Apendiksit Phlegmonous


Apendicit - një inflamacion i cecum shtojcën, i quajtur shtojcën. Sëmundja është një nga patologjitë më të shpeshta në zhvillim në bark, dhe mund të ndodhë në burra, gra dhe fëmijë.
Rreziku më i lartë i njerëzve që 20 deri në 40 vjet, por apendiksit akute në gratë zhvillohet në 2 herë më shpesh se meshkujt.
Çfarë abscesi apendiksit?
Apendiksit abscesi - është një nga fazat e sëmundjes. Mjekët dalluar 3 fazat e inflamacion shtojcën: • fytit - nuk është një trashje vogël e mureve dhe ndezjen e dobët;

 • purulent - në mure dhe në embrion me gojë ndodhin proceset purulent - proceset; Dhimbja është më e theksuar se në fytit;

 • abscesi - zhvillon trashje dhe rritjen procesi, acarohet fortë ekspozitë pacienti në këtë fushë; kjo formë janë të rrezikshme për jetën - për orë shtojcën mund të dilnin.


 • Shkaqet e apendiksit abscesit
  Apendiksit abscesi - është një nga fazat e sëmundjes, dhe shkaku i zhvillimit të saj qëndron në fazat e hershme të patrajtuara, dhe si pasojë - zhvillimin e komplikimeve.

  Para së gjithash, zhvillimi abscesi apendiksit ndikon në procesin trombozë. Kjo ndodh në sfondin e forcimit inflamacion në këtë fushë dhe të acarohet, e cila nga ana e zhvilluar me ngjeshje të venave. Pra, arsyeja kryesore është prania e formave abscesi të inflamacionit, fazë septike anëtarësimit, nëse nuk trajtohet, dhe zhvillimin e mëtejshëm formë abscesi që kërcënon të thyej proces.
  Pse është atje apendiksit, mjekët ende nuk mund të përgjigjem për sigurt - disa besojnë se arsyeja aktivizimit florës bakteriale, të tjerët e shohin shkaktojnë bllokimin e lumen - të ashtuquajturit teorinë mekanike. Sipas saj, florën e zorrëve bakteriale (përfshin 500 lloje të baktereve dhe kërpudhave) ndikon në shtojcë përmes nekrozë që zhvillon pas squeezing vnutryorhannыh venat, dhe si pasojë - infektimin bakteret fushat nekrotik që përfundimisht çon në fazën e abscesit.

  Mjekët gjithashtu thonë se mund të ketë arsye të tjera - për shembull, helmintiasis, tumoret, trupat e huaj gëlltiten.
  Simptomet e apendiksit akute
  Apendiksit Phlegmonous mund të çojë në peritonit lokale lëngshëm nëse ia plas shtojcën. Kjo është arsyeja pse ajo është e rekomanduar për të hequr fazat e hershme të sëmundjes.
  Kryesisht apendiksit karakterizohet nga dhimbje të forta në bark të drejtë. Ajo rritet me kalimin e kohës, dhe për shkak të inflamacionit, i shoqëruar sidomos nga qelbëzim, një temperaturë personi rritet, ka një dobësi të përgjithshme dhe dhimbje koke. Tjetra, pacienti mund të zhvillojë të përzier dhe të vjella të hapur.

  Në shenjë e parë e sëmundjes duhet të thërrasë një ambulancë në spital.
  Trajtimi i apendiksit abscesit
  Apendiksit Phlegmonous kërkojë procesin e heqjes. Kjo është një fazë e vështirë që i jep rreziqe edhe në ofrimin e mbështetjes në kohë operacionale në zhvillimin e peritonit. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme dhe merr rreth 40 minuta. Nëse i suksesshëm, pacienti shëruar plotësisht.
  Periudha postoperative për apendiksit abscesit
  Pacienti shëruar plotësisht brenda një muaji. Nëse operacion normale është kryer, 10-cm shtresë ka një ngjyrë burgundy brenda gjashtë muajve. Nëse laparoscopy është kryer, kirurg mban 1-cm prerje që shërojnë shumë më herët.

  Ushqimi për abscesit akut apendiksit
  Pas prerjes se pacienti apendiksit nuk mund të hani:

 • tymosur;

 • mish;

 • përafërt, ushqime të skuqura dhe yndyrore;

 • erëza të mprehta;

 • sodas dhe turshi.


 • Në ushqim duhet të mbërrijë produkte copëtuar, supave, qull i holluar me ujë, fruta dhe perime integruar.