Stenozë i kanalit kurrizore


Stenozë kurrizore e kanalit - një proces që është kronike, manifestohet ngushtimin e kanalit qendror kurrizore përmes kërc apo m'yakotkanyh strukturat e zbatuara në zonën e rrënjëve nervore dhe palcës kurrizore. Ngushtim mund të ndodhë edhe në drejtim të foramen intervertebral apo xhepat anësore.
Për herë të parë duke folur për sëmundjen në 1803, dhe ishte mjeku Antoine Portap. Ai e përshkroi një situatë në të cilën nuk ishte një shtrembërim i shtyllës kurrizore për shkak të ngushtimit të kanalit kurrizore, i cili, sipas mendimit të tij, ka pasur një arsye për rakit ose sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Ky autor theksoi se pacientët përjetuar simptoma të tjera të rënda - atrofi të muskujve, paraliza e gjymtyrëve të ulët dhe dobësi në këmbë. Kështu, sëmundja sipas hulumtimit të tij, këmbët e shumë vuajtje.


Klasifikimi i stenozë kurrizore kanalit


Sëmundje rruazë zakonisht kanë branched klasifikimin, pasi që nuk janë zona të rëndësishme plagë dhe natyra e humbjes.
Rrjedhimisht, parametrat anatomike e sëmundjes është i ndarë në dy grupe:

 • Stenozë kurrizore qendror, ku distance nga sipërfaqja e pasme të trupit vertebral në pikën e kundërt të ulet kllapa (në stenozë absolute kurrizore deri 10 mm, me një stenozë relative kurrizore - 12 mm).

 • Laterale - ajo ngushtohet distancën jo më shumë se 4 mm.


 • Etiologji:

 • Primar kurrizore stenozë Canal - ndodh në lindje, pa ndërhyrjen e rrethanave të jashtme.

 • Mesëm stenozë kanalit kurrizore - fituar stenozë kurrizore që mund të ndodhë për shkak të zhvendosjes disk spondylitis sëmundjes, spondylarthritis dhe sëmundjeve të tjera.

 • Kombinuar kurrizore stenozë kanali - një kombinim i stenozë fillor dhe të mesëm.


 • Shkaqet e degjenerative stenozë kurrizore kanalit


  Kongjenitale sagjital stenozë kurrizore kanalit mund të shkaktohet nga arsyet e mëposhtme:


 • dyastematomyelyya fijor dhe kërcor;

 • ahondroplazyya;

 • shkurtimin rruaza hark.


 • Fituar stenozë (mesme) ndodh për arsyet e mëposhtme:

 • deformuar spondylarthritis (me prani të nyjeve hypertrophy);

 • hypertrophy verdhë ligament;

 • diskale disk;

 • spondylitis Spondylitis;

 • plagët postoperative;

 • spondylolisthesis.


 • Simptomet e stenozë kurrizore kanalit


  Simptomë kryesore stenozë - Dhimbje në një anë e pasme apo të dyja. Channel inatosur nervore subjektet degjeneruese dhe prandaj dhimbje mund edhe të heqin dorë. Duke ecur dhe çdo lëvizje dhe pozita vertikale kontribuar në dhimbje në rritje. Pacienti ndjen lehtësim, duke marrë një pozicion horizontal ose ulur.

  Në shumicën e rasteve (75%) pacientë çalë. Kjo është veçanërisht e dukshme në njerëz të moshuar (45 dhe më të vjetër) dhe ato me venat me variçe, hemorroide, sindromi posttromboflebicheskiy.
  Çalim ndodh që shqetësuan kullimit venoz të shpinë venoz rrjet. Brenda ecin pacientin trydtsyatyhvylynnoyi ndjen dhimbje dhe kjo e bën atë të ulen.

  Trajtimi i stenozë kurrizore kanalit


  Stenozë mund të shërohet nga kirurgjikale apo konservatore.
  Si droga konservatorë dhe anti-inflamator përdoren ilaçe antalhichni. Në rastet akute tregon një regjim të rreptë pastel. Kur simptomat akute hequr, pacienti është përshkruar ushtrim terapeutik, masazh dhe fizioterapi.

  Për trajtimin e pacientit është e rëndësishme që të organizojë punën e vendosur të saktë, të shpjegojë mekanizmin e sjellje të mirë dhe lëvizjet.
  Operacioni stenozë kanali kurrizore është e nevojshme kur trajtimi konservativ nuk sjell rezultate. Gjatë operacionit është kryer përjashtimin nga degjeneruese mbaresa nervore formacionet që çojnë në dhimbje dhe compression indeve.