Osteokondroza e shpinë lumbosacral


Osteokondroza e shtyllës kurrizore lumbosacral - një shumë të zakonshme dhe shumë veshtire në trajtimin e sëmundjeve. Dhimbje në shpinë të ulët është më se e zakonshme në zona të tjera të shtyllës kurrizore. Mesit të marrë barrën kryesore lidhur me lëvizjen e trupit në hapësirë, ruajtjen e sjellje dhe kryerjen e punës fizike, aq shpesh të dëmtuara.
Nëse stivosur përsëri, shpesh në proces përfshin dhe lumbosacral. Kryqe izoluar osteokondroza është shumë e rrallë. Konsideroni shkaqet e mundshme të dhimbje të ulët mbrapa, dhe trajtime të ndryshme.


Çfarë ndryshimesh ndodhin në shpinë?
Për shkak të moshës, predispozicion gjenetik, u rrit ngarkesën në shpinë ka ndryshime degjenerative-distrofike në mezhsustavnыh kërc. Nuk është lartësia reduktuar i disk intervertebral, e cila gradualisht humbet lagështi, dries dhe kompakt. Elasticiteti i disk pëlhurë është reduktuar, dhe ai nuk ishte në gjendje për të kryer funksionin e amortizimit.
Ka diskale dashuri kurrizore, ngushtuar hendekun mizhsuhlobovoho është shkaktuar compression të rrënjëve nervore. Me kalimin e kohës, ka rritje në skajet e organeve kurrizor, kolona vertebrale si "kosteniye."

Rezultati i procesit osteokondroza destruktive janë dhimbje të përsëritura ose të vazhdueshme, gjë e shëmtuar kurrizore, dhe faza të avancuara - paaftësia për të lëvizur, duke rezultuar në paaftësi pacientit.

Fazat e procesit tëKa 4 gradë të sëmundjes.
 • Osteokondroza 1 shkallë. Mesit shpinë janë thyer proces shkatërrues, por ende asnjë simptom apo i butë. Kjo mund të duket siklet pas ngarkesës intensive, dhimbje të vogla në mesit dhe mollaqe pas ngritje peshe, lëvizjet e papritur zorrë. Me 1 shkallë e osteoarthritis në një gjendje të qetë të njeriut nuk e mërzit.

 • Osteokondroza 2 gradë shfaqet një dhimbje të mprehtë në shpinë, e cila i jep një bythë apo kofshët e jashtme. Në fazën e 2 shkon shkatërrimin e mëtejshëm të kërc fijor që të çon në ngushtimin e lumen ndërmjet organeve kurrizor. Ajo ishte në fazë 2 osteoarthritis, të ashtuquajturat simptomat dhimbje shpine shoqëruar nga djersitje e harlisur, paresthesia (zvarritje "dridhura" nëpër trup).

 • Nuk mund të jenë simptoma të tjera: zhvillimin e mobilitetit fund panatyrshme të shpinë, pacienti mund të ndjehen të ftohtë apo të nxehtit në rajonin e mesit, shqetësuar kofshën e ndjeshmërisë ose këmbën më të ulët. Sulmi i parë i sëmundjes zhvillim, zakonisht e papritur, por simptomat kalojnë shpejt - brenda 1 jave.

 • Osteokondroza 3 gradë. Kjo fazë e sëmundjes karakterizohet nga këputje e unazë fibroze dhe shfaqjen e hernie intervertebral. Shpinë është deformuar njeri 3 faza zhvillon scoliosis, lordosis ose kyphosis. Simptomet përfshijnë dhimbje janë intensive, personi i interesuar për një kohë të gjatë. Pacienti e vështirë për t'u ulur ose të qëndrojë, anim përpara dhe kthehet e çështjes mënjanë të shkaktojnë dhimbje të forta. Nëse unaza fijor bulges drejt kanalit kurrizore, kjo shkakton ngjeshja e nerva, enët e shtyllës kurrizore.

 • Osteokondroza 4 gradë - një sëmundje serioze që të çon për të drejtat e aftësisë së kufizuar. Travel menaxhuar vështirësi, shpinë deformuar fuqimisht, të gjitha simptomat e osteoarthritis pothuajse gjithmonë i pranishëm në të pacientit. Ndonjëherë dhimbja mund të largohem për një kohë të shkurtër, por kjo vetëm tregon pamjen e rritje eshtrave shpinë.

 • Disa herë kronik ose semundja subakut. Kjo dhimbje prapa (lumbodynia) zhvillon 1-2 ditë pas hipotermi ose ushtrim të tepruar dhe është e karakterizuar nga pak intensitet. Zgjatur ulur në zyrën e ndihmon për t'u çlodhur korse muskujve dhe provokon simptomat e osteoarthritis. Në rrjedhën kronike e osteoarthritis dhimbje mesit shpinë është i njëanshëm dhe i lokalizuar vetëm në të djathtë ose në anën e majtë të belit.

