Gunga në kokë


Gunga në kokë është ënjtje e dhimbshme apo pa dhimbje. Më shpesh përplasem është rezultat i një përpjekje, por ndonjëherë formimi dalin në dukje pa shkak. Mundohuni të kuptoni se pse kon mund të formohet, dhe kur kjo nuk përbën kërcënim për shëndetin, dhe në të cilën - duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.

Shkaqet e gunga në kokëShpesh nuk është një përplasje në kokë pas ndikim. Asnjë njoftim ndikimi traumatik në praktikisht nuk është e mundur (me përjashtim kur ka pasur një humbje të vetëdijes), kështu që në këtë rast, viktima rrallë në pikëpyetje arsyet e këtij manifestimi. Për më tepër përplasem nga goditjet:


 • shpejt rritet në madhësi (para syve tanë);

 • të ndryshme në ngjyra nga lëkura përreth (së pari të kuqe, pastaj kaltërosh, në fazën përfundimtare bëhet ngjyrë të verdhë-gjelbër);

 • mjaft e dhimbshme.


 • Një përplasje e vogël mbi kokë (kist dhjamor) mund të rezultojë nga bllokimi i lëkurës Tani, kur mendja e fshehtë e gjëndra dhjamor shkon nën epidermë. Relativisht të butë në të prekur përplasem dhe skuqje rreth tij sinjalizon krijimin e abscesit. Shumica bashkim purulent është i thellë, dhe kreu jashtë në sipërfaqe. Në qoftë se një përplasje të fortë inflamacion ndërpreu, dhe një person mund të jetë mjaft e dhimbshme dhe rritje të temperaturës.

  Lipoma ose wen - pikon ndërtuar-up që ndodh për shkak të përhapjen e nënlëkurës yndyrë. Shpesh nuk është një përplasje e tillë në kokë nga prapa, afër qafës apo veshët. Lipoma mjaft i parrezikshëm, por ajo është defekt unaesthetic kozmetike.
  Fibromë si shfaqjen e lipomas, përveç se një "këmbë", përmes së cilës pëlhurë ushqyerit arsim.
  Gunga të kuqe të ndritshme (hemangioma) rezultojnë enëve të shkrirjes. Arsimi është një rrezik për shëndetin për shkak të zhvillimit të mëtejshëm dhe shkatërrimin e indeve të afërta. Shumica hemangioma lokalizuara prapa veshëve, në zonën e syve dhe sipërfaqet mukoze.

  Shumë të dendur në të prekur gunga në kokë, duke përfshirë edhe pjesën e prapme, mund të jetë një manifestim i kancerit të lëkurës, të tilla si melanoma.
  Kone Trajtimi i etiologies ndryshme
  Para 10-15 minuta pas gunga kokë ndikimit aplikuar për të trajtuar një të ftohtë. Ajo është e mirë për të përdorur të paketuara (e mbështjellë me një leckë) akull, por është e mirë dhe përmbyt me ujë të ftohtë ose një peshqir në veshje të dorës. Për efekt më të madh kur peshqir lagur mund të përdoren zgjidhje kripë (1 litër ujë të ftohtë 3 lugë kripë). Si rezultat i përdorimit të absorbueshme dhe lehtësimin e ënjtje ointments dhe gels:


 • Shpëtim;

 • Troxevasin;

 • Bodyaga;

 • Blanë-off dhe kështu me radhë. D.


 • Nëse përplasem mbi kokën e tij ishte rezultat i atheroma, ju duhet të vizitoni një mjek i cili pas testeve të përcaktuar llojin e duhur të infektimit dhe të përshkruajnë terapi të përshtatshme, duke përfshirë antibiotikët, përpunimin e ointments edukimit special. Shkrirë të zbulohet absces ndjekur kirurgjike nga trajtimi me antiseptics dhe plagë veshësh zakonshëm sterile.
  Për të hequr qafe lipoma ose fibromë gjithashtu duhet të kërkojë ndihmë nga një specialist i cili nën anestezi lokale fshini Arsimit. Kohët e fundit, për të hequr qafe e tumoreve beninje të përdorura cryodestruction (shkatërrimin e temperaturave të ulëta) dhe sclerotherapy (bllokuar qarkullimin). Gunga paautorizuar dhënien e informacioneve shpjeguese mund të shkaktojë inflamacion dhe madje indeve degjenerim në formë malinje.

  Hemangiomas Heqja mund të mbajë vetëm kirurg. Ind tumor është hequr nga heqja ose lazer. Kur përdorni heqjen lazer metodën e anestezisë është e nevojshme.
  Formimi i keq kërkojnë trajtim afat-gjatë sistemike nën mbikëqyrjen e oncologist.