Osteokondroza e shpinë qafës së mitrës


Për shkak të rritjes së ngarkesës në qafë, mbi jetën e njeriut, osteokondroza e shpinë qafës së mitrës sëmundje mjaft e zakonshme që sjell pronari i saj shumë të ngushtë. Në të vërtetë, duke pasur parasysh specifikat e sëmundjes lidhur me rritjen e kockave rreth rruaza, ky proces patologjik mund të ndikojë jo vetëm në qafë, por edhe një shumë të organeve të tjera përreth dhe indet.

SimptomatSimptomet e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk varet përgjithësisht nga shkalla e deformimit dhe numrin e rruaza të përfshirë në zhvillimin e sëmundjes, simptomat mund të ndryshojnë pak. Por të gjitha manifestimet e tilla të reduktojnë ndjeshëm cilësinë e jetës dhe për të sjellë atë shumë të ngushtë.

Në fund të fundit, ky lloj i deformimeve shoqërohet dhimbje të forta të mjaftueshme në zonën e qafës së mitrës, dhe nganjëherë fushë manifestimet e dhimbshme mund të zgjerohet dhe të ndikojnë në gjymtyrët më të ulët dhe e sipërme, muskujve të zemrës apo mjekër.
Nëpërmjet veprimit të kockave rritur jashtë normales në sëmundjes së arteries vertebrale është sindrom i ngjashëm mund të ndodhë në trup. Ky proces ndihmon për të reduktuar rrjedhjen e gjakut për dashuri rrjedhin trurit njerëzor dhe tru i vogël. Si rezultat, shpesh shtimi pacienti të dhimbjes mund të përjetojnë dhimbje koke të rënda, si dhe sulmeve në rritje të marramendje dhe tringëllimë në veshët.

Në sëmundje veçanërisht të rënda pacient i tillë mund edhe të humbë vetëdijen. Probabilitet veçanërisht e lartë e ngjarjeve të tilla, duke e kthyer njeriun kreu në asnjë drejtim.
Gjithashtu, pacientët vini re - fytit supe dorën mpirë - e çuditshme si ajo mund të tingëllojë, por arsyeja për këtë është edhe fajtor i osteokondroza qafës së mitrës.

Shkaqet


Arsyet kryesore që provokojnë zhvillimin e procesit patologjik në rruaza të qafës së mitrës mund të trajtohen si lëvizjet e konsistencës kreu i natyrës që të shpeshta dhe të zgjatur praninë në një pozicion të palëvizshëm (të tilla si puna në një monitor kompjuteri ose kontrollin e largët e ndonjë mekanizmi), është "amulli".

Vetëm një nga arsyet për këtë proces të ndryshimeve mund të jenë të natyrës shkatërruese e kërc. Deformim i tillë shkakton depozitat kripë dhe përkeqësimin e aftësisë për disqe amortizimit të vendosura në mes rruaza. Kërc gradualisht bëhet më pak elastike dhe elastike, kështu që barra të dëmtojë atë, dhe personi ndjen dhimbje.
I tërë procesi i sëmundjes është përgjithësisht ndryshime komplekse që prekin tërë trupin e njeriut. Në fazën fillestare të sëmundjes pacient ndryshon gjakun dhe rrit nivelet e kripës në gjak, si dhe një substance limfatik. Pastaj, kripa e tepruar e mediave të lëngshme merr në muskujve dhe indeve kërc, dhe kanë kripë pak arsimit depozituar në vendet më të rrezikuara.

Osteokondroza e shpinë qafës së mitrës, si shumë sëmundje të tjera të ngjashme mund të jetë një pauzë të vogël, në qoftë se ushtrimi rregullisht. Pas ushtrimit të mjaftueshme të kompensojë për proceset patologjike nga tretje kripë tepërt. Në qoftë se ushtrimi i rregullt jashtë rutinë e përditshme e pacientit, në vende më pak aktivitet nën stagnimit fillon depozitimin e kripë tepërt.
Dhe substanca të dëmshme mund të depozitohen jo vetëm në qafë, por edhe në veshka ose fshikëz. Rastet kur sëmundje degjenerative disk në zonën e qafës së mitrës të shoqëruara me kripë tepërt dhe organe të tjera të brendshme.

