Shkakton dëme në indet e muskujve


Drejtimin, duke ecur, duke kërcyer, duke kërcyer, duke nisur, hiking - Çfarë është e zakonshme në të gjithë këtë? Secila nga këto mund të shkaktojë dëme në indet e muskujve dhe nyjeve të këmbëve dhe këmbët. Në një kockat këmbë njerëzore 28. Bone përbëhet nga 7 eshtra thonjëve, kockat Paw 5 dhe 14 falangave, të cilat janë struktura kocka e gishtave. Cilat janë shkaqet e dëmtimit të indeve të muskujve?
Aftësia jonë për të dalë, bilanc, ecin në mënyrë aktive dhe të bëjë atë që na pëlqen, varet nga ky organ. Gjunjë, këmbëve dhe këmbët të sigurojë mbështetje të fortë të kërkuara për pozitën vertikale të strehimit. Por në këtë pjesë të trupit më shpesh duhet të vuajnë nga rënia fatkeq apo këpucë të pakëndshme. Kyçin e këmbës ndrydhje - një nga plagët më të zakonshme. Ulje pas hedhur mbi një pengesë në njërën anë e këmbë, duke ecur përgjatë rrugës loosened, gurët mund të shkaktojnë që shtrihen nga kyçin e këmbës traumave të përbashkët dhe të muskujve të atyre që veprojnë në këmbë dhe këmbë.Muskujt dhe indet e muskujve në këmbët më të ulët sidomos kur ngjeshur dislokimit këmbë. Për fat të keq, shkaku është shpesh nuk identifikohet në diagnozën. Kërcimtarë dhe gjimnastët kryejnë lëvizje të ndërlikuara, duke balancuar në këmbët e tij. Në këtë kohë i përfshirë përpjekjet e përbashkëta të muskujt e këmbëve dhe këmbët, mbi forcën dhe fleksibilitetin lëvizjet e të cilit varet aktivitet. Në të njëjtën kohë, këto lëvizje mund të shkaktojë dëme muskujve. Njerëzit të cilët janë të angazhuar profesionalisht në drejtimin dhe ecje, muskujt këmbë dhe këmbët janë shumë aktive. Po, basketbollit dhe tenisit lojtarët shpesh kërcejnë, lojtarë futbolli, dhe baseball kandiduar të shpejtë, goditi këmbët topin, papritmas të fillojë dhe të ndaluar të vendoset shpejt në terren në muskujt e tyre efekt negativ është sipërfaqe të pabarabartë dhe të buta,


Nuk janë sportet në të cilat ajo mobilizuar pjesën e poshtme të këmbëve dhe muskujve indeve të. Kështu, skiatorë kalojnë një kohë të gjatë në këpucë të veçantë që i jep këmbët për të lëvizur lirisht, sidomos gjatë prejardhje nga mali. Kjo këpucë banesë mund të çojë në pikat e tensionit në këmbët më të ulët. Jo vetëm në lëvizjet e atletikë dhe valle në përfundimin shkakton dëme në këmbë dhe këmbë muskujt. Nëse ju i vishni këpucë takë të lartë me këpucë me majë të ngushtë vuri ose muskujt më të mëdha të ri tensionuar edhe për një periudhë të shkurtër. Këpucë gabuar ndikon negativisht muskujt e ulët këmbë, kyçin e këmbës dhe këmbë. Mbështetje e mirë e ekstremiteteve të ulëta është e nevojshme për funksionimin normal të gju, hip dhe shpinë.


