Osteokondroza shkakton plakjen e shpinë


Osteokondroza - është, siç thonë ata në artikuj shkencore, çrregullimeve distrofike në kërc kyçeve. Nëse përkthyer në rusisht me shëndetin, dhimbje të ulët mbrapa - vetëm plakje shpinë. Si procesi duket si në praktikë? Disk intervertebral përbëhet nga dy pjesë. Qendra e saj - bërthama pulposus - si një masë xhelatinoz me një diametër prej 2-23 mm. Rreth thelbi - kërc dendura (ose, shkencore, fijor) unazë. Disk intervertebral dhënë në trupin tonë, në mënyrë për të parandaluar fërkimit rruaza njëri-tjetrin. Si osteokondroza parë e shtyllës kurrizore shkakton plakje?


Disk ka elasticitet për shkak të ujit që pulposus bërthamë në rastin më të parë thith nga indet përreth. Por çfarë nëse indeve furnizuar dobët me gjak dhe lëng të mjaftueshme? Kjo ndodh për shkak të faktit se fituesi i shtyllës kurrizore nuk e përdorin atë për qëllime të tjera, ulur në kompjuter dhe refuzon për të lëvizur, organizimin e një stagnim të gjakut. Si rezultat, disk humbet ujë, më e dendur, kështu që bends tona mbrapa dhe dhemb më keq kur lëviz.

Osteokondroza është arsyeja më e pakëndshme dhe sëmundje tmerrësisht e dhimbshme e shpinë. Zgjatje - një sëmundje në të cilën disk intervertebroreve "mbërthyer" jashtë kolonës vertebral. Në spikatur shtetin ajo mund të ushtrojë presion mbi rrënjët nervore, e cila duket dhimbje të egra prapa. Dhe nuk mund të shtyjë nëse ai shkoi mënyrë tjetër - jo për të kanalit kurrizore, mban palcës kurrizore dhe jashtë. Hernie - zgjatje keq. Disk pari intervertebral përpiqet për të lënë shtyllën kurrizore, dhe pushimet kërc - dhe jashtë "derdhur" indeve bërthamë pulposus. Kjo është një hernie. Ajo solidifies në formën e pikëza dhe gjithashtu ushtron presion në gjithë rreth, nervave, muskujve dhe ligamenteve.


Hernie Sekvestryrovannaya. Kjo hernie nga e cila chipped copë. Dhe varur. Rreziku i kësaj sëmundjeje është se pjesa e luajtshme hernia - dhe nëse njerëzit të bëjnë një lëvizje të vështirë, një pjesë mund të thyejnë murin që ndan atë nga të palcës kurrizore. Në këtë rast në afërsi të paralizë të plotë. Simptomat e herniation dhe zgjatje shpjegohet shumë thjesht: një back lënduar. Ndonjëherë jo shumë i fortë, ndonjëherë e padurueshme dhe vazhdimisht. Në rastet më të rënda dhimbje mund të japin për pjesë të ndryshme të trupit. Nëse nervore hequr në fytyrë ndodhur në qafës së mitrës, dhimbje shoots në kokë ose në dorë. Në qoftë se mesit - këmbë lënduar dhe organeve pelvike. Shumica ndjenjë e çuditshme ofron zhurma në dhimbje kraharorit mund të kënaq në zemër ose në stomak. Shpesh dhimbja nga hernia ose zgjatje formuar hutuar me dhimbje të nervit shiatik dhe të përpiqen për të presin. Mjekët rekomandojnë për të kërkuar kujdes mjekësor për çdo dhimbje akute mbrapa dhe në çdo rast jo shtyrë. Që nga ndonjë hernie ka një shans për t'u bërë sekvestryrovannoy dhe nisë një sulm në të palcës kurrizore. Përveç kësaj, gjatë zhurma e zgjatur të privuar nga të furnizimeve normale krahun ose këmbën mund të fillojnë për të humbur peshë. Së pari, ata kanë një mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, dhe pastaj indet dhe muskujt do të atrofi "ul çmimet."


Manuali terapist nuk e ka informuar mendjet ekuivalente me chiropractor bujqësisë. Në vitin 1997, profesioni mjekësor "terapist manual" ka hyrë zyrtarisht në regjistrin e Ministrisë së Shëndetësisë. Në trajtimin e hernias dhe zgjatimi prioritare chiropractor - lëvizshmërisë kthimit në plakje shpinë më sipër dhe poshtë në pikën ku ka ndodhur aksident. Dhe mos dëgjoni specialistë, të cilët thonë se ata janë në një çast "vpravyty" hernia. Kjo zonë e fantazi sadist. Si për të rivendosur lëvizshmërinë? Normalisht, disk intervertebral shkon ku plakjes dhe rruaza pak zhvendosur, u bë një kënd në tjetrin. Në disk njëra anë është e ngjeshur, të tjera - liri të plotë. Kështu ai shkoi. Pse plakjes u përkul rruaza me njëri-tjetrin? Në 60% të fajit - vrull muskujve.


Në përgjigje të lëndimit, e turpshme apo edhe një xhungë të vogël në trurin e tij prapa reagon femër si tepër heroike pule: ajo shtrihet dhimbje të muskujve pranë fireplace për të mbrojtur shpinë. Shtamet muskujve dhe të lënduar. Në përgjigje të rritjes panik trurit dhimbje të muskujve të gjithë: ai spazmuye muskujve edhe më shumë, duke pasur parasysh se në mënyrë të saktë shpinë do të mbrohen. Si rezultat perenapryazhennaya muskul shtyn thirrjen dhe ajo lëviz ngadalë. Manualschyka Detyra - për të marrë të gjitha muskujt që ndikojnë në shpinë, të pushojnë. Ju mund të ktheheni rruaza që nuk janë në kontakt me hernie në pozicion normal - me klik e një karakteristikë që është pacientët në mënyrë të frikshme.


Pas shërohet lëvizshmërisë, manualnyk vendosur në shpinë - që ishte hapësira në mes rruaza për pompimin e ujit dobësuar, disqe intervertebral thatë. Dhe në qoftë se ka hapësirë ​​në mes rruaza, hernie diskale shtrembëruar vetë do të kërkojë për të marrë vendin. Shumë ngadalë, por me këmbëngulje. Sigurisht, nuk është përshkruar një trajtim skematik - vetëm parimet. Në praktikë manualnyk përzgjedh trajtim individual dhe zgjidh problemet e veçanta, të cilat në shumicën e rasteve nuk janë të njejtë.


Manuali terapi (ose strukturore) përfshin punën në sistemin musculoskeletal. Organeve të brendshme - puna e organeve të brendshme. Varësisht se çfarë shkaku i sëmundjes mbrapa, ose duhet të aplikojnë në chiropractor apo osteopath të. Le të shohim se kush janë ata. Manualschykom mund të jenë trauma apo neurolog me arsim të lartë mjekësor. Për ta bërë këtë ai duhet të kalojë mjekët trajnimi katër-kurs. Por ai që zotëron certifikatën chiropractor mund të shkojnë në. Në 20 vitet e fundit, ekspertët rusë kanë filluar për të shqyrtuar në mënyrë aktive Osteopathy. Sigurisht osteopath është 2 vjet. Si rezultat i kësaj, të mësuarit osteopath merr në duart e tre mjet terapeutik: strukturore, organeve të brendshme dhe kranyalnыy (punës në harmonizimin e sistemit nervor).