Trajtim


Trajtimi i sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk - varet nga faza e sëmundjes dhe foto e përgjithshme klinike të pacientit. Për më tepër, duhet theksuar se vetëm fazat e para të sëmundjes mund të eliminohen plotësisht. Dhe në rastin e drejtimin dhe të vjetëruar procesin ne mund të flasim vetëm për heqjen e dhimbjes më të madhe dhe siguron rehati të pacientit të jetë e mundur në rrjedhën e jetës së përditshme. Vetëm kurs të plotë të trajtimeve mund të parandaluar përkeqësimin e osteoarthritis dhe lehtësimin e shpinë nga disa ndryshime shkatërruese.

Në botën e sotme, problemi përfshin dy lloje të trajtimit: konservative ose operative. Natyra komplekse e masave të trajtimit konservativ zakonisht janë shumë metodat e mjekësisë alternative, të tilla si akupunkturë dhe fizioterapi. Konsiderohet trajtim më të favorshëm nga pharmacopuncture terapi vakum dhe metodat beninje të terapisë manuale. E njëjta gjë vlen edhe trajtimin me lazer ose mahnytopunkturы elektrike stimulimit.
Në disa raste veçanërisht të vështira, trajtimi mund të kryhet nga operacioni. Ky ndikim është i vështirë dhe përfshin një periudhë të gjatë të rimëkëmbjes. Manipulimet e tilla kryhen vetëm në një klinikë spitalore, trajnimit mjeku. Periudha e plotë të rimëkëmbjes do të zgjasë rreth një vit.

Si trajtime konservative dhe kirurgjikale mund të shkaktojnë përkeqësimin e parë me të cilën dhimbja intensifikuar. Kështu, sistemi muskuloz, të përgjegjshëm për efekt terapeutik. Së pari, të zvogëlojë dhimbjen manifestime drogë specifike anestezion. Dhe pastaj është e mjaftueshme, fizioterapi apo grup i ushtrimeve të thjeshta. Në mënyrë tipike, trajtimin e osteoarthritis - një proces i gjatë dhe kompleks, në të cilat suksesi varet nga durimi i pacientit, vullnetit të tij për fitoren mbi sëmundjen, durim dhe zbatimin rigoroz të të gjitha rekomandimeve të mjekut tuaj.

Efekti i mirë i trajtimit të sëmundjeve degjenerative disk të shpinë qafës së mitrës jep acupressure + me sesione akupunkturë duhet të kryhet të paktën 7 herë. Efekti i këtij trajtimi nuk do të bëjë një pritje të gjatë, aq më mirë zakonisht nuk sjellin sëmundje në një masë ekstreme.


Parandalim


Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve ose të zvogëlojë manifestimin e tij secili duhet të kryejë një numër hapash të thjeshtë që do të ndihmojë të zvogëlojë ngarkesën në shpinë dhe të sigurojë një shërbim të paçmuar për qenien tuaj.
Së pari, gjithmonë shikojnë sjellje tuaj dhe për të mbajtur tuaj të drejtë mbrapa. Gjithmonë të përpiqemi për të shmangur lëvizjet e papritur të tilla si hedhje dhe bie dhe nuk kthehen shumë shpejt. Ndryshoni pozicionin tuaj shpesh, dhe nëse puna përfshin qëndrim të gjatë në një pozicion, të përpiqemi të gjejmë kohë për një fizkultminutki pak. Mos harroni, ndërsa ju fle është e nevojshme për të siguruar maksimumin kurriz rehati më të mirë në qoftë se dyshek në shtrat do të përsërisë kthesa e saj natyrore (dyshek i përshtatshëm me efekt ortopedike).

Së dyti, të merrni ndonjë ushtrim, sepse ushtrimi është parandalimi më i mirë i osteoarthritis. Megjithatë, mos harroni se klasa nuk duhet të jetë shumë e rëndë dhe vыmatыvayuschymy më të mirë për të ndaluar në një ushtrim të thjeshtë në mëngjes dhe në mbrëmje. A nuk heqë barrën shumë e rëndë. Në frontin e Sport Aktivitetet sigurt për të ngrohtë deri të ngrohtë deri muskujt.
Së treti, i kushtoj vëmendje të veçantë për forcimin e përgjithshëm të trupit. Rregullisht zakalyvaytes, më shumë shëtitje në ajër të pastër dhe të shkoni për një dietë të ekuilibruar. Ndihmë e shkëlqyer në këtë çështje douches. Vetëm të shmangur bllokimet e trafikut dhe nervore hequr qafe zakone të këqija.

Mos harroni se dhimbje të ulët mbrapa është më e lehtë për të parandaluar se kurë, kështu që të marrë kohë dhe përpjekje për shëndetin e tyre.