Këmbët - baza e sjellje vertikale. Pa marrë parasysh atë që ju bëni, ju duhet të kuptojnë rëndësinë e këtij fondacioni për të reduktuar yyazytsirnist dëmtuar muskujt e këmbë, hips dhe prapa. Gastrocnemius kyçin e këmbës muskujve jep formën e saj. Ka dy kokat (dhe barkushe), të cilët zënë V. ulët këmbë. Në krye të muskujve bashkangjitur femuri, atëherë ajo kalon gju të përbashkët dhe të lidh me një muskul të vetme. Nën ajo është e bashkangjitur në pjesën e prapme të pesë nëpërmjet pjezë Akilit. Kjo muskujve këmbë shtendos dhe ndihmon bëj gju kur këmba nuk të mbështetur peshën e trupit.


Pikët tensionit të ndodhë në muskujt viç nga overtraining. Dancers (sidomos balerinë që kalojnë një kohë të gjatë në një këmbë ngritur) rrezik për të fituar pikë në këtë tensioni i muskujve. E njëjta gjë është e vërtetë për gratë që ecin në këpucë me takë të lartë. Notonin dhe zhytësit mund të zhvillojë tension pikë nxjerrë nga pozita e këmbët e tyre. Problemet mund të çojë dhe lëvizjet e tjera, në të cilat këmbë është në një gjendje të tensionuar (për shembull, kur ngjitje përpjetë ose duke ecur në sipërfaqe të pabarabartë). Në qoftë se vendi juaj biçikletë është e vendosur shumë të ulët, muskujt viç gjithashtu perenapruzhuyutsya që mund të çojë në dhimbje. Lëvizshmëri të ulët dhe qarkullim të dobët të gjakut të kontribuojë gjithashtu për këtë.


Nëse ka disa pika të tensionit në muskujt viç, shpesh duke pasur dhimbje në viçat. Në disa raste, dhimbja mund të përhapet në anën e pasme të përbashkët gju. Pikët stresi nuk shkakton kufizime të konsiderueshme në lëvizje ose dobësi në muskuj. Megjithatë, mund të ketë vështirësi në dëshirën për të shpjegoj plotësisht përbashkët gju kur këmbë është në një pozitë të kërrusur. Që muskujve gastrocnemius ka dy kokat për të identifikuar ato grupe tendosur dhe tensionit pikë duhet hetim të dyja. Uluni në dysheme, tërheq këmbën përpara dhe bëj atë në gju. Këmba duhet të jetë i qetë shtrirë në dysheme. Ju mund të uleni në divan dhe të vënë këmbën e tij në bazë ose tryezë e ulët. Nëse jeni duke punuar në këmbë të djathtë, mbani dorën tuaj të djathtë mbi kokën e muskujve në pjesën e jashtme, dhe u largua - për kokë në brendësi. Punojnë me kokat e alternuar,


Namatsayte mbrapa anën pesë. Nuk është vetëm tendons trasha dhe të forta të trupit - Akilit. Proschupayte atë deri në mes të kyçin e këmbës. Ju do të gjeni një vend ku pjezë ngurta butë shkon në muskul. Mbani promatsuvaty në pjesën e prapme të gju dhe të shohim grupe të vështira të muskujve dhe vendin e dhimbshme. Gjetja e tyre, të përdorin gishtat e një gomë laps apo ndonjë objekt tjetër të shtypni pikën e tensionit. Ju do të duhet të punojnë shumë - disa herë në ditë dhe një ditë për t'u çlodhur muskujt. Pas çdo sesion të nevojshme relaksim shtrihen.


Shtrihen 1
Vendos një nivel në mënyrë që thembra ishte varur poshtë. Gju, valle, drejtimin, ulje në frontin e këmbë. Rreziku fitojnë njerëzit e tyre vallëzimi në një dysheme rrëshqitshëm ose në këmbë në akull, e drejtuar në shtigjet e pyjeve dhe sipërfaqeve të pabarabartë. Problemet mund të ndodhë dhe në patinazh dhe ski në qoftë se kocka nuk marrin mbështetjen e duhur. Në thelb dhimbje dalin Akilit gilcë dhe në kyçin e këmbës përmes pikave të tensionit në muskujt e pjesës së poshtme (brendësi të këmbëve).