Radiculitis mbrapa dhe të Drejtat e shpinë


Çfarë është dhimbje të nervit shiatik (me klasifikimin e ri - dorsopatiya) dhe shkaqet e tij rrënjësore? Përkthyer nga emri latin i sëmundjes do të thotë rrënjët inflamacion i nerva kurrizore. Kjo është për shkak të ndryshimeve patologjike në shpinë, veçanërisht osteokondroza. Fakti që ky disk intervertebral sëmundje, ofron fleksibilitet dhe elasticitetin e shpinë tonë, humbet të ushqyerit. Përfundimisht ai bëhet më e hollë deri në fund humbet lëngu - dhe është kockëzim saj. Distanca në mes rruaza është reduktuar, dhe u ngushtua edhe vrimë intervertebral, të cilat janë rrënjët nervore, të cilat janë tufa e fibrave nervore. Si rezultat i këtyre ndryshimeve, ngjeshja e rrënjët nervore janë të ekspozuar dhe të përflakur. Le të flasim për nenin nervit shiatik mbrapa dhe shpinë njeriu.


Shumica e njerëzve priren për të nervit shiatik profesioni i të cilit shoqëruar me rritjen e ngarkesës në shpinë, duke përfshirë ngarkues, minatorë, dentistëve dhe atletët profesionistë. Përveç kësaj, rreziku - shoferët, kamionë dhe personat e punës mendore, kalojnë ditë të tëra në kompjuter. Por nëse punëtorët njohuri shpesh shkoni në yoga ose qigongun, të mbështetur trupin e dobishme aktivitetet tuaja fizike, të shkojnë në vendpushimet ku ju mund të notosh dhe rivendosjen shpinë, shoferët, kamionë dhe njerëzit punojnë shumë në miniera, vite mund të vuajnë nga osteoarthritis në të rënda, durojnë dhimbjen, pi qetësues, ju lutem dhe të shkatërrojë shpinë tuaj.


Një punë e tillë është i kompletuar me një qëndrim mospërfillës ndaj shpinë, plus heqjen e peshave, stresi, hipotermi, infeksionit, çrregullime metabolike - një recetë për dhimbje të nervit shiatik. Tipari kryesor i nervit shiatik është i fortë dhe i zgjuar, e cila është një lloj sinjal SOS nga shpinë të njeriut. Ajo mbulon jo vetëm rajonin vuaj nervore të, por të gjithë zonën e innervation saj. Në nervit shiatik masive ndërgjegjes duhet të ndodhë në pjesën e prapme. Ne nguten për të zhgënjej, dhimbje të nervit shiatik mund të ndodhë në çdo shpinë të njeriut - të qafës së mitrës, torakale, mesit apo sakrale. Në çdo rast ka simptomat e veta, kështu që duhet të klasifikojë dhe të diagnostikojnë sëmundjen vetëm mund të specializuara. Dhimbje të nervit shiatik qafës - dhimbje ndodh në qafë dhe në kokë, me çdo lëvizje të kokës vetëm rritet. Në raste të rënda, një person mund të përkeqësohet dëgjimi, i trullosur dhe ecje i pasigurt duket se për shkak të kalimit të arterieve të qafës së mitrës kurrizor që furnizojnë me gjak të strukturës trurit përgjegjëse për koordinimin.


Qafa dhe shpatull dhimbje të nervit shiatik karakterizohet zakonisht nga dalja e një dhimbje të mprehtë në supet, qafën dhe duart. Në radiculitis kraharorit janë sulmet e dhimbje të forta që kufizon nëse gjoks, dhe çdo frymë thellë sjell një të ri "backache". Dhimbje të nervit shiatik - më popullor "modifikimin" e sëmundjes. Kur është e pamundur për njeriun nuk është vetëm të bëj apo të shpjegoj, por ecin ose të ulen për shkak të intensive dhe "qitjes" e dhimbjes. Ajo rritet me lëvizjen, kollitjes, teshtitjes dhe mund të japin rrjedhën e nervore sciatic në një ose të dyja këmbët. Simptoma të tjera përfshijnë: dobësi e muskujve, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash.


Diagnoza fillon me pacientët nervit shiatik dhe historinë e hartimit. Për këtë qëllim manual kryer (me dorë) dhe teste neurologjike për të përcaktuar gjendjen e tonin e muskujve, vendndodhjen e zonave sëmundje dhe shkallën e ndjeshmërisë. Megjithatë, mjeku nuk mund gjithmonë të diagnostikojnë "ishias", duke mos përjashtuar sëmundjet e mundshme të organeve të brendshme. Për shembull, pyelonephritis (inflamacion i veshkave), karakterizohet nga dhimbje, që është mjaft e ngjashme me dhimbjet e radiculitis. Përveç kësaj, probleme të zemrës (deri në një sulm në zemër) mund të prodhojë dhimbje në njeriun kraharorit shpinë. Kjo nuk është një listë të plotë të features. Pra, mos u habitni se dhimbje prapa që mund të jetë studime që nuk janë të lidhura me shpinë: të gjakut dhe urinës teste përgjithësi, EKG, ultratinguj e organeve të brendshme dhe mbrapa.


Nëse çështja është ende në veshkat, zemra apo traktin gastrointestinal, për diagnostikimin e saktë të shkaqeve të nervit shiatik nuk mund ta bëjë pa shpinë X-ray, tomography llogaritur, dhe rezonancë magnetike, e cila lejon më të saktë të përcaktuar fazën e nervit shiatik dhe përjashtojnë praninë e ose tumoret hernie intervertebral. Trajtimi në dhimbje të nervit shiatik akute kërkojnë pjesa tjetër shtrat kohëzgjatja përcaktohet nga mjeku. Është e rëndësishme për të përdorur shtrat, raporti ndryshme optimal të ngurtësinë dhe butësi në të njëjtën kohë. Këto prona kanë dyshekë të veçanta që janë shitur në dyqanet e pajisjeve mjekësore.


Një dyshek të tilla për kurrizin ju lejon të shpërndani peshën e personit gjatë gjumit dhe mbështet një gamë të pozitës anatomike normale gjatë gjithë natës. Përveç kësaj, faza akute është e rëndësishme për të siguruar shpinë pronës prekur. Për këtë qëllim, mjeku mund të jetë e vështirë veshur për fiksimin e korse mesit, të cilat gjithashtu mund të blihen në dyqanet e pajisjeve mjekësore. Në mënyrë që të lehtësojë dhimbje dhe inflamacion të përshkruajnë fizioterapi (rrezatimit ultravjollcë, rryma Bernard, UHF, elektroforeza e prozerina, lazer). Mpirë në të njëjtën kohë të ndihmojë të shërohen shpinë lejuar seanca akupunkturë.