Hershme komplikimet postoperative plagë


Komplikimet postoperative plagë të shkaktuara nga faktorët endogjene dhe ekzogjene dhe endogjen, përfshijnë gjendjen e sistemit imunitar të njeriut dhe microflora saj zorrëve. Nga faktorë ekzogjenë përfshijnë higjienës, mjedisit mjedisi, fizike dhe kimike. Barrierat kryesore Plagët postoperative janë ata që bllokojnë depërtimin e patogjenëve përmes mukozës dhe membranat lëkurës. Kur ka një autopsi kirurgjikale dhe shkelur integritetin e lëkurës fillon të përkeqësohet pengesë kimike të cilat mund të kufizojnë kolonizimin e patogjeneve të lëkurës dhe në këtë mënyrë tradhtuar microflora normale të lëkurës.


Pas operacionit, nuk ka qarkullim të dobët, e cila zvogëlon rezistencën e indeve ndaj organizmave. Komplikimet e para të plagët postoperative, janë në formë të siromy, fistulat pe, skajet divergjencë e plagët, ekzemë plagët, depërtoj, hematoma dhe gjakderdhje. Gjakderdhje mund të zhvillohet në koagulimit të gjakut, kur rrëshqet pe nga anije dhe gjatë hemostasis gjatë operacionit, si dhe procesi i hemostasis, të reduktohet në formimin e trombociteve trombo. Filloi gjakderdhje mund të ndalet me të gjitha mjetet e njohura dhe të ndaluar transmetimin e gjakut duke përdorur agjentët Hemostatic, lyhaturyrovanyya, tamponade ose duke përdorur të ftohtë në sipërfaqe plagë. Ne e dimë se hematoma formuar në indet nga gjaku, i cili vjen nga një anije gjakderdhje, hematoma mund të shpërndajë kur të ekspozuar ndaj nxehtësisë dhe është përdorur rrezatimin ultraviolet, dhe hematoma mund të hiqet duke përdorur kirurgji apo birë. Infiltrimi mund të zhvillohet, duke çuar në eksudate indeve depërtim në 8-10 cm nga buzë e plagës dhe shkaktojnë plagë mund të infektohen dhe në këtë mënyrë nuk ka trauma nënlëkurës yndyrë dhe të fillojnë të formojnë hematoma dhe zonë nekrotike.


Në rastin kur sjellja kullimit joadekuat i plagës në njerëzit me mbipeshë është një rrezik i madh i infeksionit të plagëve. Në mënyrë tipike, komplikimet klinike të plagët postoperative paraqiten në ditën e dytë pas operacionit, dhe në fazat e hershme të infeksionit fillon plagët, ënjtje, dhimbje, skuqje skajet e plagëve.

Hershme komplikimet postoperative plagë manifestuar në formën e etheve, pacienti duket gojën e thatë, të përzier dhe marramendje dhe shëndetin e keq të përgjithshëm, dhe plagë fillon të kalbet. Qelbëzim i plagës ndodh, si dhe infiltrimit, por ajo është shumë më e theksuar, dhe të gjitha parametrat klinike shfaqen tashmë në ditën e parë, pastaj të fillojë për të përparuar dhe, terapi kur nuk kryhet mund të zhvillojnë sepsë. Kur një plagë zahnyvala duhet të hiqni sutures shpërndarë skajet e plagës, të pastruar plagën dhe vihet në kullimit plehut organik. Hershme komplikime postoperative plagë mund të shkaktojë эventratsyyu ose trupin fryrë nëpër sipërfaqe plagë, kjo mund të ndodhë pas përkeqësimit rigjenerimin e indeve të shkaktuara nga lodhje, vitaminë mangësi, anemi dhe hypoproteinemia. Gjithashtu shkaktarë эventratsyy mund të mos jetë e mjaftueshme seams forta qepur, indeve qelbëzim, si dhe rritje të gjatë dhe të mprehtë në presionin e barkut të shkaktuara nga kollitjes, të vjella ose bloating.


Hershme komplikime postoperative plagë mund të shkaktohet эventratsyey vërtetë apo эvystseratsyey, karakterizohet nga lirimin e organeve të brendshme jashtë murit të barkut. Kjo është për shkak të presionit të mprehtë Rritja vnutrybryushynnoho dhe kështu fillojnë të ndryshojnë plagët avantazh dhe me këtë plagë mund të merrni organet e brendshme, të cilat mund të shkaktojnë inflamacion të tyre, nekrozë, peritonit dhe pengim zorrëve. Në këtë rast është e nevojshme për të mbuluar plagën me një salcë sterile, e cila është lagur zgjidhje antiseptik. Nëse një gjë e tillë ka ndodhur pikërisht në sallën e operacionit, atëherë jepni anestezi pacientit përgjithshme, dhe të gjithë fushën, si organet ra trajtohen me zgjidhje antiseptik. Pastaj të gjithë ranë organet plagë edges dhe për të reduktuar një suva të ngarkuar ose qepje material, dhe pastaj të gjithë të ngarkuar me një fashë të shtrënguar, në këtë rast, pacienti nuk duhet të merrni deri për të paktën 2 javë.


Si rezultat i një procesi inflamator, fillon të zhvillohet postoperativ gyp mbresë lyhaturnыy, dhe fillon të qëndrojë purulent shkarkimin lëngshëm. E gjithë kjo është për shkak të materialit të dobët qepje nuk mbahet rozsmoktavsya apo origjinalitet të materialit qepje. Në këtë rast, materiali qepje është formuar rreth abscesit, i cili në çdo kohë mund të shfaqet në mbresë postoperative. Me fistulat lak mund të lirohet nga copa plehut e fije, dhe në rastet kur ka fistulat të shumta, ju duhet të mbani funksionimin e heqje mbresë postoperative, së bashku me progresin svyschevыm dhe kur pe është hequr, plaga fillon të shërohet shpejt.


Gjatë operacionit mund të kalohet kapilarët limfatike për shkak limfatike fillon të mblidhen në dëmtimit të dhëmbëve mes aponeurosis dhe nënlëkurës yndyrë dhe gjëra të tilla ndodhin veçanërisht në njerëzit e dhjamosur, kur zgavrat e mëdha janë formuar në mes të indeve dhe plagë ka qenë duke vepruar kashte me ngjyrë të lëngshme. Trajtimi siromy shumë e thjeshtë, ju duhet të hiqni atë në mënyrë të përsëritur dhe ndarja e ndalesa të arsimit. Të gjitha komplikimet e para të plagëve postoperative shoqëruar nga sindroma dhimbje, personi ka pagjumësi, psikikë shqetësuar dhe mund të kërkojë reoperation. Çdo komplikime pas operacionit duhet eliminuar fazat e hershme të zhvillimit të tyre, ose mund të ndodhë vdekjen pakthyeshëm fund.