Plyusnevaya thyerje shpesh të ekspozuar kockave


Më të lëndimit të zakonshme këmbë të tilla si një kockë të thyer metatarsal. Shkaku më i zakonshëm i lëndimit të tillë, bëhet ngarkesë të fortë fizike dhe sportive, objekti i rëndë bie mbi këmbë ose një goditje të fortë, kërcejnë apo rënies nga aksidentet lartësi osteoporozën.

Një kockë e thyer e këmbës është klasifikuar në dy lloje - lodhjes dhe traumatike.
Varësisht nga lloji dhe simptoma të ndryshme dhe trajtim të mëvonshëm.
Thyerje traumatik më shpesh shkaktohet nga një goditje e drejtpërdrejtë apo këmbë podvertыvanyem. Këto fraktura mund të jenë të dyja të hapura dhe të mbyllura, me ose pa zhvendosje. Kur e hapur, fragmente kockave plagosë indet përreth, duke përfshirë lëkurë. Cili është rreziku i komplikimeve të tilla si hit infeksionit.


Nëse kockat dëmit me zhvendosjen e kockave fragmente ndryshime anatomike pozitë, duke rezultuar në një trajtim më të ndërlikuar.
Thyerje Ustalostnыmy shpesh vuajnë atletë - lëndim i tillë ndodh nën ngarkesa zgjatur përsëritura. Kjo mund edhe të veshur këpucë të pakëndshme. Pavarësisht nga fakti se ky lëndim nuk është frakturë në kuptimin tradicional të fjalës - një çarje në një kockë metatarsal, ajo nuk mund të injorohet. Mungesa e trajtimit të duhur do të rezultojë në dhimbje kronike dhe përsëritje.

Simptomat dhe shenjat


Simptomat e traumave dhe lodhje, ose siç është quajtur, Mbështetësi, thyerje të ndryshojnë. Pasi traumatik karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:

 • kocka thyen me kriza;

 • dukuri e simptomave dhimbje pas lëndimit;

 • reduktimin vizualisht dukshme e gishtit ose të ndryshojë pozicionin e saj;

 • ënjtje dhe hematoma janë shpesh vetëm ditën e ardhshme.


 • Për më lodhjes karakterizohet nga:

 • dhimbje gjatë ushtrimit, veçanërisht drejtimin. Shumica e kësaj dhimbje është në pushim, por duket përsëri me aktivitet në rritje;

 • dhimbje lokalizuar në faqen e dëmtimit;

 • ënjtje në lëndim pa hematoma.


 • Nëse keni qenë të diagnostikuar me simptomat e lodhje thyerje, për të vizituar një mjek sa më shpejt të jetë e mundur . Kur simptomat e viktimës traumatike thyerje e nevojshme emergjente dhe apel urgjent për specialist.

  Ndihma e parë


  Nëse ekziston dyshimi më i vogël i thyerje të këmbës, viktima duhet të jepet ndihma e parë dhe të japë në spital për shkak të kësaj traume vetëm të marrë atë, ka shumë të ngjarë, thjesht nuk mund.

  Si për të ndihmuar viktimën? Para së gjithash, është e nevojshme për të dhënë ilaçe dhimbje. Një person duhet të sigurojnë paqe të plotë të mendjes, këmbën e prekur nuk mund të merrni vetëm, por mbështeten. Këmba e dëmtuar duhet të besueshme të rregulluar, i cili është mbivendosur gomë. Nëse dora ka përshtatje të veçantë, bordi i përshtatshëm konvencionale për t'u ngritur në këmbë në vendin e lëndimit. Nëse është e mundur, ju duhet gjithashtu të bllokoj këmbën në kyçin e këmbës.

  Të gjithë manipulimi duhet të jetë jashtëzakonisht me kujdes duke forcuar rrezikun e lëndimit. Para se lëndimi mund të aplikojnë akull për 10 minuta çdo orë e gjysmë për lehtësimin e ënjtje dhe për të zvogëluar dhimbjet.

  Çfarë trajtimi është caktuar


  Për vendosjen e më të saktë traumatologist mjek diagnoza së pari të gjeni një viktimë nën cilat kushte kishte dëmtime - vendi ra goditje, forca me të cilën ajo ishte mekanizmi i lëndimit. Simptoma të ngjashme të ketë një frakturë dhe trauma të tilla si këmbë dhe këmbë sprains bruised.
  Atëherë traumatologist do të shqyrtojë këmbën të lënduar, atëherë pacienti do të jetë në zyrën e inspektimit X-ray. Bazuar në eshtra image metatarsal dhe të dhënave të marra nga mjeku pacientit përfundon natyrën e thyerje dhe të emërojë trajtim të mëtejshëm.

