Këputje e shpretkës


Shpretkës është një organ i trupit të njeriut rastësishëm. E vendosur në anën e majtë nën brinjë. Shumë ekspertë thonë se me besim se shpretka nuk zhvilluar plotësisht trupin e njeriut. Që nga ajo punon së bashku me mëlçi, pastaj të thyejnë të gjitha funksionet vitale ajo merr mëlçisë.
Pse është shpretka e rëndësishme për trupin?
Ai është përgjegjës për shumë funksione të rëndësishme:

 • është një ruajtje e vërtetë qelizat e kuqe të gjakut;

 • përfshirë në përgjigje të mbrojtjes imune;

 • pastron gjakun e toksinave;


 • grumbulluar rezervat trombocitet e nevojshme për të ndaluar gjakderdhje të jetë e mundur;

 • shkatërron mikroorganizmave patogjene në gjak.


 • Këputje e shpretkës - Shkaqet


  Disa besojnë se këputje e shpretkës shpesh ndodh për shkak të lëndimeve të rënda. Por kjo nuk është kështu, sepse ka shumë arsye të ndryshme që mund të provokojnë dëme serioze në mënyrë që:

 • prania e infeksioneve bakteriale dhe virale, e cila rrit volumin e shpretkës dhe nën këputje të saj;

 • Aktiviteti i fortë fizik gjatë autoritetit inflamacionit;

 • një rritje të mprehtë në vëllimin e gjakut gjatë shtatzënisë;

 • ofrimit të shpejtë mund të provokojë këputje për shkak të tensioneve të rënda të barkut.


 • Gjithashtu dëme tipike mund të ndodhë në proceset kronike inflamatore, trajtim që nuk angazhohen në një kohë të gjatë. Kështu, ajo gradualisht rritet dhe breshëri arritur përmasa kritike. Në mesin e këtyre sëmundjeve janë të tuberkulozit, hepatitit, mononukleoza, cerozë mëlçisë dhe pyelonephritis.

  Këputje e shpretkës - Simptomat


  Shenjat e hershme të boshllëkut është një shtytje të vogël në fushën e strehimit. Në mënyrë tipike, në këtë kohë nuk ka dhimbje akute, sa më shumë hendekun ndodh në dy faza. Formuar fillimisht vogël këputje podkapsulnыy shpretkë përmes të cilit fillon gjakderdhje. Kur rrjedhjen e gjakut fillon dëmin pas sipërfaqe. Në disa raste të butë lotët e tillë mund të jetë i padukshëm në të gjitha, por nëse patologji vazhdon, atëherë shkoni kanë karakteristika karakteristike:


 • ndërprerje;

 • dobësi dhe marramendje;

 • përzier dhe të vjella;

 • dhimbja fillon të rritet gjithnjë e më shumë.


 • Sa më shumë që një person fillon të humbasë gjak, simptomat janë vыrazhenee, sipas dhimbje në anën e tij të majtë dhe tjetri nga simptomat e mësipërme. Në këtë rast, pasojat e një shpretkë ruptured është më shumë se serioze. Kjo situatë kërkon kirurgji të menjëhershme.

  Ndihma e parë për këputje e shpretkës


  Veprim specifik dhe të qartë në këtë gjakderdhje të brendshme më të pavarur për ndihmë atje. Vetëm një mjeku me përvojë mund të pavarur të zvogëlojë humbjen e gjakut duke klikuar mbi të aortës abdominale. Ajo është pleksus diellore. Por kur simptomat e para të një shpretkë ruptured mund të fillojnë të marrin masat e mëposhtme:


 • Vendos viktimën në shpinë të tij.

 • Kliko grusht nën gjoksit dhe të mbajë kështu ardhjen e ambulancës.

 • Në këtë kohë, ju nuk mund të kthehet TORSAT ose personi.

 • Ju majtë bark mund të imponojë akull, e cila do të reduktojë përhapjen e mundshme të gjakderdhjes.


 • Një rezultat pozitiv varet nga shpejtësia jo vetëm të japë ndihmën e parë, por operacionit. Që nga shkaqet e një shpretkë ruptured mjaft të ndryshme, dhe pasojat e saj mund të jenë të paparashikueshme. Voli më të varur dhe cilësia e kujdesit - më shpejt një operacioni, më shumë të ngjarë se nuk do të ketë komplikime. Në çdo rast, ky operacion është shumë serioze, por kjo do të varet plotësisht në formën e ekzekutimit të tij dhe të gjithë trajtimin e ardhshëm.