Sëmundje sistemike të indit lidhor


Sëmundjet autoimmune lidhës indeve të shkaktuara nga prodhimin e antitrupave në qelizat e tyre. Kjo pëlhurë është e përfaqësuar në muret e enëve të gjakut, kockave dhe kërc. Është gjithashtu një lloj i veçantë i gjakut. Skleroderma sistemike, eritematoza sistemike lupus sistemike dhe vasculitis - është sëmundja më e zakonshme sistemik i indit lidhor.
Scleroderma sistemik.
Tiparet karakteristike të sëmundjes sistemike - dëmtimi i indeve lidhës, forcim të tij dhe nënshkrimin. Sklerozë më e zakonshme sistemik prek gratë e moshës 30 deri në 40 vjet.


Shkaku i sëmundjes është i panjohur. Shkaqe të mundshme - një infeksion viral, hipotermi, trauma ose defekt gjenetik në sistemin imunitar.
Sëmundja fillon me një dhimbje në gishtat dhe çrregullime të qarkullimit të gjakut në to (sindromi i Raynaud-së). Lëkura e fytyrës dhe lëkurës formuar dhe konsolidimi i mëtejshëm i shërimin. Pastaj sklerozuyetsya lëkurës në gjoks, qafë, këmbët dhe këmbët lëkurës. Transformuar fytyrën, është amymychnыm, maskopodibnym. Mund të lëvizje në nyje pas kolaps zemrën (dhimbje në zonën e prekardialnoy fillon gulçim, ënjtje të këmbëve dhe këmbët), dhe ndikon në sistemin e tretjes (një humbje e gëlltitjes, karrige e paqëndrueshme).


Diagnoza e scleroderma sistematik është i bazuar në ankesat dhe shqyrtimin e përgjithshëm të pacientit, rezultatet e testeve të gjakut dhe biopsies lëkurës. Për të qartësuar shkallën e dëmtimit të organeve të brendshme, shpenzojnë fibrogastroduodenoscopy, electrocardiography, ehokardiografi dhe radiografi e nyjeve dhe mushkëritë.
Në trajtimin e sëmundjes sistemike lidhor ind rheumatologist mjek i emëruar antyfybroznыe barna, hormone corticosteroid dhe imunoshtypes. Terapia fizike dhe terapi ushtrimi janë përdorur si terapi shtesë.


Lupus erythematosus sistemike.
Shumica e sistematike sëmundjes lidhës indeve gratë prirur, dhe sëmundja manifestohet në një moshë të re (15-25 vjet).
Shkaqet e sakta të sëmundjes janë të panjohura. Infeksionet virale, stresi në trup (pas abortit ose lindjes, pas traumave të rënda, rrezatimi diellor), trashëgim, alergji - shkaqet yyazytsirni e sëmundjes.
Zhvillimi i sëmundjes fillon me një ethe të lehta, dhimbje të përbashkët, dobësi, humbje peshe. Zhvillimi akute e lupus ethe shënuar, inflamacion të rëndë të nyjave, lëkurë.


Lupus erythematosus sistemike ka simptoma të tilla si:
- skuqje e faqet dhe hunda ne formen e "flutura"
- formë ring-njolla e kuqe,
- a qafën formuar skuqje e lëkurës,
- ka plagë në buzë,
- dhimbje në muskuj dhe nyje.
Kjo sëmundje sistemike të indit lidhor ndikon në membranat lëngshëm të trurit, zemrës, veshkave, mushkërive, mëlçisë dhe zgavrën e barkut.
Eritematoz sistemik lupus shpesh e kombinuar me antyfosfolypydnыm sindrom, e cila përkeqëson rrjedhën e sëmundjes.

Diagnoza është e bazuar në ankesat e pacientit, ekzaminimit të tij, testimin laboratorike të gjakut, urinës dhe zbulimin e antitrupave specifike. Ultratinguj bërë barkut, x-rrezet e mushkërive, electrocardiography.
Kur trajtimin rheumatologist mjek emërojë hormonet hlyukokortykosteroydnыe. Imunoshtypes përdoret në rast të sëmundjeve të rënda. Për shkak të gamë të gjerë të efekteve anësore të këtyre barnave kërkon monitorim të kujdesshëm të pacientit. Ne trajtimin e semundjes sistemike aplikuar plasmapheresis.

Pacientët me eritematoz sistemik lupus rekomanduar regjim të caktuar të pajtueshmërisë: shmangur rrezet e diellit, nuk mbiftohem, për të shmangur kirurgji dhe vaksinimet.

Vasculitis sistemik.
Çdo dëmtim të enëve të gjakut autoimune inflamacion sistemike vasculitis atje. Aktualisht, ekzistojnë llojet e mëposhtme të sëmundjes:
- Sëmundja Behçet - shprehur stomatit, organet gjenitale mukoze, sytë.
- Hyhatokletochnыy përkohshme arteryyit - disfatës anije të mëdha, kryesisht orenditë e kokës. Më të zakonshme në të moshuarit (60-80 vjet). Simptomat kryesore: dobësi, të karakterizuara nga dhembje dhe ënjtje në tempuj, ndryshimet e papritur e temperaturës.

- Polyarteritis nodosa - karakterizohet nga shkatërrimi i mureve të arterieve të mesme dhe të vogla. Sëmundja zakonisht zhvillohet në meshkuj. Ethe manifestuar dhe dhimbje të muskujve, humbje peshe. Përzier dhe të vjella, dhimbje barku. Është goditje e mundur dhe shfaqjen e çrregullimeve mendore.
- Sëmundje Takayasu së (aortoarteryyt nonspecific) - një sëmundje kronike, pezmatimi i mureve të enëve të mëdha dhe muret e aortës. Për të fikët tipike, çrregullimeve vizuale, dhimbje dhe mpirje, dhe dhimbje në shpinë dhe bark.

- Thromboangiitis obliterans - prek arteriet e tipit muskulare dhe Vjenë. Si rezultat i dëmtimit të enëve dhe gjymtyrë të tyre të zhvilluara dobësimin e tyre dhe mpirje.
- Anije lezione të prirur për sistemin e frymëmarrjes, veshkat - Granulomatodat Wegener. Ka krovyanystoho shkarkimin hundës dhe natyrën purulent, dalin defektet ulqeroze mukozale, dhimbje në hundë, rënia e mur ndarës hundës, dështim të frymëmarrjes dhe të veshkave, hemoptysis, gulçim.
Shkaku i vërtetë i vasculitis sistematik nuk është i njohur.

Diagnoza është e bazuar në ankesat e pacientit, rishikimin e tij, rezultatet e testeve të gjakut, urinalysis, gjoks X-ray, angiography.
Pacientët me vasculitis sistematike, në varësi të llojit të sëmundjes kërkon mbikëqyrjen mjekësore të tilla si rheumatologist, nephrologist, okulist, kardiolog, neurolog, otolaringolog dhe kirurg.
Për trajtimin e semundjes sistemike te përshkruesit indit lidhës, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, hormonet dhe imunoshtypes hlyukokortykosteroydnыe.