  Nëse kockave dëme metatarsal kryer pa immobilization paragjykim suva, qëllimi i të cilit - për të siguruar maksimumin qetësi dëmtuar këmbën, duke mbrojtur kockave dëmtuar të zhvendoset.
  Nëse një mjek të vogël ndryshim shpenzon reposition kockave dëmtuar metatarsal, dhe pastaj të vendosë të hedhura apo splints.
  Nëse ka tërthor apo thyerje zhdrejtë me zhvendosje të rëndësishme, mjeku përshkruan operacionin, gjatë së cilës të gjitha fragmentet e kockave do të vihet në vend dhe të mbyllur pjatë dhe vida. Në këtë rast, të hedhura nuk është imponuar për shkak të kockave dëmtuar sigurt montuar. Përveç pacientit lejohet një hap të vogël në thembër .

  Edhe në raste të tilla, një mjek mund të emërohet fiksim perkutan përdorur hala. Gjatë kësaj procedure, mjeku fillimisht të zvogëlojë një mbeturinat në vend, dhe pastaj duke përdorur hala fixes dëmtuar kockave metatarsal në drejtime të ndryshme. Aktualisht, kjo metodë është konsideruar më të popullarizuar. Çfarë nuk është për t'u habitur - ajo nuk kërkon një operacion, praktikisht nuk lë mbetje në lëkurë. Pas procedurës është aplikuar hedhura. Nuk është në këtë proces dhe të metat e saj - në fund të spokes janë mbi sipërfaqen e lëkurës, e cila shkakton një numër të inconveniences.

  Kur diagnoza e lodhje thyerje, në të cilin rast gips nuk është e imponuar. Në këtë rast është e rekomanduar për të minimizuar barrën mbi këmbë të sëmurë, duke përfshirë këmbë. Gjithashtu, mjeku do të rekomandojë insoles ortopedike për të ndihmuar të hequr tendosje të panevojshme mbi lëndimit.
  Në të gjitha rastet, vendosjen e hedhura veshur gjatë përcaktohet nga një mjek . Xhiruar atë që më parë nuk është e rekomanduar - kjo mund të çojë në disa komplikime të ashpërsi të ndryshme, duke përfshirë nesrastanyyu në thyerje.

  Komplikimet pas trajtimit


  Ashtu si çdo thyerje tjetër, frakturë e këmbës mund të shkaktojë një numër të komplikimeve. Para së gjithash, kjo gjë e shëmtuar këmbë ashpërsia ndryshme, e cila çon në kufizimin e lëvizshmërisë dhe, në përputhje me rrethanat, shqetësim, ndërsa veshur këpucë. Një nga ndërlikimet më të zakonshme - dhimbje kronike në vendin e lëndimit. Gjithashtu në lidhje eshtra të thyer mund të Arthrosis. Dhe në rastin e thyerje me zhvendosje këndore gjë e shëmtuar mund të ndodhë në qoftë se ju nuk keni nevojë për korrigjim është bërë mbeturinat. Nëse nuk thyerje të rritet me kalimin e kohës, komplikimet e tilla trajtohen metodë kirurgjikale.


  Vidnovlyuyemosya pas lëndimit


  Pas x-rrezet tregojnë se frakturë në fund u bashkuan, mjeku do të ecësh mbi këmbën e dëmtuar. Shpesh ajo është jo më herët se gjashtë javë. Është e rëndësishme për dozë ngarkesën - hera e parë që ajo është më e mirë për të ecur, thjesht shkelën në thembra, gradualisht duke rritur ngarkesën në tërë këmbë. Gjithashtu, mjeku do t'ju tregojë një sërë ushtrimesh për të ndihmuar në rivendosjen e funksionit motorike të këmbëve. Nëse keni dhimbje çdo ushtrim duhet të ndalet.

  Më të mirë not shtesë rehabilitimi - ajo ndihmon me stres minimal në mënyrë më efektive të restauruar të gjitha funksionet këmbët. Gjithashtu, pacienti mund të përshkruhen terapi stërvitje, masazh dhe trajtime të ndryshme të fizioterapi.
  Shërim të plotë zakonisht zhvillohet një muaj pas largimit të hedhura. Gjatë kësaj kohe kockave është e njëjtë forta, muskujt ende atrofizuar dhe rivendosjen e funksionin e tyre. Për të forcuar kockat brenda janë të këshilluar që të marrin vitamina të veçanta, jo vetëm gjatë trajtimit dhe rehabilitimit, por edhe në të ardhmen.