Dhimbje të nervit shiatik


Radiculitis (Radiculopathy) - një sëmundje e sistemit nervor periferik, i cili ndikon në rrënjët nervore të palcës kurrizore. Për lokalizimin lezione dallojë format e ndryshme të nervit shiatik. Më shpesh diagnostikuar dhimbje të nervit shiatik, në të cilën procesi patologjik përfshirë mesit dhe rrënjët sakrale nervore.
Në shumicën e rasteve patologji është personazhi dyskohennyy (dyskohennyy dhimbje të nervit shiatik) se i ka hequr në fytyrë sciatic disk smestyvshymsya nervore si një zgjatje apo hernie intervertebral. Në raste të tjera, patologji mund të shoqërohet me një nervore hequr në fytyrë mbaresa rruaza (nervit shiatik compression).


Shkaqet e nervit shiatik:

 • mosfunksionim të rrënjëve kurrizore, të vendosura në shpinë;

 • crashes këmbimit në të cilën një akumulimin e depozitave kripë dhe formimin e osteophytes;

 • ndërprerje endokrine dhe inflamacion që shkakton ënjtje në indet përreth mesit;

 • lezione traumatike të rajonit mesit;

 • disk degjenerative intervertebral transformimi degjenerative;

 • peshë të rëndë mbi shpinë të tij;

 • mënyrë jetese i ulur;

 • hipotermi.


 • Simptomet e nervit shiatik


  Radiculitis kjo lokalizimi mund të ndodhë në formë akute ose kronike. Në formën kronike ka rëndim fazën e kohëzgjatjes varion, shpesh - 2-3 javë.
  Simptomë kryesor i patologji - dhimbje prapa që përhapet përgjatë këmbëve. Në mënyrë tipike, dhimbje të ndodhë papritmas, shpesh në kthesën e gabuar, anim. Karakteri i Pain - mprehta, shoots gjemba. Njeriu është kështu vështirë për të të jetë në gjendje për të ecur.

  Në disa raste humbi këmbët ndjeshmëri në të njëjtën kohë mund të ketë dobësi në muskuj. Shpesh ka ankesa mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi djegie. Me kohë të shqetësuar indeve trofik dhe lëkurës në prapa dhe dhimbje këmbë ulëta zbehet, bëhet e thatë dhe me luspa.

  Si për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik?


  Trajtimi i nervit shiatik është caktuar në varësi të shkakut dhe ashpërsia e procesit. Terapia e barnave mund të përfshijnë:

 • anesthetics;

 • Bllokada novokaina;

 • Vitamina B;

 • Përgatitjet irritues;

 • Fondet që stimulon metabolizmin dhe aktivizuar funksionet mbrojtëse dhe rigjeneruese të trupit;

 • droga Anticholinergic.


 • Reumatizmi, shkaktuar nga ndryshimet degjenerative e shpinë, duke treguar fizioterapi, që shtrihen, masazh, ushtrime terapeutike. Kur disk roll dhe progresi i rrënjëve simptomat compression emëruar kirurgji.