Komplikimet pas operacionit heqje


Gastrectomy është largimi i tij i pjesshëm nga zhvillimi i tumoreve ose rrjedhën kompleks të sëmundjes ulçerë. Pas një operacion të tillë në trupin e njeriut është formimi i kushteve të reja anatomike dhe fiziologjike për tretje. Me pjesën tjetër të ushqimit në stomak shpejt kalon zorrë, ku thithjen e ushqyesve është kryer.
Për fat të keq, trupi nuk ka gjithmonë të përshtatur me sukses me kushtet e reja dhe komplikacione pas operacionit heqje nuk është aq e pazakontë. Edhe pas një kohë të gjatë mund të jetë përsëritje Ulçera në zorrë apo biliare të vogla periudhave të shkurtra të vjella. Përveç kësaj, për rrjedhën e mëdha në të vogla ushqime stomak zorrë një person mund të përjetojnë marramendje, palpitations, dhe dobësi. Format e rënda të gjendjes patologjike shpesh çojnë në paaftësi totale.Mostretje
Pas pacient gastrectomy shpesh të shqetësuar vjella dhe parehati të barkut pasi të hahet. Në disa raste, ankesa shkakton përsëritjen ulcerative, sythe prizë stenozë dhe gastrit antral dhe karcinomës cungun. Këto komplikime zakonisht janë të eliminohen me anë të operacionit të përsëritura. Duhet të theksohet se shumica e pacientëve pëson kirurgji stomakut, simptomat e mostretje janë thjesht karakter funksional, në të cilën eliminon nevojën për korrigjim kirurgjik.


Hedhja sindromi është një gjendje dhimbje njeriu pas operacionit stomakut, i cili është rezultat i shpejtë zbrazjes gastrike, i cili nga ana e tij mbart një peshë të lartë osmotik në pjesën e sipërme të zorrëve të vogël. Në këtë shtet, nauze dhe parehati të kombinuara me çrregullime autonome si marramendje, djersitje e tepruar, rrahje zemre të shpejtë. Për të përmirësuar shëndetin e pacientit u transferua në gjashtë-lëndëve që përmbajnë pjesë të vogla të produkteve të lartë të proteinave. Merrni lëngshme me ushqim pacientëve të tillë është e ndaluar rreptësisht.


Shkelja e përthithjes
Pas operacionit, gastrectomy mund të ketë komplikime të tilla si steatorrhea. Ky kusht është shoqëruar me kalimin e shpejtë të ushqimit në mënyrë që ajo nuk ka kohë për të shoqërohem me sekretin e pankreasit. Në disa raste, steatorrhea mund të shkaktojë rritjen e shpejtë të baktereve të cilat shkaktuan prizë pezëm lak. Shpesh pacienti është i shqetësuar thithjen e vitaminës D dhe kalcium.

Anemi
Anemia pas gastrectomy zhvillohet gradualisht. Shpesh kjo provokon një mangësi të vitaminës B12 acidit folik dhe hekur. Mangësi hekuri anemi është jo vetëm një shkelje të thithjen e hekurit, por edhe faktorë të tillë si gjakderdhje anastomotic Ulçera dhe gastriti. Trajtimi i anemisë postoperative emëruar vetëm pas përcaktimit rrënjët që e ka shkaktuar atë.


Diarre
Diarre pas operacionit stomakut mund të shkaktojë mosfunksionimin e përthithjes yndyrë dhe mangësi të lactase. Nëse shkaku i saktë i diarre nuk është i instaluar, gjyqi i mundshëm i tretësirë ​​simptomatike terapi e opiumit ose dyfenoksylatom.

Parandalimi i komplikacioneve pas heqje stomakut
Në prophylactically në pacientët që i nënshtrohen operacionit për stomakun, rekomandohet një dietë të veçantë dhe regjim të rreptë të pajtueshmërisë. Ju duhet të hani shpesh, por ngadalë dhe në pjesë të vogla. Me dietë duhet eliminuar plotësisht ushqime që stimulojnë sekretimin e tepruar e biliare dhe sekrecioneve pankreatik dhe provokojnë reagime dumping. Që stomaku operuar nuk mund të ushtrojë plotësisht funksionin e tyre motorike, duhet të ndihmojë atë të kujdesshëm dhe të ngadalshëm ushqim përtypet. Është vërejtur se ushqimi duhet të jetë aq e ngrohtë.


Terapia dietë
Në mënyrë që të shmanget vogël komplikime dietë duhet të bëhet në faza. Në javën e parë postoperative emëruar dietë rreptësisht individuale. Pas dy javësh ju mund të filloni dietë pureed version themelore për të shmangur ndonjë acarim kimike ose mekanike të stomakut. Disa muaj nëse nuk ka komplikime, ju mund të kaloni në një dietë të plotë.
Në ditën e dytë pas operacionit, pacienti gastrectomy mund të pini ujë mineral, çaj të dobët dhe puding ëmbël. Disa ditë më vonë duhet të hyjë në dietë dogrose supë, supë pureed perime, vezë të ziera, djathë në shishe dhe hikërror lëngshme steamed. Një javë mund të ndryshojë menu pure patate, mish steamed dhe qofte peshk bytochkamy.


Në muajin e parë postoperative pacienti duhet të ndjekë dietën pureed, efekti i të cilave ka për qëllim uljen e inflamacionit dhe shërim të shpejtë të proceseve të stomakut. Të gjitha enët janë të përgatitur për të tillë një dietë ujë ose avull. Japë përparësi rekomanduar ushqime proteinike, ndërsa kufizuar konsumin e karbohidrateve, lëngjeve dhe kripës. Ajo plotësisht vidyazykatysya e produkteve të tilla si: mëlçia, mushkëritë, veshkat, bagels, mish i tymosur dhe turshi, salcice, mallrat e konservuar, kakao, çokollatë, reçeli, mjalta, kërpudha, hudhër, qepë, fasule, lëpjetë, spinaq, lakër, rrepkë, të gazuara pije, kafe dhe akullore.


Asnjë dietë pure përbëhet nga dietë fiziologjikisht të plotë që përmban mjaft proteina, yndyrë dhe karbohidratet. Të gjitha enët janë steamed, pjekur apo zier. Nëse pacienti ka sëmundje zorrë apo pancreatitis, dietë prezantoi ndryshimet e duhura. Tendenca për kapsllëk të shpeshta përfshin futjen e lëng dietë perimesh, panxhar i gatuar apo prunes supë. Nëse heqje tumor procesi shërbyer shkaku duhet të hani më shumë vaj perimesh, hikërror qull dhe drithërat niseshte.