  Osteokondroza Lumbosacral


  Shpesh ajo zhvillon në të njëjtën kohë me mesit osteokondroza, por mund të ndodhë si një proces i izoluar (zakonisht grave). Dhimbje në osteokondroza sakrale lokalizuara prapa të ulët dhe kërbishtin. Edhe pse djegie të rënda, arching dhimbje është shumë e dhimbshme, disa njerëz nuk mund të përcaktojë me saktësi vendin e dhimbshme.
  Kur osteokondroza sakrale mund të zhvillojnë çrregullime urinim, mosmbajtjeje urinar, dhimbje në zorrën e trashë, sëmundjet inflamatore urogjenitale.

  Trajtimi i sëmundjeve  Sëmundja më të avancuar, aq më i madh përpjekje të nevojshme për trajtimin e osteoarthritis.
 • Po, osteokondroza 1 shkallë, simptomat e të cilat mund të shfaqen vetëm në peshë përsëri gjatë ulur zgjatur, trajtuar me masazh dhe ushtrime terapeutike. Nëse dhimbja në lumbosacral ende shqiptuar pacientin në një fazë të mirë të ndihmuar trajtime të jashtme: rëndë, ngrohja pako, patches ose analgesics lehta. Me 1 shkallë e osteoarthritis duhet të përdoret për të trajtuar chondroprotectors për të parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm të kërc. Në kohë reale mjete të efektshme në këtë grup janë: Teraflex, Fleksynovo, kolagjenit ultra.

 • Osteokondroza 2 gradë kërkon emërimin e drogës. Mund të kërkojë obezvolyvayuschye, drogë anti-inflamator, relaxants muskujve, antihistamines, kalcium shtesë në mënyrë për të nënshkruar kockave. Një të mirë anti-inflamator pronave janë droga të tilla si Diclofenac, NISE, indometacine, Meloxicam. Në 2 fazat e osteoarthritis emëruar trajtimeve fizioterapi - terapi magnetike, elektroforeza e drogës. Pacientët e Madhe ndihmë siguron akupunkturë dhe trajtim me Leeches. Pa dyshim, krejtësisht të braktisur fizioterapist nuk duhet, por të gjitha ushtrimet janë kryer në mënyrë të pakët. Gjatë kryerjes ushtrim kompleks një person nuk duhet të ndjeni dhimbje në shpinë mesit.

 • 3 osteoarthritis fazë. Simptomat shfaqen dhimbje të papritur e shkaktuar nga hernia mesit bëhet. Në 3 fazat e osteoarthritis bëni ushtrimet pa mjekun rrezikshme. Masazh dhe ushtrimi nuk kanë gjasa për të ndihmuar pacientin. Në fazën 3 sëmundje përdorur për trajtim me hormone. Dhe me joefikasitetin e tyre kanë nevojë për kirurgji.

 • Me sa duket, osteokondroza 1 2 dhe 3 faza trajtohen me të njëjtat metoda (stërvitje, masazh, ilaçe) por zgjedhja varet nga pacienti dhe ashpërsia e procesit.

  Mos harroni në lidhje me trajtimet orientale, duke përfshirë mjekësi tibetian. Akupunkturë kombinuar me pikën masazh dhe Phytotherapy të japë një efekt shumë të mirë.

  Metodat tradicionale të trajtimit


  Trajtojnë mjetet juridike sëmundje mund popullore, ata nuk e kanë humbur efektivitetin e tyre. Ointments ndryshme, fërkim, fasha e bimëve të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe lehtësimin manifestime dhimbjen e sëmundjeve degjenerative disk mesit. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm për mundësinë e reaksioneve alergjike në njerëzit modern, kështu që përdorin mjetet juridike popullore për trajtim duhet të jetë i zoti.

  Bluarje dhe fasha
 • Hot tretësirë ​​piper për trajtimin e dhimbjes. Ju do të kërkojë 20-30 gram të thatë piper i kuq dhe një gotë vodka. Mjet infused për disa ditë, mos harroni për të ndezur atë rregullisht. Përdorni për fërkim vendet e dhimbshme.

 • Kamfuri dhe mustardë kundër osteoarthritis. Për përgatitjen e ointments duhet 50 g pluhur mustardë, 50 ml të alkoolit kamfuri, 100 gram alkool fërkim dhe 100 g bardhë veze (zakonisht proteina të mjaftueshme 3). Shpërndajë mustardë në përzierje të alkoolit, të bardhët rrahur veçmas vezë. Përzierje të gjithë përbërësit në këtë lëng duhet të merrni krem. Fshij në shpinë para se të shkojnë në shtrat, por jo e thatë. Fshij do të thotë një leckë të thatë.

