kurrizore.


Nukleoplastyka Percutaneous
Kjo është një operacioni, kryhet nën anestezi lokale me gjilpërë shpuese futur (nën kontrollin e X-ray) në zgavrën e diskut intervertebral. Në indet e tij mjek ndikon plazma ftohtë. Pasi ky proces është quajtur "koblatsyey." Përparësia e saj është e padiskutueshme efektet saktësi në indet e trajtuar pa djegur efekt karakteristike e lazer dhe të radio frekuencave pajisjeve.

Hernie Schmorl
Shumica hernie tregojnë Schmorl në X-ray shqyrtimit të trajtimit. Dhe ndryshe nga hernie intervertebral, ajo squeezes rrënjë kurrizore dhe nuk futet në lumen të kanalit kurrizore. Megjithatë, më e rëndësishme në zbulimin diskale Schmorl - nuk i japin asaj të zhvilluar më tej. Për të shmangur këtë, pacienti është rekomanduar për të marrë myakaltsyk e cila e kombinuar të përkryer me kalcium forcon kockat. Përveç kësaj, medikamente mund të ndihmojë me vitaminë O (përfshirë vaj peshku) dhe natyrisht profilaktike përdorur mumje. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të stimuluar qarkullimin e gjakut në zonat problematike për të lehtësuar shpërndarjen e anijeve "materiale ndërtimi" në vend të plagosur. Për këtë qëllim paraqiti masazh klasik dhe fizioterapi.