 • Mjaltë dhe aloe për të trajtuar osteoarthritis. 100 gram mjaltë të përzier me 50ml lëng Aloe, shtoni një vodka 150 mo apo alkool i holluar. Tërësisht përzierje dhe të lënë të qëndrojnë për 10 orë. Përdorni një përzierje fasha, leckë të lagur dhe të aplikuar në vendin e lënduar, për të mbajtur të thatë. Procedura duhet të bëhet dy herë në ditë.

 • Rrikë me alkool për të trajtuar sëmundjen. Shtrydh lëng nga rrënjët e rrikë dhe përzierje me një sasi të barabartë të vodka apo alkoolit. Përzierje Muzik prapa, pastaj të përfundojë një leckë të sëmurë Rajoni leshi për ngrohjen orë.

 • Hudhër rubbed në rende gjobë dhe llokoçis me një vëllim të dyfishtë prej derri yndyrë. Rub mjete osteokondroza e spote lënduar.

 • Compress e lë lakër. Lakër Epërme lë qartë të venave të trasha, shtrirje dhe rënie disa sekonda në ujë të nxehtë (50-60 gradë, por jo më shumë). Pastaj bashkëngjitni për vendin e lënduar dhe prybyntuvaty. Kur letra errësuar, ajo duhet të zëvendësohet me të freskëta.

 • Lilac me vajguri për të trajtuar osteoarthritis. Hidh në 3-kuart lule jargavan, por nuk kanë nevojë ram e tyre poshtë, të mbushur vajguri në skajet dhe të lënë për 2 javë. Përzierje terapeutik të fshij zonën e dhimbshme.

 • Ushtrime terapeutike


  Për të rritur lëvizshmërinë e mesit përdorin ushtrimet e mëposhtme:
 • Të bie në gjunjë, duart vpertysya kat. Ngritja pozicionin horizontal në krahun e djathtë dhe këmbën e majtë dhe të mbajë këtë pozicion për disa sekonda. E njëjta gjë është duke bërë me dorën e majtë dhe këmbën e djathtë. Qëllimi - për aq kohë sa të jetë e mundur për të mbajtur peshën në duar dhe këmbët, gradualisht duke e çuar kohë për 1-2 minuta.

 • Të bie në gjunjë pranë në karrige e tij, duart vpertysya një vend. Në bëj thith shpinën prapa duke tërhequr muskujt e barkut. Relax, të marrë një pozicion të filluar. Përsëriteni 8-10 herë.

 • Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj dhe për të sjellë gjunjët në bark, pastaj ngre këmbët tuaja. Përsëriteni alternuar me këmbë të djathtë dhe të majtë, pastaj të dy këmbët në të njëjtën kohë.

 • Qëndroni në të katër këmbët, duart pushoni në dysheme. Kthejeni bust tuaj të djathtë, pa marrë duart tuaja off dysheme. Përsëriteni me kthehet në të majtë. Gradualisht amplituda e ushtrimeve duhet të rritet me rënie ngurtësi e mesit.

 • Duhet thënë se të gjitha ushtrimet ndihmojë vetëm kur performancën e tyre të rregullt. Nëse ju bëni stërvitje herë pas here, do të jetë pak dobi. Ushtrime terapeutike synon forcimin e korse muskujve mbrapa, dhe ky është çelësi për shëndetin e shpinë. Lëvizja e rregullt ndihmon në lehtësimin e presionit mbi nyje intervertebral, e cila ndihmon të ndaluar procesin e shkatërrues.

  Në akute ushtrime të ulët dhimbje prapa nuk e ushtrojnë normalisht duhet gjatë kësaj periudhe pacienti është caktuar qetë. Trajtimi gjithashtu përmes corsets mbështetëse. Preferohet në periudhën akute të pushimit shtrat përputhje. Pastaj, dinamika pozitive e manifestimeve të dhimbjes dhe mungesa e lëvizjes në fizioterapisti.

  E rëndësishme!


  Të gjitha mjetet juridike popullore duhet të përdoren vetëm me lejen e mjekut tuaj. Ata mund të ndihmojë në marrjen e shpëtoj osteoarthritis, por nuk zëvendësojnë terapi primare. A nuk e kryejnë trajtimin e tyre, si dhe të bëjë ushtrime pa pedikyrist. Kompleksi Terapia Ushtrimi ushtrim që do të zhvillohet për çdo mjek pacientit me përvojë duke marrë parasysh gjendjen e shëndetit të shpinë.